Lenovo ThinkPad X1 Carbon je na Slovensku – naživo

Vlajková loď výrobcu Lenovo sa dostala do predaja. Na vybavený najľahší 14-palcový ultrabook na svete si pripravte dvetisíc eur. Stojí za to?

RECENZIALenovo Thinkpad X1 Carbon 2016 – Ultrabook pre biznis

 

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Na výstave CES 2014 sa Lenovo postaralo a rozruch svojou vlajkovou loďou v biznis triede. Nový ThinkPad X1 Carbon je totiž skutočne zaujímavý a zároveň kontroverzný ultrabook. Pýšiť sa môže tým, že je najľahším 14-palcovým ultrabookom na svete. Hmotnosť 1,27 kg je príjemnou správou. X1 Carbon nie je však zároveň aj najtenším na svete, čo však môže byť aj výhodou.

recenziaLenovo Thinkpad X1 Carbon 2017 – štandard pracovného Ultrabooku

V najhrubšej časti tela má novinka 17 mm, a tak sa tu zmestil aj plnohodnotný HDMI konektor. To považujeme za obrovskú výhodu. Rovnako biznis zákazníci ocenia slot pre dátovú SIM kartu, ktorá je štandardom. Žiaľ s podporou 4G nepočítajte. Príjemeným prekvapením je aj NFC vo všetkých konfiguráciách. Nepochopíme však absolútne vynechanie slotu pre pamäťové karty. Áno, cloud je riešením, ale stále existuje množstvo situácií, kedy by ste uvítali možnosť načíťať údaje z pamäťovej karty.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Lenovo zapracovalo aj na výdrži novinky. V porovnaní s pôvodnou generáciou má totiž batéria vydržať takmer dvojnásobne viac, t.j. až 9 hodín práce. Mnohých určite poteší aj technológia Rapid Charge, ktorá sľubuje nabitie batérie na 80% za menej ako hodinu.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Nový ultrabook X1 Carbon vás zaujme aj displejom. Môžete sa tešiť na ostrejší a jasnejší obraz s rozlíšením až 2 560 x 1 440 bodov a silným 300nit podsvietením. Displej je matný, čo mnohým užívateľom vyhovuje. Zvoliť si môžete verziu s dotykovým a nedotykovým displejom. Zaujímavé je, že najvyššiu konfiguráciu dostupnú na Slovensku za 2 239 € si kúpite len s nedotykovým displejom. Tešiť sa však môžete až na 512 GB SSD disk. Naopak lacnejšia verzia X1 Carbon s dotykovým displejom za 2 169 € ponúkne 256 GB SSD disk. Obe drahšie verzie si však užijete s výkonným najnovším Intel Core i7 procesorom.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Do predaja sa dostane aj dostupnejšia verzia X1 Carbon za 1 749 €, ktorá ponúkne 256 GB SSD disk, nedotykový displej a i5 procesor. K novinke bude k dispozícii aj zaujímavé príslušenstvo . Pomocou jediného kábla si totiž môžete pripojiť staršiu externú dokovaciu stanicu OneLink, alebo nový ThinkPad OneLink Pro Dock, ktorý zahŕňa viacero USB portov, audio a Ethernet pripojenie a podporu dvoch displejov, pripojených cez DisplayPort a DVI na vybraných modeloch bez nutnosti inštalovania ovládačov. Integrovaný 90W AC adaptér napája aj notebook, podporuje rýchle nabíjanie a umožňuje nabíjanie ďalších zariadení ako sú smartfóny.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Kontroverznú novinku sme si však nechali na koniec. Nový X1 Carbon totiž ako prvý model Lenovo ponúkne prispôsobiteľnú časť klávesnice, ktorá sa dynamicky upravuje v závislosti od softvéru a používaných aplikácií na zvýraznenie najdôležitejších kláves. Dotyková lišta nad klávesnicou tak ponúka štyri režimy, ktoré sa prispôsobujú podľa aktuálne používaných aplikácií, alebo je možné nastaviť ich manuálne. Ak ste zvyknutí na hardvérovú klávesnicu, novinka vás možno bude dlho presviedčať, navyše nám chýbala možnosť tvorby vlastných funkčných tlačidiel. Za zmienku stojí aj možnosť ovládania hlasom a gestami. Gestá využijete napríklad pri posúvaní časti prezentácií.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Foto: TECHBOX, Lenovo