Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron - Geniálna hračka pre dospelých

LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron - Geniálna hračka pre dospelých
Roman Calík
LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron - Geniálna hračka pre dospelých
90 %
V každom z nás „dospelákov“ zostal kus dieťaťa a určite pozná legendárnu hračku Lego. Do série Technic, ktorá patrí medzi najnáročnejšie, minulý rok pribudla novinka s označením 42083 Bugatti Chiron. A je to teda "obor".

Výhody

  • na štýl Technic množstvo detailných prvkov
  • funkčná 8-stupňová prevodovka
  • veľký zážitok zo stavania
  • vzhľad verný predlohe

Nevýhody

  • vyššia cena
  • chýba motorizácia a diaľkové ovládanie
  • potešili byp LED predné svetlá

Neprehliadnuteľne ikonický model Bugatti Chiron priamo nadväzuje na model Lego Technic 42056 Porsche 911 GT3 RS. Pri jeho predstavení sa určite rozbúšilo srdce nielen fanúšikom stavebníc Lego (patrím k nim i ja), ale aj nadšencom krásnych športových automobilov.

Obrovské Lego Technic 42083 Bugatti Chiron v mierke 1:8 si zložíte z 3 599 dielikov. My v redakcii sme ho postavili, aby ste si ho pozreli aj na výstave Audio Video Kino 2018 v TECHBOX zóne, ktorá sa konala ešte v októbri minulého roka.

Pozrite si

TECHBOX ZÓNA na výstave Audio Video Kino 2018 mala úspech

Za Lego Technic 42083 Bugatti Chiron zaplatíte 369,99 €. V súčasnosti je to najdrahšie Lego Technic, čomu zodpovedá aj špeciálne exkluzívne balenie.

Dieliky sú rozdelené do šiestich boxov s potlačou Chironu spredu i zozadu. Po otvorení balenia dominujú nádherne a detailne spracované disky kolies, ktoré sú vytvorené špeciálne pre tento model.

Pre stavbu Bugatti Chiron je potrebné vykonať 970 krokov, ktoré sú podrobne rozkreslené v dvojici návodov s celkovým počtom 630 strán! Nechýbajú krásne fotografie či možnosť vypočutia si unikátnych podcastov popri stavaní.

Rozhodne odporúčam ich vypočutie, dozviete sa množstvo detailov aj o Chirone, o to viac vás bude tešiť pohľad na váš model vo vitríne. A možno začnete šetriť aj na originál v mierke 1:1.

Rovnako je skvelé sledovať rôzne nákresy, ktoré vás budú sprevádzať počas celého skladania. V porovnaní s bežnými návodmi tu nájdete množstvo vsuviek, čo rozhodne nie je bežné.

Výhodou je, že sáčky sú označené a tak nestratíte množstvo času pri hľadaní dielikov. Navyše v každý box má rozdelené dieliky do viacerých sáčkov. Prvú várku som zvládol za 55 minút a samozrejme, začína sa podvozkom.

Model Bugatti Chiron obsahuje W16 motor s pohyblivými piestami. Spolu s plne funkčnou 8-stupňovou prevodovkou ide asi o najnáročnejšiu časť skladania, ktorú som zvládol za 140 minút. Odporúčam dať si tu veľký pozor, aj malá chyba spôsobí, že vám prevodovka nebude fungovať.

Možno niekto z vás toto Lego Technic postaví za jeden deň naraz, ale bola by škoda si skladanie nerozložiť na dlhšie. Poteší vás každá nová časť, ktorá bude pribúdať.

Tak ako v skutočnosti, aj pri stavaní príde čas na „Marriage Process“. Tzv. „svadba“ spája prednú i zadnú časť Chironu. Tu si musíte dať veľký pozor, aby všetko zapadlo na správne miesto. Prekvapujúco to ide lepšie, ako som očakával. Toto je asi najväčší zážitok z celého skladania.

Zatiaľ máte pocit, že skladáte množstvo technických častí bez výsledného vizuálu. Ale počkajte si, keď sa začne objavovať silueta geniálneho dizaujnu Chironu. Chuť dostavať model je teraz ešte väčšia, ako na začiatku, kedy dávate dokopy len funkčné časti.

Verím, že aj vy používate umelohmotné nádoby na dieliky. Mne výborne slúžia „obedové“ misky, v ktorých sa dobre prehrabáva. Konečne už prichádzajú na rad aj nálepky.

Dokonca s Lego kľúčom Chiron si viete vysúvať/zasúvať zadné krídlo. Ide o mimoriadne návykovú vec, ktorú ukážete každému. Triafanie sa kľúčom na správne miesto však vyžaduje cvik.

Pozeráte sa na takmer dokončenú zadnú časť Chironu, ktorá je na pomery série Technic priam dokonalá. Veľmi detailne sa tvorcovia vyhrali so zadnými sveltami.

Nadšení budete aj zo sedačiek, ktoré sú prepracované do najmenšieho detailu, rovnako ako interiér Bugatti Chiron. Pri stavaní začnete rozmýšľať, či je toto stále ten „deravý“ Technic, alebo sa hráte s modelom zo série Creator Expert.

Celkovo interiér pôsobí luxusne, v porovnaní s interiérom Porsche 911 GT3 RS ide o mimoriadne detailné vypracovanie. Zaujímavo tvorcovia vyriešili oblé plochy palubnej dosky, ktoré dostanú svoj tvar vďaka nálepkám.

Predná časť je taktiež mimoriadne vydarená. Najmä predná svetlá, tie lákajú vymeniť ich za LED diódy. Škoda, že Lego v tomto prípade neprinieslo niečo naviac, aj vzhľadom na cenu, ktorá rozhodne nie je najnižšia.

Trocha mi prekáža, že predné blatníky sú akési labilné. Keď model chytíte, pocítite, že nedržia tak pevne, ako by mali.

A sme vo finále. Celkovo mi stavba Bugatti Chiron trvala 10 hodín. Výsledok je famózny. Ide o jeden z najdetailnejšie prepracovaných Lego Technic modelov, aké kedy boli vyrobené. Škoda len, že pri cene stavebnice nie je model motorizovaný.

Výnimočne sa však budete cítiť aj vďaka unikátnemu sériovému číslu, ktorým si na web stránke Lego odomknete dodatočný obsah aj s certifikátom na vaše meno. Sú to maličkosti, no tie Lego Technic 42083 Bugatti Chiron odlišujú od ostatných modelov.

Ak ste fanúšikom Lega a špeciálne modelov Technic, Bugatti Chiron treba mať. Aj napriek tomu, že nejde o žiadny stavebný stroj a je to skôr model na výstavu ako na hranie sa. Dnes sa dá navyše kúpiť už aj lacnejšie vzhľadom na neustále prebiehajúce zľavy nielen v e-shopoch.

Keď som postavil Bugatti Chiron, povedal som si, kľudne by mi stačil tento jeden model, pretože nič krajšie a ohúrujúcejšie som naživo nevidel. A podľa návštev v našej redakcii musím skonštatovať, že vie zaujať. Prajem i vám, aby ste si stavbu modelu užili naplno, tak ako naša redakcia.

Model Lego Technic 42083 Bugatti Chiron nás v redakcii zaujal natoľko, že mu udeľujeme ocenenie TIP REDAKCIE.