Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Lada odhalila svoj prvý elektrický model e-Largus. Nie je vám povedomý?

Lada odhalila svoj prvý elektrický model e-Largus. Nie je vám povedomý?
Zdroj | Lada
Tomáš Šmidák
Lada odhalila svoj prvý elektrický model e-Largus. Nie je vám povedomý?
Zdroj | Lada
Zdroj | Lada

Elektrifikácia automobilové priemyslu je v dnešnej dobe neodvrátiteľná. Ide totiž aktuálne o jeden z najlepších spôsobov ako môžeme znížiť celkové emisie a zmierniť tak dôsledky globálneho otepľovania. Výrobcovia do vývoja investujú miliardy a predbiehajú sa v tom, kto predstaví krajšie, rýchlejšie, modernejšie a efektívnejšie auto. Automobilka Lada si ale ide svojou cestou.

Od začiatku ruskej invázie mal výrobca AvtoVAZ veľké problémy s produkciou svojich vozidiel. Len prednedávnom opäť spustil výrobu modelu Granta, no nenachádzajú sa v ňom také „maličkosti“ ako ABS, Airbagy či iné prvky. O to väčšie bolo prekvapenie, keď automobilka ukázala prototyp elektromobilu s názvom e-Largus, na ktorom aktuálne pracuje.

Ak sa vám zdá, že ste podobné auto už niekedy videli, nemýlite sa. Ide totiž o predošlú generáciu Dacie Logan LCV. Vozidlo stojí už na pomerne starej platforme B0 z roku 2004. Na nej bola postavená napríklad aj prvá generácia Dacie Duster. Nikdy však nebola zamýšľaná ani vyvíjaná na to, aby na nej fungoval elektromobil.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Lada

Napriek tomu Lada tvrdí, že to nie je problém. Batérie by mali byť uložené v podlahe a dostupné by malo byť aj rýchle CCS nabíjanie. O špecifikáciach toho síce zatiaľ veľa nevieme, no dojazd by mal byť podľa slov automobilky na úrovni 400 km. To je s ohľadom na nepripravenosť platformy na elektrifikáciu pomerne odvážny údaj. Lada e-Largus by sa mala vyrábať v troch verziách: 5-miestna, 7-miestna a Cargo (dodávka).

Výroba plánuje budúci rok predstaviť flotilu prototypov, s ktorými bude vykonávať testy. Kedy sa model začne vyrábať je otázne. Lada nemá s týmto druhom vozidiel žiadne skúsenosti, nehovoriac o zložitej situácií s jej aktuálnymi modelmi. S veľkou dávkou šťastia by sa mohol e-Largus dostať na trh niekedy v roku 2024.

Zdroj