Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Land Rover Explore - smartfón pre skutočné dobrodružstvo

Land Rover Explore - smartfón pre skutočné dobrodružstvo
Michal Spiegel
Land Rover Explore - smartfón pre skutočné dobrodružstvo
90 %
Outdoorový smartfón, s ktorým zažijete skutočné dobrodružstvo, je niečo, čo sa každý deň nevidí. Najmä pri záplave takmer na vlas rovnakých smartfónov, ktoré nám pravidelne chodia do redakcie. Land Rover Explore to však dokázal.

Výhody

  • sympatický Land Rover dizajn
  • veľká výdrž batérie
  • vylepšené topografické mapy

Nevýhody

  • vyššia cena
  • priemerný fotoaparát

Ide o inovatívny smartfón s robustným telom, ktorý prežije aj prejdenie autom. Po dizajnovej stránke sa Land Rover Explore skutočne podaril a napriek robustnosti pôsobí štýlovo a moderne. V prednej časti smartfónu dokonca nájdeme štýlovú mriežku, ktorá sa dizajnom inšpirovala prednou maskou vozidiel Land Rover. Mriežka však nie je iba na okrasu, slúži ako membrána reproduktora.

Telo tvorí kombinácia kovu a pogumovaných častí, čo z novinky robí kúsok, ktorý sa nebudete hanbiť vytiahnuť, aj keď je to v podstate menšia tehla. Prednej časti dominuje 5″ displej, ktorý je chránený sklom Corning Gorilla Glass 5.

V zadnej časti sú vystupujúce koľajničky určené pre napojenie externej batérie, logo Land Rover a samozrejme objektív fotoaparátu, ktorý síce nedosahuje také kvality, ako smartfóny konkurencie, no tak to už pri odolných telefónoch býva. Zadný fotoaparát má 16 Mpx snímač a v prednej časti nájdeme 8 Mpx webkameru. Pri dobrom svetle zachytíte aj relatívne kvalitné fotky, no očakávajte pomalší chod systému a horšie výsledky pri večerných či tmavých záberoch.

Neustále cestovanie, zmeny teplôt a počasia, ktoré pri častých cestách zažívam, nedávajú zabrať len mne, ale aj mojim telefónom. Aj preto môžem Land Roveru zatlieskať, keďže som počas predĺženého víkendu ani nemusel pomyslieť na to, kde mám nabíjačku. Zabudovaná 4 000 mAh batéria vydrží minimálne jeden a pol dňa pri aktívnom používaní a zapnutom GPS. Po napojení Adventure Pack získate dodatočných 3 620 mAh výdrže.

Adventure Pack je balíček, ktorý okrem ochranného puzdra so skobou na uchytenie obsahuje externú batériu, ktorú jednoducho cez magnety pripojíte k zadnej časti smartfónu v štýle Moto Mods. Okrem dodatočnej batérie disponuje Power Bank aj externou anténou GPS, ktorá signál zosilní, čo sa hodí napríklad v lese.

Land Rover Explore sa môže pochváliť aj ďalšími vychytávkami pre cestovateľov a dobrodruhov. Hlavným lákadlom je aplikácia View Ranger, ktorá do smartfónu pridáva komplexné topografické mapy s presným označením lokality za pomoci GPS.

Pozrite si

Land Rover Explore – outdoorový telefón, ktorý sme prešli autom

Tie síce nie sú také prehľadné ako Google Mapy, no ponúkajú detailné informácie o nadmorskej výške, polohe, výške okolitých kopcov, či dokonca ich názvy, ktoré viete zistiť vďaka zabudovanej kamere, ktorá podporuje technológiu rozšírenej reality. Zároveň môžete v rámci aplikácie nahrávať vašu polohu či využívať turistické trasy.

Aplikácia vám tiež odporučí zaujímavé túry vo vašom okolí s popisom náročnosti, výškového prevýšenia a času, ktorý je na trek potrebný. Dokonca nechýbajú ani tipy na výlety po Slovensku. View Ranger tiež podporuje viacero športov, napríklad beh, cyklistiku, kajakárstvo, jachting či lyžovanie. V skupine určite oceníte aj funkciu BuddyBeacon, pomocou ktorej môžete lokalizovať ostatných účastníkov turistiky pri zdieľaní polohy.

Výhodou tiež je, že v smartfóne nájdete už predinštalované aj ďalšie aplikácie tretích strán určené pre cestovateľov. Príkladom je populárna aplikácia Strava na šport, AccuWeather pre počasie či Sky Map pre pozorovanie hviezd.

Na hlavnú obrazovku si tiež môžete pripevniť špeciálny widget zobrazujúci dáta o zemepisnej šírke a dĺžke, barometrické údaje, kompas či rýchlu predvoľbu na SOS signál, ktorý spustí zabudovaný blesk v smartfóne. Poslednou z funkcií je možnosť spustenia červeného, alebo oranžového svetla displeja, ktoré chráni oči pred únavou, a tiež redukuje silné žiarenie.

Netreba tiež zabúdať na odolnosť smartfónu, o ktorú sa stará bežný certifikát IP68 voči vode a prachu, ako aj vojenský certifikát MIL SPEC 810G proti extrémnym teplotám. Telefón nemá problém ani s nárazmi, či dokonca s prejdením autom. Počas testovania smartfón bez problémov prežil dve kolesá SUV Land Rover Discovery, takže báť sa oň nemusíte, ani keď vám vypadne z vrecka či keď vám naň niečo spadne.

Land Rover Explore je aj pri cene 649 € ideálnym smartfónom pre ľudí, ktorí sa nechcú starať o nabíjačky či báť sa pádov smartfónu. Tento kúsok si hravo poradí s problémami ako nízka úroveň batérie či každodenné nárazy. Vďaka podpore duálnej SIM karty je možná obsluha hravo aj pri zahraničných cestách, kedy je výhodou mať lokálnu SIM kartu.

Vo vnútri nájdete 64 GB úložisko a 4 GB RAM, ktorá poháňa aj operačný systém, stále svižný Android Nougat. V pláne je však aktualizácia na novší Android Oreo. Celkovo môžem Land Rover Explore ako odolný outdoorový smartfón odporučiť.

Keďže nejde o bežný smartfón, testoval som ho počas predĺženého víkendu na horách, kde som si zámerne nezobral nabíjačku. Telefón bez problémov vydržal na jedno nabitie a zvládol aj neustále zapnutú funkciu prenosného hotspotu či sledovanie trasy.

Využitie našli aj topografické mapy, ktoré som počas horskej turistiky neustále kontroloval. Smartfón zvládne outdoorové aktivity na jednotku a pokiaľ hľadáte to najlepšie, čo trh s odolnými smartfónmi ponúka, práve ste ho našli.

Land Rover Explore je príjemnou novinkou pre všetkých milovníkov outdoorových aktivít, ktorí hľadajú odolný kúsok s veľkou výdržou batérie. Pri prvom páde sa teda rozbitého displeja nemusíte obávať.