Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ktorý slovenský operátor má najlepšiu sieť? Víťaz prekvapil najmä rýchlosťou

Ktorý slovenský operátor má najlepšiu sieť? Víťaz prekvapil najmä rýchlosťou
Zdroj | Egor Vikhrev
Stanislav Vinc
Ktorý slovenský operátor má najlepšiu sieť? Víťaz prekvapil najmä rýchlosťou
Zdroj | Egor Vikhrev
Zdroj | Egor Vikhrev

Spoločnosť nPerf zverejnila výsledky meraní kvality mobilných sietí slovenských operátorov, resp. ich mobilného internetu. Pri testovaní sietí operátorov 4ka, O2, Orange a Telekom otestovala rýchlosť sťahovania i odosielania dát, odozvu, kvalitu prehliadania i streamovania videa.

Výsledné porovnanie sietí slovenských operátorov je postavené na meraniach, ktoré vykonávali používatelia mobilnej aplikácie nPerf dostupnej zadarmo pre Android a iOS. Celkovo sa spoločnosti touto cestou v priebehu uplynulých dvoch semestrov podarilo zozbierať 19 223 meraní.

Jednoznačným víťazom týchto meraní je Orange, ktorý získal celkovo 82 369 bodov. Druhý Telekom pozbieral v meraniach 75 411 bodov, operátor O2 sa so 68 948 bodmi umiestnil na tretej priečke a na poslednej štvrtej skončil operátor 4ka s 59 949 bodmi.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | nPerf

Orange výrazne od konkurencie odskočil najmä v rýchlostných meraniach, kde pri sťahovaní dosiahol priemerne rýchlosť 63,05 Mb/s a pri odosielaní 14,85 Mb/s. Telekom v týchto meraniach dosiahol 44,22 Mb/s, resp. 14,53 Mb/s, prenos dát v sietiach O2 a 4ka bol v testoch výrazne pomalší. Orange sa taktiež ako jediný dostal v teste rýchlosti latencie pod hranicu 30 milisekúnd.

Prvenstvo stratil Orange iba pri testovaní prehliadania webu, kde nPerf testoval rýchlosť načítania 5 najnavštevovanejších webových stránok na Slovensku s výnimkou platformy YouTube, ktorá má v teste samostatnú kategóriu. Výsledky v tejto kategórii však boli pomerne tesné s výnimkou operátora 4ka, ktorý na druhej strane predbehol konkurenciu pri v kategórii YouTube Streaming.

Aby nPerf pri teste vylúčil možnosť, že výsledky ovplyvní výkonnosť jeho serverov, pre tieto merania má vyčlenené špeciálne servery po celom svete, ako aj v krajine, kde meranie prebieha. Pre Slovensko má spoločnosť vyčlenenú kapacitu 14 Gb/s, celosvetovo merania pokrýva pomocou vyše 2 300 serverov s celkovou kapacitou 10 Tb/s.

Zdroj