Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Let súkromnej lode Crew Dragon bude míľnikom kozmonautiky

Let súkromnej lode Crew Dragon bude míľnikom kozmonautiky
Zdroj | NPR
Juraj Procházka
Let súkromnej lode Crew Dragon bude míľnikom kozmonautiky
Zdroj | NPR
Zdroj | NPR

Od ukončenia éry raketoplánov, ktorú 135. štartom zavŕšil 8. júla 2011 raketoplán Atlantis, boli USA odkázané na dopravu kozmonautov k ISS na palube ruských lodí Sojuz. Hoci NASA pôvodne dúfala, že už v roku 2015 bude mať k dispozícii novú kozmickú loď, nemá ju dodnes. Vývoj kozmickej lode Orion stále nie je ukončený, no závislosť na Sojuzoch napriek tomu končí. Postará sa o to súkromná spoločnosť SpaceX so svojou sedemmiestnou loďou Crew Dragon.

Administrátor NASA Jim Bridenstine na tlačovej konferencii v Kennedyho kozmickom stredisku na Floride povedal, že kozmická loď Crew Dragon od SpaceX prešla úspešne všetkými predletovými testami a je pripravená k prvému pilotovanému letu. Jej štart s astronautmi NASA Douglasom Hurleym a Robertom Behnkenom je naplánovaný na stredu 27.mája o 20:33UT (16:33EDT / 22:33 SELČ).

Zdroj | NPR

Pre NASA, SpaceX, aj celé USA pôjde o prestížnu záležitosť. Biely dom v sobotu potvrdil, že v stredu 27. mája sa vypustenia pilotovanej kozmickej lode SpaceX osobne zúčastní aj americký prezident Donald Trump.

Už vlani v marci Crew Dragon úspešne zakotvil na ISS a vrátil sa na Zem, ale išlo o testovací let bez posádky. Následne boli uskutočnené ďalšie testy, vrátane katastrofického scenára, pri ktorom krátko po štarte cielene vybuchla raketa Falcon 9 a Crew Dragon sa musel zachrániť pomocou vlastných motorov.

Pozrite si

SpaceX Crew Dragon úspešne zakotvila na ISS. Otvára novú éru

Konkurenčnému Boeingu sa orbitálny test s loďou CST-100 Starliner v decembri 2019 „celkom“ nepodaril.  Po zlyhaní zážihu motora potrebného na dosiahnutie obežnej dráhy a pripojenie k ISS musela byť skúšobná misia predčasne ukončená. Loď síce úspešne pristála, ale následné vyšetrovanie zistilo niekoľko desiatok technických problémov, z ktorých niektoré mohli spôsobiť aj stratu kozmickej lode. „Reparát“ plánuje Boeing na október 2020.

Zdroj | SpaceX

Na ťahu je teraz SpaceX, najúspešnejšia súkromná vesmírna spoločnosť a, vďaka satelitom Starlink, aj prevádzkovateľ najväčšej satelitnej flotily na svete.

Raketa Falcon 9 a kozmická loď Crew Dragon, ktorá dopraví dvojicu astronautov na ISS, sú už umiestnené v Launch Complex 39A v Kennedy Space Center na Floride. SpaceX práve testovala motory prvého stupňa Falcon 9 ako súčasť záverečnej série testov potrebných pred spustením.

Zdroj | NASA/SpaceX

Tím misie Demo-2 (áno aj tento pilotovaný let bude testovací) musí ešte 25. mája dokončiť záverečnú kontrolu pripravenosti, zahŕňajúcu dáta z testu kritického statického zážihu.

Pozrite si

SpaceX hlási pripravenosť pilotovanej lode Crew Dragon. Na ISS zamieri čoskoro

Ak sa nič nepokazí, historicky prvá posádka súkromnej kozmickej lode odštartuje na obežnú dráhu už 27. mája o 22:33 stredoeurópskeho letného času (16:33 EDT) s astronautmi NASA Douglasom Hurleym a Robertom Behnkenom. Pôjde o dôležitý míľnik kozmonautiky a zároveň prvý let s ľudskou posádkou z územia USA od roku 2011. O priebehu tejto udalosti vás určite budeme informovať.

Zdroj