Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #LEGO
  • 10 min.
  • 13.12.2020

LEGO Technic 42114 Kĺbový dumper Volvo 6x6 - Ožije vďaka smartfónu!

LEGO Technic 42114 Kĺbový dumper Volvo 6x6 - Ožije vďaka smartfónu!
Roman Calík
LEGO Technic 42114 Kĺbový dumper Volvo 6x6 - Ožije vďaka smartfónu!
88 %
Na prvý pohľad možno "obyčajný" žltý vyklápač z kociek LEGO. Lenže, to musíte chytiť tú obrovskú krabicu, vidieť veľkosť nového kĺbového dumpera Volvo 6x6 naživo a zapnúť smartfón...vtedy pochopíte, že toto je LEGO, na ktoré nestihne sadnúť prach.

Výhody

  • nádherný a detailný model verný originálu
  • plné diaľkové ovludanie vďaka LEGO Technic CONTROL+
  • prepracovaná aplikácia
  • cena vzhľadom na možnosti a veľkosť modelu

Nevýhody

  • napájanie štandardnými 1,5 V batériami typu AA
  • pripravte si ďalšie eurá minimálne na nákup nakladača :)

K LEGO Technic už akosi patria stavebné stroje, vlastne tie sú absolútnym základom tejto série. Funkčné modely elektrifikované, pneumatizované alebo len vyskladané z kociek LEGO si za desiatky rokov získali státisíce fanúšikov. Medzi nich patrím aj ja.

LEGO Technic 42114 kĺbový dumper Volvo 6×6 je pre výrobcu stávka na istotu. Žltý stavebný stroj s obrovskou korbou láka už veľkou krabicou. Na nej si nemôžete nevšimnúť smartfón s aplikáciou pre ovládanie LEGO Technic CONTROL+.

Zozadu sa dozviete o tomto 6 kolesovom tátošovi ešte viac informácií. Najmä si všimnite dĺžku modelu – 60 centimetrov! To bude veľké LEGO, krabica prezrádza aj funkčný motor a najmä plné diaľkové ovládanie s 3-stupňovou prevodovkou. Ak vás toto nenaláka už na predajni s LEGO sortimentom či na e-shope Lego.com, tak čítajte ďalej.

Obsah krabice obsahuje množstvo sáčkov ukrývajúcich 2 193 dielikov vrátane 6 obrovských pneumatík a motorizácie pozostávajúcej z trojice motorov a jednotky LEGO Smart Hub s Bluetooth. Áno, po novom zabudnite na ovládanie cez infraport, jednoducho doba je moderná, Bluetooth je konečne štanardom a toto je ďalší model do série.

Pozrite si

LEGO Technic 42099 RC Extrémny teréniak 4×4 stavil na ovládanie cez smartfón

Počas skladania tak budete na rôzne miesta vkladať jeden uhlový motor veľkosti L, ďalší motor L a ešte aj motor s označením XL. Aby bol model ešte vernejší, nechýbajú nálepky. Škoda, že v tomto prípade nie sú taktiež potlačené dieliky, ako pri Siáne.

Celé skladanie je v takmer 500 stranovom návode rozdelené na 4 časti. V prvej postavíte základ motorizácie, v druhej pridáte prednú nápravu, po tretej časti bude hotová celá kabína s funkčným motorom a na záver postavíte obrovskú korbu.

Poďme na to. Zapíname stopky, opäť vám prezradíme, koľko času budete potrebovať na skladanie tohto modelu LEGO Technic. Sáčky si predtým vysypeme do pripravených nádob, tie vám odporúčame používať, hľadanie dielikov a samotné skladanie vám pôjde rýchlejšie.

To, čo ma zaujalo počas prvých krokov kompletizácie modelu je úplne nový diferenciál. Využíva až 5 ozubených koliesok, doteraz sme sa stretávali s trojicou. V tomto prípade máme pohon 6×6, navyše budeme vedieť meniť rýchlosti vďaka trojici prevodových stupňov.

A je tam. Prvý z diferákov už  má svoje miesto na jednej zo zadných náprav.

Objavujem aj úplne nové dieliky, ktoré som doteraz v LEGO Technic nevidel. Funkčne však ide o dôležitý kúsok celého sprevodovania modelu.

Toto je krásny pohľad, po 40 minútach mám hotovú podstatnú časť prevodovky.

Páči sa mi nový hranatý dizajn motorov L a XL, pre stavbu modelov ponúkajú lepšiu variáciu a možnosti umiestnenia.

Po 1 hodine a 37 minútach máme hotovú zadnú nápravu vrátane mechanizmu, ktorý bude slúžiť na vyklápanie obrovskej korby modelu.

Rozbaľujem druhú várku dielikov. Pridávam k nim uhlový motor, ktorý zabezpečí otáčanie modelu.

Otáčací kĺb je efektne ukrytý v časti prednej nápravy.

V kroku 340 spájam prednú a zadnú časť modelu, je obrovský! Všetko do seba zapadá na prvý pokus, tak ako má. Doteraz som skladaním strávil 3 hodiny aj 35 minút. Oproti Lamborghini Sián FKP 37, ktorý som skladal naposledy to ide rýchlo.

Pozrite si

LEGO Technic 42115 Lamborghini Sián FKP 37 – Keď musíš nájsť miesto v „garáži“

Veľmi sa mi páčia svorky pre usporiadanie káblov k jednotlivým motorom. Takto budete mať v kábloch poriadok, navyše to pri Volve vyzerá realisticky – takto nejako si predstavujem kabeláž aj na originále A60H od Volvo.

Rozbalil som dieliky s označením sáčkov číslom 3, tu je extrémne veľa malých častí.

Ako prvý však zapájam Smart hub s Bluetooth. Žiaľ zdrojom energie je 6 1,5 V batérií typu AA. Uvítal by som Li-Ion batériu s nabíjaním cez microUSB alebo najradšej modernejší USB-C konektor. V dnešnej dobe je jednoducho využitie štandardných batérií skôr na príťaž, odporúčam dokúpiť si minimálne nabíjacie batérie, keďže model budete pravdepodobne používať pomerne často.

Hmm, rozmýšľame kedy som naposledy videl chrómové dieliky v sérii Technic. Aháá, písal sa rok 2006 a bol to veľký truck s označením 8285. Samozrejme ten v mojej zbierke nechýba, no chrómové dieliky sú milým prekvapením nového setu 42114. Využiti si našli na kompletný výfukový systém za kabínou ako aj vo vnútri, pri funkčnom motore.

Mimochodom, viete ako vyriešili ovládanie Smart hubu? Zapínate ho „predĺženou rukou“, a to majákom na streche kabíny. Bežne takto ovládate natáčanie kolies, v tomto prípade šú však otáčanie ako aj pohon plne elektrifikované.

A teraz sa pozrite na motor. Valce samozrejme fičia počas ovládania modelu, sú však ukryté pod krytom motora, takže to nevidíte, škoda. V kroku 442 si prosím dávajte pozor. Máte osadiť oranžový dielik na miesto, ktoré existuje až po realizácii kroku 455! Jednoducho škriatok v návode sa trochu uponáhľal s vykreslením situácie.

Vernú prednú časť dosiahnete vďaka nálepkám. I keď zblízka farebne čierna nesedí s čiernou na dielikoch, z diaľky to nevidieť. To je dobrá správa.

Takmer 5 hodín skladania a predná kapota je kompletne hotová. Precíznosť a množstvo dielikov vytvorilo pevnú plochu, ktorej finále v kroku 535 je bravúrne. Dvoma hnedými tyčkami ste totiž prepojili celok, ktorý sa javil ako pevný,  a kapota sa pekne otvára nahor. Wow je aj predný chladič vyklápajúci sa dopredu. Ešte je tam aj poistka, aby sa vám nič počas jazdy neotvorilo. Celkovo sa vám Volvo bude páčiť, je väčšie ako si vôbec viete predstaviť a teraz už napredujete do finále míľovými krokmi. Je jedno či je polnoc, chcete pokračovať ďalej.

Teraz to už pôjde rýchlo. Žiadny mechanizmy, teda okrem hydrauliky pre vyklápanie korby.

Každým dielikom sa korba zväčšuje, teraz už chcete prísť do cieľa bez výdychu.

A je to tam! Koľko ste tipovali, že bude trvať skladanie tohto modelu? Po 6 hodinách a 15 minútach som hotový. Pozrite si veľkosť korby v porovnaní s LEGO minifigúrkou. Už vám je jasné, že na toto LEGO potrebuje váš syn veľkú detskú izbu?

Lenže, až teraz začína tá pravá zábava pre vaše dieťa. LEGO na krabici určilo veku 11+, priznávam, že môj 6-ročný syn by síce tento model nepostavil, ale so smartfónom v ruke mu jeho ovládanie ide výborne. Najskôr však musíte LEGO Technic 42114 spárovať s appkou CONTROL+.

Po približne minútovej kalibrácii váš model „ožije“. Kalibráciu však nerobte na malom stole, potrebujete väčší priestor, počas kalibrácie sa kĺbový dumper Volvo 6×6 bude hýbať  vpred, vzad či otáčať na pomerne veľkej ploche. A je vymaľované, môžeme sa začať hrať. Aby novinke nebolo smutno, vybral som z police tiež plne diaľkovo ovládaný (iba cez infraport) LEGO Technic 42030. Že im to spolu sekne?

V aplikácii na ovládanie modelu si vyberiete váš model Volvo A60H a ide sa na to.

Úplná topka je, že dokonca dotykom na smartóne môžete „naplniť“ korbu modelu, maximálne do 55 ton 🙂

Ak ju preťažíte, zmení sa farba na červeno. Na ovládanie máte k dispozícii dve obrazovky, tá na fotografii nižšie umožní ovládať LEGO Technic 42114 pomocou otáčania kruhu, čím sa vzdialite od stredu, tým model ide rýchlejšie. Vpravo si môžete zvoliť buď režim automatickej alebo manuálnej prevodovky, vľavo zase to, či idete vpred, vzad alebo vyklápate či zaklápate korbu.

Mne sa lepšie používal model s prostredím s graficky znázorneným rýchlomerom a otáčkomerom. Opäť si viete voliť prevodové stupne (3), viete si zvoliť aj automatickú prevodovku, vyklápate/zaklápate korbu a vpravo dole je plocha, ktorou ovládate smer jazdy modelu.

Počas celého „hrania sa“ počujete zvuky reálneho dumpera A60H, vrátane toho cúvacieho. Viete aj trúbiť. Dokonca počas nakladania korby tiež počujete zvuky pribúdajúceho obsahu, naozaj celkom realistické.

Na LEGO Technic 42114 sa vám bude páčiť, že po zážitkovom skladaní máte v rukách plne diaľkovo ovládaný model, s ktorým môžete stráviť hodiny. Ak si nájdete parťáka, ktorý bude ovládať napríklad LEGO Technic 42030, tak máte o zábavu postarané. Stačí si dať cieľ, napríklad previezť stavebný materiál na postavenie budovy.

Potom môžete nakladať, vykladať, koľko chcete. Váš syn bude nadšený. A ak jeden z modelov budete ovládať práve vy, taktiež nadšený otec, ktorý sa takto vráti do detských čias, budete na tieto chvíle spolu spomínať vždy radi.

Aký je teda verdikt? LEGO Technic 42114 kĺbový dumper Volvo 6×6 stojí za to. Cenu po tom, čo s ním viete zažiť od skladania až po následné hranie sa, nepovažujem za vysokú. Za 249,99 eur totiž dostanete obrovský 60 cm krásne detailne spracovaný model, ktorý je plne diaľkovo ovládateľný cez smartfón. Bonusom je to, že si ho sami postavíte, a ak máte v sebe kus kreativity, z viac ako dvoch tisíc kociek môžete vytvoriť aj niečo vlastné.

Ak nemáte ešte vybratý darček, napíšte list Ježikovi. Toto LEGO poteší tak vášho syna, ako aj vás. Budete v tom spolu, uvidíte.

PS: Choďte na náš instagram a pozrite si reálne video, ako model funguje.