Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Legendárny Citroën Jumper prichádza s plne elektrickým pohonom

Legendárny Citroën Jumper prichádza s plne elektrickým pohonom
Zdroj | Citroën
Richard Pliešovský
Legendárny Citroën Jumper prichádza s plne elektrickým pohonom
Zdroj | Citroën
Zdroj | Citroën

Citroën začína uvádzať na trh sériu plne elektrickej dodávky ë-Jumper. Praktický úžitkový automobil tak bude konečne aj v tichej, ekologickej verzii. Prvé modely sa začnú predávať ešte tento rok.

Citroën ë-Jumper bude k dispozícii ako skriňová dodávka, kabína s podvozkom, podvozok s dvojitou kabínou a kabína s plošinou. Elektromobil sa bude dať vybrať zo štyroch rôznych dĺžok a troch výškových verziách. S užitočným zaťažením môžete rátať až do 1 890 kg, úložný objem môže byť až do 17 metrov kubických.

Zdroj | Citroën

Kratšie verzie (L1 a L2) budú osadené lítium-iónovými batériami s výkonom 37 kWh s deklarovaným dojazdom do 200 km (WLTP). Dlhšie verzie (L2S, L3, L4) budú mať 70 kW batérie, tie by mali zaručiť dojazd až do 340 km.

Pozrite si

Citroën ë-C4 – crossover s dojazdom 350 km a maximálnym pohodlím

Elektromotor má špičkový výkon 96 kW (120 koní), krútiaci moment 260 Nm zabezpečí maximálnu rýchlosť 110 km/hod, čo by mohlo s odretými ušami postačovať, ak sa s ë-Jumperom nebude plánovať jazdiť po diaľniciach.

Batérie bude vyrábať známy partner konzorcia PSA, firma BEDEO. Pre motoristov bude určite zaujímavá informácia, že sa na ne poskytuje osemročná záruka, resp. pokles kapacity pod 70 % do najazdenia 160 000 km.

Nabíjanie zabezpečia palubné nabíjačky Wallbox 3,7 až 22 kW, alebo 50 kW rýchlonabíjačka na jednosmerné napätie. Na 80 % kapacity to zvládne za 45 až 60 minút. Citroën ë-Jumper sa dodáva s 8-metrovým palubným káblom typu 3 s maximálnym výkonom 22 kW.

Zdroj | Citroën

O navigáciu sa postará 9-palcová dotyková obrazovka, v základe je 5-palcový displej, ktorým sa ovláda audiosystém s MP3, Bluetooth a funkcie navigácie či zadnej kamery.

Pozrite si

Citroën ë-SpaceTourer odvezie 9 cestujúcich úplne bez emisií

Používatelia majú k dispozícii 9 asistenčných systémov: aktívna bezpečnostná brzda, asistent rozjazdu do kopca, systém varovania pred opustením jazdného pruhu, spätná kamera a senzory cúvania, inteligentné ovládanie svetlometov, rozpoznávanie značiek obmedzujúcich rýchlosť, tempomat / obmedzovač rýchlosti, systém monitorovania mŕtveho uhla a výstraha zadnej premávky, ktorá ukazuje vozidlá prichádzajúce zľava a sprava v okruhu 50 m a kontrola zjazdu z kopca a inteligentná kontrola trakcie.

Na budúci rok má Citroën predstaviť tiež úplne novú plne elektrickú dodávku ë-Berlingo, čím by sa mala dokončiť elektrifikácia komerčných dodávok, ktoré budú zastúpené modelmi ë-Jumper, ë-Jumpy a ë-Berlingo.

Zdroj