Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Kvôli ruskej agresii automobilky hromadne zastavujú dovoz a výrobu vozidiel

Kvôli ruskej agresii automobilky hromadne zastavujú dovoz a výrobu vozidiel
Michal Sobek
Kvôli ruskej agresii automobilky hromadne zastavujú dovoz a výrobu vozidiel

Ku sankciám voči Rusku a jeho ozbrojeného vpádu na územie Ukrajiny sa pridáva aj čoraz väčšie množstvo automobiliek, ktoré pozastavujú dovoz do tejto krajiny.

Pozrite si

Apple dáva stopku Rusku. Nebudú služby ani produkty

Volvo sa ako prvá automobilka obrátila k Rusku chrbtom. S okamžitou platnosťou zastavilo predaj svojich áut v Rusku, rovnako ako aj výrobu nákladných áut v regióne Kaluga. Toto nariadenie platí až do odvolania.

Zdroj | Volvo

Hovorca Volva uviedol, že automobilka vyváža vozidlá do Ruska zo závodov vo Švédsku, Číne a Spojených štátoch. Táto odstávka prišla v čase, keď Rusko varovalo Švédsko a Fínsko, aby nevstúpili do NATO, pretože riskujú, že budú čeliť vážnym vojensko-politickým dôsledkom.

Netrvalo dlho a ku Volvu sa pridalo veľké množstvo ostatných automobiliek. Hyundai Motor pozastavil svoj závod na montáž automobilov v ruskom Petrohrade od 1. do 5. marca z dôvodu prerušenia dodávateľského reťazca.

Mitsubishi Motors včera uviedla, že môže pozastaviť výrobu a predaj svojich áut v Rusku, keďže ekonomické sankcie uvalené na túto krajinu by mohli spôsobiť narušenie dodávateľského reťazca.

Volkswagen Group sa obáva zníženia výroby v niektorých svojich závodoch, vrátane závodu vo Wolfsburgu, pretože dodávatelia so sídlom na Ukrajine teraz čelia ruskej agresii.

Zdroj | Volkswagen

Spoločnosť uviedla, že v dôsledku toho od 14. marca pravdepodobne nebude schopná vyrábať vo svojom závode vo Wolfsburgu.

Tento týždeň dočasne zastavila výrobu elektrických vozidiel značky Volkswagen vo svojich závodoch v Zwickau a Drážďanoch a tam to zrejme nekončí.

Volkswagen Group už dočasne pozastavila dodávky áut dílerom do Ruska až do odvolania, ale zároveň povedala, že dodávky budú obnovené hneď, ako budú vyjasnené účinky sankcií uvalených Európskou úniou a USA.

S tým je spojené aj to, že automobilka Škoda Auto tiež obmedzí časť výroby vo svojich domácich závodoch pre nedostatok dielov. Doplatí na to výroba modelu Škoda ENYAQ iV. Výroba stále beží v jej dvoch závodoch v Rusku.

Daimler Truck oznámil, že s okamžitou platnosťou zmrazí svoje obchodné aktivity v Rusku, vrátane spolupráce s ruským výrobcom nákladných vozidiel Kamaz. Mercedes-Benz Group tiež zvažuje právne možnosti, ako sa čo najrýchlejšie zbaviť svojho 15-percentného podielu v Kamaze.

Pozrite si

Ruské média si na YouTube a Facebooku už nezarobia ani cent

General Motors uviedol, že až do odvolania pozastaví všetky vývozy vozidiel do Ruska. Tá síce nemá závody v Rusku, ale ročne tam predá asi 3 000 vozidiel.

Rusko príde aj o bicykle. Spoločnosť Harley-Davidson pozastavila svoju činnosť a dodávky svojich bicyklov do Ruska.

No Rusko má na svojom území aj niekoľko fabrík, ktoré produkujú automobily. Napríklad automobilka Renault má závod pri Moskve a partnerstvo so spoločnosťou AvtoVAZ, ktorá vlastní 40 %.

Nachádza sa tam aj fabrika VW. Tá má továrne v regióne Kaluga, kde sa vyrábajú modely Tiguan, Polo, Škoda Rapid, Audi Q7 a Q8.

Továrne tu má aj Koncern Stellantis, ktorý vlastní aj značky Opel, Peugeot, Citroen, Fiat, Jeep a Alfa Romeo. Tieto spoločnosti v Rusku vyrábajú objednávky určené najmä pre európsky trh. V Rusku má tri montážne linky aj Ford.