Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Účinné látky budú do tela dávkované „nanorybičkami“

Účinné látky budú do tela dávkované „nanorybičkami“
Zdroj | Andrew Mason / flickr.com
Terézia Miková
Účinné látky budú do tela dávkované „nanorybičkami“
Zdroj | Andrew Mason / flickr.com
Zdroj | Andrew Mason / flickr.com

Účinné látky z liečiv by mohli byť v ľudskom tele zásobované pomocou tzv. „nanorybiečiek“ – robotov malej veľkosti ovládaných externým magnetom.

Vedci na UC San Diego vytvorili spôsob, akým by mohli byť účinné látky distribuované v rôznych, konkrétnych častiach ľudského organizmu. Vynález je inšpirovaný tvarom, ale najmä pohybom malých rýb.

Jedná sa o robota s veľkosťou asi 800 nano metrov, ktorého konštrukcia je vytvorená z kombinácie kovov. Vedúcim výskumného tímu je Jinxing Li.

https://www.youtube.com/watch?v=8mDoH-06ayA

Existuje viacero vynálezov s podobným cieľom, avšak väčšina z nich je skôr ponorným objektom. Konštrukcia robotov podobným malým rybám je podľa vedcov z kalifornskej univerzity účinnejšia.

Pozrite si

ITOP – budúcnosť transplantácie?

Zdroj | New Scientist

Rybička zo zlata, niklu a striebra

Hlavová časť a chvostová plutva je vyrobená zo zlata, telo je z niklu a jeho jednotlivé časti sú prepojené striebornými časticami.

Kmitavý pohyb robota je zabezpečený pomocou využitia oscilujúceho magnetického pola. Vzhľadom na jeho veľkosť, je možné, aby účinné látky boli aplikované rýchlejšie a efektívnejšie.

Sme presvedčení o tom, že by vynález mohol byť užitočný napr. pri podávaní liečiv, neinvazívnych chirurgických zákrokoch a manipulácii s jednotlivými bunkami,

vyjadril sa Li, vedúci výskumného tímu.

Pomocou externých magnetov by mohla byť robot v tvare ryby so zásobou liekov distribuovaný do určitých častí tela,

pokračoval.

Zopár nevýhod „nanorybičky“

Daný spôsob má však aj niekoľko nevýhod. Jednou z nich je napr. aj neschopnosť biologického rozkladu, aj keď vedci na bio degradovateľnej forme robota pracujú. Druhou závažnou nevýhodou je výber materiálov – zlata a striebra – s vyššou finančnou hodnotou.

Ak by sa vedcom podarilo vytvoriť biologicky rozložiteľnú formu plávajúceho robota, taktiež by mohlo vzniknúť aj viacero spôsobov využitia.

Zdroj | New Scientist

Roboty by sa mohli používať napr. na ovládanie jednotlivých buniek alebo pri vykonávaní určitých spôsobov neinvazívnych chirurgických zákrokov.