Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

LEGO Technic 42125 Ferrari 488 GTE „AF Corse #51” - Nálepkový kráľ

LEGO Technic 42125 Ferrari 488 GTE „AF Corse #51” - Nálepkový kráľ
Roman Calík
LEGO Technic 42125 Ferrari 488 GTE „AF Corse #51” - Nálepkový kráľ
78 %
Spojenie dvoch silných značiek, ako je v tomto prípade LEGO a Ferrari, by mala byť istota dokonalého setu, ktorý bude chcieť mať vo svojej vitríne či na svojej poličke každý fanúšik áut, špeciálne rýchlych superšportov. Vydaril sa nový model LEGO Technic 42125 Ferrari 488 GTE „AF Corse #51”?

Výhody

  • DNA Ferrari
  • veľkosť modelu - až 48 centimetrov na dĺžku
  • odpruženie náprav
  • vydarená brožúra na skladanie

Nevýhody

  • cena
  • pevnosť modelu
  • príliš veľa nálepiek
  • nereálne vysoko umiestnené blatníky od kolies

Keď som čítal prvé informácie o novom sete LEGO Technic, ktorým by malo byť Ferrari, potešil som sa. Séria Technic patrí stále k mojim najobľúbenejším, automobily taktiež. Nové Ferrari však nepatrí do série exkluzívnych modelov 1:8, ako posledná novinka Lamborghini Sián FKP 37, ktorú už v redakcii máme. Rozhodne vám odporúčam prečítať si recenziu Siánu, ale pozor, hrozí, že vaša peňaženka bude o pár stovák eur „chudobnejšia“, mimoriadne sa totiž set LEGO Technic 42115 vydaril.

LEGO Technic Ferrari 488 GTE „AF Corse #51“ vás už v predajni, resp. po doručení objednávky z LEGO.com, ohúri pekným balením. Tento set LEGO zaradilo k modelom pre dospelých, určite ste zaregistrovali komunikáciu „ADULTS WELCOME“. Prezrádza to čierne pozadie, ale i spodná časť krabice a najmä vekové označenie 18+.

Krabica je obrovská, pozrite si porovnanie s posledným Ferrari F8 Tributo zo série Speed Champions. Na krabici však nie sú zobrazené funkcie, ako tomu pri Technic modeloch býva zvykom. Našťastie, reálne sa môžete tešiť na viacero známych funkcionalít, vrátane predného a zadného odpruženia či pohyblivých piestov V8 motora.

Po rozbalení vás čaká množstvo sáčkov ukrývajúcich 1 677 dielikov. Pripravte sa na hodiny skladania. Ja vám prezradím, ako dlho som skladal model ja. Túto informáciu nájdete v závere recenzie. Okrem dielikov vás dosova ohúri dvojica aršíkov, nepamätám si, kedy som toľko nálepiek naposledy videl pokope. Teda áno, niečo podobné (aj keď v menšom počte) nájdete pri sete 42096 – Porsche 911 RSR, s ktorým vlastne nové Ferrari tvorí sériu.

Veľmi príjemným prekvapením je brožúra s návodom, kde sa pred samotným skladaním dozviete niečo viac o reálnej 488-čke, ale aj o LEGO dizajnérovi, ktorý novinku vytvoril. Mimochodom, LEGO Technic modelom sa venuje už 28 rokov!

Pozrite si

LEGO Technic 42115 Lamborghini Sián FKP 37 – Keď musíš nájsť miesto v „garáži“

Úspechy  Ferrari 488 GTE na trati sú obrovské, po tom, čo si o reálnom superšporte prečítate, budete mať ešte väčšiu chuť pustiť sa o jeho skladania.

Obrovskou výhodou je, že aj v tomto prípade LEGO rozdelilo dieliky do 5 serií sáčkov, bude sa vám tak skladať ľahšie, najmä hľadanie dielikov vám pôjde od ruky. V prvej časti skladáte 8-valcový motor, ktorý je funkčný a vďaka prepojeniu na zadnú nápravu sa v ňom budú hýbať piesty.

Ak ma už poznáte, vždy si dieliky presypem do plastových nádob, ktoré bežne používame v kuchyni. Teda, aby som neklamal, tieto som si už privlastnil, keďže LEGO skladám pomerne často. Aj výrobca v sáčkoch plných dielikov vhodne roztriedi menšie časti, najmä piny, aby sa vám zbytočne nemiešali s veľkými dielikmi.

Začína sa pomerne zhurta, za 10 minút budete mať hotovú zadnú nápravu s odpružením.

Nasleduje základný rám, ktorý tvorí kostru podvozka Ferrari. Je to obrovský diel 8×6, ktorého vnútro je žiaľ prázdne. Prázdne aj zostane.

V8-čka bude každému LEGO Technic fanúšikovi dobre známa, sú to už snáď desiatky rokov, čo takto skladáme funkčný blok motora. Je zaujímavé, že či ho použijete do superšportu alebo do stavebného stroja, stále vyzerá dobre a hlavne valce idú ako po masle.

Po 42 minútach mám hotovú prvú várku dielikov. Mám funkčnú odpruženú zadnú nápravu, prepojenú na 8-valcový motor s realistickými pohyblivými piestami a akýsi rám zadnej motorovej časti. Zatiaľ to na Ferrari vôbec nevyzerá 🙂

S nadšením pokračujem a rozbaľujem sáčky s označením 2. Pokračuje sa v skladaní podvozku, pričom nebude chýbať natáčanie prednej nápravy.

Predná náprava využíva opäť odpruženie, zaujímavé je upevnenie spodnej časti. Páči sa mi, že riešenie náprav sa snažia LEGO dizajnéri vyriešiť pre takmer každý model svojsky, aj keď princíp je často veľmi podobný.

Po hodine aj 25 minútach odhaľujem skutočnú dĺžku modelu, ktorá má byť vo finálle až 48 centimetrov. Je to obrovské auto, ktoré sa vám bude dobre vynímať na polici. Už tradičná svadba prednej a zadnej časti nesmie chýbať.

Sedadlá sú v porovnaní s modelmi 1:8, ktoré sú však dvojnásobne drahšie, veľmi striedme. Akoby ste sa pozerali len na skelet sedadla, ktoré by bolo treba ešte „dočalúniť“. Dizajn je minimalistický, však pozrite sa sami.

A ide sa lepiť. Prvé nálepky sa budú vynímať na spodných prahových lištách. Tie sú síce vymyslené originálne, avšak nedržia úplne pevne, najmä v zadnej časti. Pri manipulácii s modelom vám to bude trochu prekážať.

 

Osadením volantu s veľmi vydarenou nálepkou s logom Ferrari a ovládacími prvkami končím 2 sériu dielikov. Doteraz som skladal 1 hodinu aj 45 minút. Pokračujem na ďalší deň.

V ďalšom kroku ma čaká predná kapota, to bude nálepiek!

Musím priznať, že skladanie predného nárazníka s modrými prvkami ma mikmoriadne bavilo. Páči sa mi aj ako verne zachytáva skutočnú predlohu Ferrari 488 GTE, pritom ide o známe dieliky, nič nové nebolo potrebné pre túto časť vyrábať.

Pozrite si

LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron – Geniálna hračka pre dospelých

A je to tu! Krok 242 po 2 hodinach aj 20 minútach skladania ma ako dlhoročného skladateľa a fanúšika LEGO prekvapil. Toľko nálepiek nalepiť v jednom kroku? 9!!! Uff dal som to. Ale nálepkové šialenstvo pokračuje aj ďalej… Ja osobne chcem mať model vyskladaný tak, ako ho LEGO vyrobilo a ponúka. Ale musím uznať, že keď som videl poskladaný set aj bez nálepiek, svedčalo mu to tiež.

Dávam si pozor, chcem mať všetko pekne rovno nalepené. Podarilo sa mi to?

Ide sa na predné svetlá. Namiesto toho, aby boli vytvorené len z LEGO Technic dielikov, dizajnéri siahli po priehľadnom potlačenom plaste, ktorý sa pri malých modeloch využíva ako čelné sklo. Poviem vám, obával som sa, ako to bude vyzerať. Našťastie celkovo dojem nie je zlý, pochopíte to však až po vyskladaní celého modelu.

Kokpit sa mi mioriadne páči. Karbónove prvky, vhodne zvolené dieliky a navrhnuté nálepky vytvorili dokonalý pohľad verný originálu.

A je vymaľované. Predná kapota hotová. Páči sa mi. Model pôsobí dynamicky a nechýba mu plastickosť.

Už nechcem prestať. Úplne som sa do skladania zažral. Rozbaľujem ihneď sáčky s označením 4.

A zase nálepky, spojíte 7 veľkých dielikov a 5 z nich onálepkujete. Rozmýšľam, prečo nie aj zvyšné dva, keď už to preháňame, tak poriadne.

Dobre, tak až teraz som na skutočnej dĺžke modelu 48 centimetrov. Zadný nárazník ešte výraznejšie predĺžil model, je veľký, teraz si poviete, že to asi stálo za tú cenu.

Lahôdkou sú zadné ikonické svetlá Ferrari. Ich skladanie som si užíval a LEGO použilo presne tie dieliky, ktoré by som pri vyskladaní modelu navrhol aj ja.

Ide to už ako po masle, skladanie vás bude baviť. Každým dielikom pribúda podstatná časť karosérie vrátane zadných blatníkov. Tu vidím prvýkrát využité spojenie dvoch oblých prvkov, z ktorých dostanete realistický prvok „muscle“ blatníkov zadných náprav.

A je to! Doteraz som strávil s modelom a jeho skladaním čistý čas 3 hodiny a 41 minút. Ideme do finále. Tá červená má niečo do seba, že?

Rozbaľujem posledné dieliky, chystám si už aj pneumatiky a disky. Koľko ste tipovali, že mi skladanie bude trvať?

Horná strecha ničím neprekapí, poteší však jej celistvosť a efektné riešenie bieleho pásu uprostred. Neprehliadnete ani výraznú žltú slnečnú clonu.

Predné okno má tak čierny ako aj červený rám. Za mňa palec hore. Všímam si aj efektný rám chrániaci blok motora. Presne tak, ako to má byť.

Ako by to bolo, aby sa nám neotvárali dvere. Na tých nájdete aj efektné čierne spätné zrkadlá. Opäť chválim plastickosť, dizajnér sa veľmi pekne vyhral s jednotlivými tvarmi.

Pozrite si

LEGO Technic 42110 Land Rover Defender – Ikona z kociek sa vydarila

4 hodiny aj34 minút, strana 310 a ideme do finále, skladám už len zadný spodný spojler a krídlo. Spojler ukrýva aj dvojicu výfukov.

Osadiť kolesá a máme hotové. Poskladanie modelu LEGO Technic 42125 Ferrari 488 GTE „AF Corse #51“ mi trvalo presne 4 hodiny a 51 minút.

Rozmýšľam, že keď už máme na celom aute množstvo nállepiek, prečo nenájdeme bielu potlač na pneumatikách? Hodilo by sa to modelu veľmi, čierne pneumatiky na čiernych diskoch sa tak trochu strácajú. Pochvalu si zaslúži zadné krídlo, schválne ak si model kúpite, skúste sa naň pozrieť bez neho – nebude sa vám páčiť. Krídlo je topka, modelu absolútne sekne a patrí k nemu.

Z modelu mám zmiešané pocity. Páči sa mi, ale akosi mi tu niečo nesedí. Zdá sa mi napríklad veľmi prázdna časť medzi dverami a predným blatníkom. Niečo mi tu chýba.

Tiež, keď sa pozriem na model zospodu, v časti pod sedadlami je dosť „deravý“. Ono by to ani tak nevadilo, keby som nemal pocit, že sa pri zatlačení na model nejako nevhodne prehýba, nie som na to pri Technic modeloch zvyknutý.

Najviac sa mi páči pohľad zhora. Model je nádhern plastický, dynamický a detailný. Vyzerá z tohto pohľadu naozaj nádherne.

Z funkčných častí tu máme teda odpruženie náprav, otváranie dverí či motor V8 s pohyblivými piestami. A aby som nezabudol, predná náprava je natáčacia. Je to málo, alebo dostatok na Technic model? Treba sa naň pozrieť skôr na výstavný kúsok, ako auto na hranie. Ale ak už máte Porsche 911 RSR, bude Ferrari pre vás must have kúsok do zbierky.

Trochu ma však zamrzela vysoká výška modelu, ak sa pozriem na „dieru“ medzi kolesom a blatníkmi. Rozmýšľal som, čo som zle poskladal, veď aj na krabici to tak nevyzerá. Na chybu som však neprišiel.

Vďaka nášmu fanúšikovi na Facebooku však máme pre vás tip na úpravu, bez nutnosti použitia akýchkoľvek dielikov naviac. Pozrite si nasledujúce video.

Odporúčame aj porovnanie novinky s modelom Porsche. Ktorý z nich sa vám páči viac? Pozitívne je, že Porsche je stále v predaji, takže ak si kúpite Ferrari, stále si k nemu viete dokúpiť aj Porsche. Alebo naopak, možno totiž RSR už doma máte.

Mne osobne sa Ferrari 488 GTE „AF Corse #51” páči. Je to aktuálny nálepkový kráľ. Červená farba v mojej zbierke chýbala a nikomu inému tak dobre nesadne, ako práve modelu od Ferrari. Ak ste fanúšik LEGO stavebníc Technic, kúpu modelu vám odporúčam, aj napriek tomu, že niektoré časti mohli byť zvládnuté lepšie a cena nie je najnižšia. Za model LEGO Technic 42125 zaplatíte na Lego.com presne 179,99 eur.

Pozrite si ešte ďalšie zaujímavé detaily hotového modelu 🙂 A odporúčam aj naše Stories zo skladania novinky.