Reklama

Leica V-Lux 30: top superzoom kompakt za šialenú cenu

Števo Porubský

Nemecký výrobca špičkovej fototechniky predstavil nástupcu minuloročného modelu V-Lux 20 (Leica V-Lux 20: špičkový kompakt s GPS), ktorý má veľmi podobný dizajn, ale vylepšených niekoľko prvkov, ktoré stoja za povšimnutie.

 Leica V-Lux 30

Po vzore modelu V-Lux 20 sa aj nový model V-Lux 30 drží nenápadného, ale funkčného dizajnu, ktorým nepohrdne asi nikto. Zvlášť červeno-biele logo Leica na gripe pôsobí ako med na muchy. Novinka je postavená na novom 1/2.33” CMOS snímači s rozlíšením 14,1 Mpx. Samozrejmosťou je i stabilizátor obrazu MEGA O.I.S., ktorý používa i Panasonic. Len tak mimochodom, vedeli ste, že V-Lux 30 má dvojičku v modeli Panasonic Lumix DMC-ZS10? Sekvenčné snímanie je tiež veľmi zaujímavé – 10 fps v plnom rozlíšení alebo 60 fps v zníženom na 3,5 Mpx. Nechýbajú ani polo a plne manuálne, ale i automatické režimy. Inak, ako špičkový sa objektív Leica DC Vario-Elmar (4,3 – 68,8 mm f/3,3-5,9) ASPH nazvať asi ani nedá. Výrobca známy prepracovanou optikou do množstva foto a video zariadení má jednoducho skúsenosti. Škoda len svetelnosti, ktorá by mohla začínať kľudne aj číslo menej. Po prepočítaní ohniskových vzdialeností zistíte, že novinka má až 16-násobný optický zoom.

 Leica V-Lux 30

Absolútnou novinkou je 3D mód, ktorý ako inak, vie fotografovať 3D zábery spojením dvoch samostatných, takže nepotrebujete dve optiky. Novinkou je aj Full HD video, ale len v prekladanom 1080i formáte a stereo zvukom. Progresívne snímanie ponúka HD (720p) formát, ktorý bol už aj v predchádzajúcom modeli. Z pôvodného modelu ostal zachovaný i 3-palcový LCD displej s rozlíšením 460 tisíc pixlov. Taktiež i GPS čip na geotaggovanie fotografií či videa výrobca využil aj v modeli V-Lux 20. Rozmery novinky sú mimochodom 104,9 x 57,6 x 33,4 mm a hmotnosť je 219 g. Nový model V-Lux 30 bude v predaji od júla tohto roku za cenu okolo 550 € čo na kompakt nie je vôbec málo, no model V-Lux 20 stál 595 €. Na druhej strane Leica si za svoju špičkovú kvalitu nechávala vždy poriadne zaplatiť, takže 550 € je pomerne prijateľná suma.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.