Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Kúpite si rúško, ktoré dokáže zistiť nákazu koronavírusom?

Kúpite si rúško, ktoré dokáže zistiť nákazu koronavírusom?
Zdroj | engin akyurt
Richard Pliešovský
Kúpite si rúško, ktoré dokáže zistiť nákazu koronavírusom?
Zdroj | engin akyurt
Zdroj | engin akyurt

Vedci z Massachussetského technologického inštitútu a Harvardskej univerzity vyvinuli technológiu, ktorá dokáže diagnostikovať nákazu na COVID-19.

Štúdia publikovaná v Nature Biotechnology potvrdzuje, že senzory je možné zabudovať nielen do rúška, ale aj do oblečenia, čo by poskytlo ďalší spôsob sledovania šírenia vírusu.

Nositeľné senzory začal vyvíjať James Collins z MIT. Vtedy sa, samozrejme, ešte ani nechyrovalo o koronavíruse. V tej dobe chcel pomôcť s identifikovaním vírusov Eboly a Ziky. V súčasnej dobe sú výsledky jeho práce mimoriadne užitočné na identifikovanie koronavírusu.

Zdroj | Pixabay

Senzory sú lyofilizované a obklopené zásobníkom vody. Ak používateľ stlačí tlačidlo, zásobník vody sa otvorí a senzor je pripravený na testovanie. Keď sa lyofilizované zložky hydratujú, analyzujú nazbierané kvapky dychu a začnú testovať prítomnosť COVID-19. Test je veľmi presný, dokáže dokonca rozlíšiť jednotlivé mutácie koronavírusu.

Ďalší hlavný autor štúdie, Luis Soenksen z kliniky Abdul Latif Jameel pre strojové učenie v zdravotníctve MIT, testoval spolu s ostatnými autormi štúdie stovky rôznych látok, ktoré by boli ideálne pre rúško.

Zdroj | Nature biotechnology

Peter Nguyen, vedecký pracovník Wyssovho ústavu pre biologicky inšpirované inžinierstvo na Harvardovej univerzite a jeden z hlavných autorov štúdie, povedal: „Tento test je rovnako citlivý ako zlatý štandard, vysoko citlivé testy PCR , ale je taký rýchly ako testy na antigén, ktoré sa používajú na rýchlu analýzu Covid-19.“

Zdroj | Nature biotechnology

Technológia je ukrytá v miniatúrnych, jednorázových senzoroch. Veľkou výhodou je, že sa dajú využiť aj na zisťovanie iných vírusov a hlavne – výroba má byť mimoriadne lacná. Prototyp vyšiel na 5 dolárov, pri masovej výrobe by sa cena takého rúška mohla ešte znížiť, kľudne aj na 1 dolár, čo je dramaticky menej, ako stojí PCR test.

Pozrite si

Slováci vyvinuli Mask Detector – AI zistí, či máte rúško kdekoľvek

Aj keď výsledky štúdie ukazujú, že ide o funkčnú technológiu, zatiaľ takéto rúška v obchodoch nehľadajte. Vedci pokračujú na testovaní senzorov a popri tom hľadajú investorov, ktorí by poskytli potrebné zdroje na výrobu senzorov.