Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

LEGO Technic 42099 RC Extrémny teréniak 4x4 stavil na ovládanie cez smartfón

LEGO Technic 42099 RC Extrémny teréniak 4x4 stavil na ovládanie cez smartfón
Roman Calík
LEGO Technic 42099 RC Extrémny teréniak 4x4 stavil na ovládanie cez smartfón
72 %
LEGO Technic 42099 by chcelo byť lepším a modernejším modelom 9398, prichádza s ovládaním pomocou Bluetooth. Bude to stačiť?

Výhody

  • rýchlosť skladania
  • pohon 4x4
  • graficky prepracovaná aplikácia ovládania

Nevýhody

  • vysoká cena
  • nutnosť používať tužkové AA batérie
  • časté odpájanie spojenia

Tentokrát som sa na test LEGO Technic 42099 veľmi tešil. Ide totiž o prvý model s úplne novým ovládaním LEGO TECHNIC CONTROL+, ktoré využíva smartfón ako diaľkový ovládač. Na pripojenie slúži technológia Bluetooth Low Energy (BLE). Konečne, LEGO vitaj v roku 2020 (v čase uvedenia modelu sa písal ešte rok 2019)!  Dnes už je v ponuke s ovládaním CONTROL+ aj najväčší LEGO Technic set – 42100 Bager Liebherr R 9800, ktorého cena je extrémna, až 449,99 €.

Výrobca si však za novinku nechá poriadne zaplatiť. RC Extrémny teréniak 4×4 totiž vychádza na 229,99 €. Za 958 dielikov, i keď s trojicou nových motorov a s novým Smart Hub zariadením, ide o príliš vysokú sumu. Ja som si počkal na akciu, kedy som cez Alza.sk skombinoval 20% zľavu na Technic s 30% špeciálnou zľavou na hračky, pri nákupe cez aplikáciu. Výsledná cena 132 eur bola už viac ako priaznivá, no stále nie bežná.

Výhodou modelu je rozhodne atraktívny vzhľad, vynikajúca hrateľnosť a ovládanie, ktoré skutočne posúva latku modelov Technic na úplne novú úroveň. Aplikácia LEGO TECHNIC CONTROL+ má totiž vynikajúcu grafiku a množstvo zaujímavých funkcií. Ale poďme pekne po poriadku.

Už na balení LEGO Technic 42099 vás výrobca upozorňuje, že súčasťou nie sú batérie ani smart zariadenie (smartfón). Smart Hub a trojicu motorov (2x XL motor a 1x L motor) krýva čierna krabička. Pneumatiky zase prezrádzajú, že teréniak nebude malý.

Prichádza zhrozenie. Nový Smart Hub je skutočne na bežné tužkové baterky. Namiesto pohodlne nabíjateľnej Li-Ion batérie, musíte používať 6 tužkových batérií. Nie, toto je zlý sen. Chcem čo najskôr zmenu, LEGO prosím. Prečo by som mal v dnešnej dobe nabíjať nepraktické tužkové batérie, keď cena Li-Ion batérií je minimálna a pri cene setu by jednoducho už takáto batéria mala byť súčasťou balenia.

Vyzerá to na pomerne rýchle skladanie. Sáčky sú rozdelené len do troch častí, a to na prednú nápravu, zadnú nápravu a kapotu. Samozrejme nemôžu chýbať praktické plastové nádoby. Len tých nálepiek je nejako veľa, či?

Skladanie ide skutočne rýchlo. To, čo vám možno pripomína lietadlo je predná odpružená náprava s dvojicou motorov a zatáčaním. Hotová je za 65 minút. XL motor je po novom hranatý, lepšie sa bude „obstavavať“ dielikmi aj pri vašich MOC. Nechýba odpruženie, prevody a starý známy diferák.

Sáčky s 2-kou obsahujú zadnú nápravu, ktorá je narozdiel od prednej pevná. Na zatáčanie slúži teda len predná časť. Poostup skladania je však podobný ako pri prednej náprave.

Necelé dve hodinky od rozbalenia prvého sáčku už pripájam aj zadnú nápravu. Mimochodom jej výdrž nie je veľká, môj 4-ročný syn ju už dvakrát „rozbil“ počas hrania sa. Oceňujem však minimalizmus počtu dielikov a systém otáčania trupu modelu. To sa podarilo!

Ideme na vloženie tzv. Smart Hubu, ktorý využíva spomínané pripojenie cez technológiu Bluetooth Low Energy (BLE). Nájdete na ňom aj aktivačné tlačidlo, 6 senzorov osi (3 gyro senzory a 3 senzory meračov zrýchlenia) a 4 pripájacie porty. Všetko si viete pekne vyznačiť, v kábloch je dokonalý poriadok. Samozrejmosťou je prístup k Smart Hubu po odňatí kapoty, pre potrebnú výmenu batérií (ach jaj).

Pozrite si

LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron – Geniálna hračka pre dospelých

Pokračujeme na kapotu. Tá je síce poriadne „deravá“, ale vizuálne ako celok ujde. Videli ste však už toľko nálepiek pohromade? Celý model 42099 je až prenálepkovaný. Napríklad na fotografii vidíte diel s dverami, ktorý obsahuje celkovo až 7 nálepiek na 7 hlavných dieloch. Lepenie ma však baví.

Tri hodiny skladania (nezabudnite, že je tu „len“ 958 dielikov) a idete do finále. Kapota je k podvozku pripevnená len troma dielikmi, i tak všetko drží pevne a je pripravené na jednoduchú výmenu batérií. Model je veľmi pekný, páči sa mi. Sťahujem appku, ktorá má 220 MB.

Pozrite si

LEGO Technic 42110 Land Rover Defender – Ikona z kociek sa vydarila

LEGO má u mňa veľké plusové body. Aplikácia sa spojí s modelom na prvý pokus. Grafika ovládacieho prostredia je nádherná.

Reakcie modelu sú okamžité, vidíte dokonca náklon či aktuálnu rýchlosť vďaka 3 gyro senzorom a 3 senzorom zrýchlenia. Dokonca aplikácia vydáva zvuky a návykové je ovládanie jedným dotykom. Wow! Viete plniť aj rôzne úlohy.

Model jazdí pomerne rýchlo, prejazdnosť terénom je, aj napriek pohonu 4×4, horšia. Ak máte model Lego Technic 9398 budete skôr sklamaní. Trochu ma mrzí, že sa aplikácia pomerne často odpája. Vyskúšal som ovládanie LEGO TECHNIC CONTROL+ s dvojicou smartfónov a s každým sa po pár minútach hraniach aplikácia rozpárovala. Nutné časté opätovné párovanie vás prestane po chvíli baviť. Verím, že je to chyba len mnou kúpeného kusu.

Pozrite si

LEGO Technic 42082 – Žeriav s metrovým výsuvom

Celkovo ma Lego Technic 42099 i tak prekvapilo. Ak ho zoženiete za podobnú cenu ako ja, rozhodne jehoo kúpu odporúčam. Poskladáte ho rýchlo a ak vám aplikácia bude fungovať, zabavíte sa. V odporúčanej cene ide o pomerne predražený model, kde si výrobca pýta pomerne veľký príplatok za ovládanie, ktoré i tak nefunguje podľa vašich predstáv. A možno malý tip – nelepte nálepky, model bude podľa mňa vyzerať krajšie.