Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Las Vegas chce MHD budúcnosti od The Boring Company

Las Vegas chce MHD budúcnosti od The Boring Company
Zdroj | The Boring Company
Juraj Procházka
Las Vegas chce MHD budúcnosti od The Boring Company
Zdroj | The Boring Company
Zdroj | The Boring Company

Možno už o dva roky sa pri návšteve CES 2021 v Las Vegas poveziete podzemným „hyperloopom“, ktorý by mal prepojiť časti areálu kongresového centra Las Vegas Convention Center (LVCC).

Las Vegas Convention and Visitors Authority (LVCVA ) odporučila vybrať spoločnosť The Boring Company Elona Muska, aby vybudovala tunel s podzemnou dráhou využívajúcou na prepravu ľudí okolo kongresového centra LVCC autonómne elektrické vozidlá.

Pozrite si

Elon Musk predviedol prvý tunel od The Boring Company

Dopravný systém má potenciál spojiť lokality Downtown, Las Vegas Convention Center, Las Vegas Boulevard Resort Corridor, medzinárodné letisko McCarran a ďalšie.

Pre komfortnú dopravu

V súčasnosti prebieha v Kongresovom centre Las Vegas proces rozširovania. Po jeho dokončení pred CES v roku 2021 sa bude rozprestierať na rozlohe 200 akrov (81 hektárov). Areál, ktorý bude merať z jedného konca na druhý približne dve míle (asi 3,2 km) bude sám o sebe potrebovať dopravné riešenie.

Zdroj | tvsdesign
Pozrite si

The Boring Company – recept na rýchlu dopravu v tuneloch

Do Las Vegas v roku 2018 zavítalo vyše 42 miliónov návštevníkov a samotné Kongresové centrum v Las Vegas hostí ročne viac ako 1 milión účastníkov konferencií. Takáto návštevnosť kladie adekvátne nároky na dopravu.

Zdroj | LAS VEGAS CONVENTION AND VISITORS AUTHORITY

Spoločnosť The Boring Company, založená Elonom Muskom, sa považuje za lídra v oblasti inovatívnej technológie prepravy. Medzi jej prvé projekty patrí testovací tunel v kalifornskom Hawthorne, s dĺžkou vyše 1,8 km. Tunel pre výskum a vývoj predstavuje plne funkčný systém podzemnej dopravy, pričom náklady na jeho vybudovanie nepresiahli 10 miliónov dolárov za kilometer, vrátane vnútornej infraštruktúry.

Pravdou však je, že Boring Company by zákazku aká sa rysuje v Las Vegas potrebovala ako soľ. Nie všetci sú totiž projektami podzemných tunelov pre veľkomestskú dopravu nadšení.

Zmeny sa nepresadzujú ľahko

Firma nedávno upustila od plánov na tunel Westside v Los Angeles, keď s projektom tunela pod diaľnicou I-405 v západnej časti mesta narazila na aktivistov. Tí kritizovali, že The Boring Company nemá pre výstavbu všetky potrebné povolenia a podali proti výstavbe žalobu na súde.

Aj navrhovaný projekt podzemnej dopravy v Chicagu sa stretol s námietkami. Dokončený systém v Las Vegas, aj keď ide o menší projekt, by preto predstavoval potrebné firemné víťazstvo. Takáto referencia by pomohla presvedčiť aj ďalšie mestá, aby si objednali vlastné tunely.

Zdroj | Boring Company

Schválenie projektu však nie je závislé len od súhlasu LVCVA, ktorá ho už 6. marca odporučila. Rozhodujúci je súhlas rady LVCVA, ktorá má rozhodnúť zajtra (12. marca) a ku konečnému podpisu zmluvy by malo dôjsť v júni 2019.

Pozrite si

Boring Company získala zákazku na podzemný hyperloop v Chicagu

Dovtedy môžu do rozhodovania zasiahnuť aktivisti aj lobisti. Už v minulosti taxikári z Las Vegas úspešne lobovali proti rozšíreniu jednokoľajovej železnice a tento scenár by sa mohol zopakovať aj v prípade plánovaných tunelov.

Nový dopravný systém by totiž čiastočne odľahčil súčasné systémy povrchovej dopravy a s tým aj peňaženky taxikárov.

Ak sa výstavba podzemnej trasy schváli, mala by stáť 35 až 55 miliónov dolárov, podľa konkrétnej podoby trasy. Boring Company verí, že tunelový systém by mohol byť pripravený do roka od začiatku výstavby, takže je šanca stihnúť realizáciu do CES 2021.