Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Lenovo Moto X Force - najodolnejšia vlajková loď

Lenovo Moto X Force - najodolnejšia vlajková loď
Števo Porubský
Lenovo Moto X Force - najodolnejšia vlajková loď
89 %
Koncom minulého roka americká Motorola, ktorá už pár rokov patrí do rúk čínskeho giganta Lenovo, predstavila odolnú vlajkovú loď. Tá prekvapila hlavne odolnosťou displeja, resp. jeho krycieho skla.

Výhody

  • vysoká odolnosť
  • čistý Android 6.0
  • slušný výkon

Nevýhody

  • slabé nastavenia fotoaparátu
  • chýba snímač odtlačku prsta
  • vysoká cena

Lenovo Moto X Force, ako sa novinka nazýva u nás, je vlastne európskou verziou smartfónu DROID Turbo 2, ktorý sa v USA predáva už nejaký ten piatok.

Dizajn telefónu je iný, na aký sme v Európe zvyknutí, no to nie je na škodu. Osobne mi nezvyčajný dizajn neprekáža, len veľkosť by mohla byť o čosi menšia.

Šírka novinky je totiž takmer 8 cm! Do rúk nežnejšieho pohlavia si tak bude hľadať cestu veľmi ťažko. Neviem si pomôcť, ale mám pocit, že Moto X Force je pre ľavákov. Tlačidlo ON/OFF je totiž tak vysoko na pravej strane, že dosiahnuť ho palcom pravej ruky je poriadnou rozcvičkou prstokladu.

Naopak, ukazovák ľavej ruky naň dosiahne bez problémov. Po tme si tlačidlá na bočnej strane určite nepopletiete. Ostré hrany sú síce mylné, no ON/OFF tlačidlo má priečne vrúbkovanie.

Asi najpodivnejšie na celom dizajne je umiestnenie stereo reproduktorov pod displej. Teda aspoň tak sa tieto dva otvory tvária, zvuk však vychádza iba z pravého reproduktoru.

Pod ľavou mriežkou akoby nič nebolo. Tento krok je však zo strany výrobcu nepochopiteľný. Z troch zvukových otvorov tak zvuk počas prehrávania multimédií vychádza len z jediného.

Taktiež mi prišla divná priehlbenina na zadnej strane. Normálne by som očakával, že sa v nej ukrýva snímač odtlačku prsta, ako je už zvykom u vlajkových lodí súčasnosti.

Opak je však pravdou. Tento priestor tak slúži jedine na podopretie ukazováku počas telefonovania. Osobne by som bol ale za povrch, ako na zvyšku zadnej strany.

Ten je totiž z na dotyk príjemného materiálu, ktorý výrobca nazýva balistický nylon. Je vraj poriadne odolný, no zároveň pružný.

Posledným prekvapením je šuplík na hornej strane, ktorý však nedolieha k rovine tejto strany. Možno je to len chyba testovaného kusu, keďže má akúsi vôľu.

Do šuplíka je možné vložiť nano SIM kartu a microSDXC kartu. Na niektorých trhoch má novinka ale možnosť použiť dve SIM karty. Prečo to v európskej verzii nie je možné, je otázne.

Lenovo Moto X Force má aj špeciálnu nano vrstvu odolnú voči vode. Nejde ale o úplné utesnenie telefónu pred vodou či prachom, no počas dažďa sa o novinku nemusíte báť. Pár kvapiek vody jej neublíži.

Prekvapila ma aj prítomnosť duálneho LED blesku nad displejom, takže 5 Mpx selfie fotografie budete môcť pokojne robiť aj v úplnej tme.

Rovnaký duálny LED blesk je aj pri 21 Mpx fotoaparáte. Ten Lenovo kupuje od japonského Sony. Fotí a natáča výborne, len to má jeden háčik – všetko musíte nechať na automatiku.

Aplikácia fotoaparátu neobsahuje žiadne pokročilé nastavenia. Má to však na svedomí úplne čistý operačný systém Android v najnovšej verzii 6.0.

Tento krok považujem za veľmi dobrý. Používateľov tak nebude otravovať žiadna softvérová nadstavba a vždy budú mať aktuálnu verziu Android softvéru.

Pozitívom fotoaparátu je však veľmi rýchly autofókus. Ten je založený na fázovej detekcii, ktorá funguje aj počas videa, hoci pomalšie, ako pri detekcii kontrastu.

Fotoaparát má pomerne svetelnú optiku, ale ocenil by som aj prítomnosť optickej stabilizácie, ktorá chýba hlavne v horších svetelných podmienkach.

Čistý Android ale nie je jediné, čím bude novinka s cenou takmer 700 € lákať. Najväčším unikátom je totiž 5,4“ QHD displej Moto ShatterShield.

Ide vlastne o AMOLED displej, ktorý je spevnený hliníkovou časťou zospodu a trojicou skiel z vrchu. Navyše, najvrchnejšia časť, resp. odolná fólia je vymeniteľná.

Práve na jej odstránenie je v balení malý plastový nástroj, ktorý poslúži aj na aplikáciu novej fólie. Z jeho opačného konca je navyše aj ihla na vysunutie šuplíka s kartami.

Displej je natoľko odolný, že výrobca v USA naň poskytuje 4-ročnú záruku. Či sa niečoho podobného dočkáme aj u nás je zatiaľ otázne.

Našťastie výrobca nerobí rozdiel v kvalite jeho spracovania a tak sa môžete spoľahnúť, že aj po páde na tvrdý betón bez problémov prežije. Je však možné, že pri páde na drsný povrch sa oškrú okraje, no displej ostane celý.

To je v súčasnosti unikátom, ktorý nedokáže prekonať žiadny iný výrobca. Odolnosť sme si aj vyskúšali na koberci, drvenej podlahe a nakoniec na keramických kachličkách a nestalo sa nič, ani náznak prasknutia.

Zdroj | Lenovo

V prípade displeja mi však prekážala nemožnosť upraviť teplotu farieb. AMOLED displej nezobrazoval klasickú bielu, ale akúsi zožltnutú, čo je škoda. Z AMOLEDu sa dá vyžmýkať omnoho viac.

Hoci ide o vlajkovú loď Motoroly, nenájdete v nej najnovší hardvér. O chod sa stará Snapdragon 810, grafika Adreno 430 a 3 GB pamäť RAM. Lenovo Moto X Force tak nepatrí k najvýkonnejším smartfónom, no bez problémov zvládne aj náročnejšie úlohy.

AnTuTu benchmark hardvéru udelil 92 171 bodov. Vnútorná pamäť ponúka 32 GB, no po zapnutí máte k dispozícii len 24 GB. Rozšíriť ju ale môžete microSDXC kartou s kapacitou do 2 TB. Moto X Force je tak pripravená aj na zatiaľ nepredstavené pamäťovky.

Výrobca okrem klasického hardvéru pridal aj dedikovaný procesor pre spracovanie dát zo senzorov a tak si v appke Moto môžete zapnúť tzv. Akcie. Dvojnásobným potrasením telefónu napríklad zapnete LED blesk, foťák spustíte rýchlym dvojnásobným otočením zápästia či rozsvietite zhasnutú obrazovku priblížením sa ruky k displeju. Šikovné.

Ak máte niektoré doplnky od Motoroly ako smart hodinky, Bluetooth príslušenstvo apod., môžete sa k nim rýchlo pripojiť cez appku Connect.

 

To sú vlastne jediné brandované aplikácie, ktoré v Moto X Force nájdete. Vo vnútri veľkého tela si našla miesto aj pomerne veľká batéria s kapacitou 3 760 mAh.

Tá nemá problém vydržať deň bez nabíjačky aj pri aktívnom používaní, no na druhý deň si elektrinu už vypýta. A to plným dúškom.

V balení je totiž nabíjačka, ktorá za 15 minút dobije batériu na ďalších 8 hodín používania. Výrobca technológiu nazval TurboPower. Nabíjať je ale môžete aj bezdrôtovo.

Lenovo Moto X Force je zaujímavý smartfónom, ktorý má čo ponúknuť aj najnáročnejšiemu používateľovi. Má svojský dizajn, ale extrémne odolný displej a čistý Android 6.0. Práve tie sú najväčším pozitívom.

Aj preto si nové Lenovo Moto X Force v čísle TECHBOX 4/2016 vyslúžila ocenenie TIP ČÍSLA.