Ktorý iPhone by ste chceli? Vyrobený v Číne, alebo v Indii?

Od februára sa začne vyrábať iPhone 13 v Indii. Podľa všetkého už Apple pripravil polovodičové čipy v množstvách postačujúcich na sériovú výrobu. Tie sa budú montovať vo fabrike Foxconn neďaleko Chennai. Tam tiež vyrábajú aj iPhone 11 a iPhone 12.

Výroba iPhone 13 v Indii pomôže Applu zlepšiť situáciu s dodávkami tohto modelu na globálne trhy. Momentálne je veľký problém získať prakticky akýkoľvek model trinástkovej série.

Pozrite siApple iPhone 13 alebo Sony Xperia 5 III? Lepší je iba jeden!

Výroba iPhonu 13 v Indii by mala pomôcť Apple okrem zníženia ceny najnovšieho iPhonu na domácom trhu no pomôcť zvýšiť ponuku v zámorí, pretože 20 až 30 % iPhonov vyrobených v Indii sa vyváža na globálne trhy.

Komerčná výroba iPhone 13 a 13 mini v Indii by sa mala rozbehnúť od februára 2022. Podľa všetkého tam Apple neplánuje vyrábať prémiové iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Je ale celkom možné, že to koncern neskôr prehodnotí, pretože India predstavuje druhý najväčší trh so smartfónmi na svete.

Okrem fabriky Foxconn v Chennai vyrába Apple iPhone SE v závode Wistron v Bengaluru. Podľa analytikov sa zhruba 70 % iPhonov vyrobených v Indii predá priamo v tejto krajine.

Apple tak pokračuje v snahe znížiť svoju závislosť na Číne, ktorá doteraz vyrába väčšinu jeho zariadení. Podľa správy z roku 2019 chce Apple presunúť z Činy na iné trhy až 30 % produkcie. Možno by nebolo od veci, keby naši politici začali lobovať aj v tejto spoločnosti. Ak dokážeme montovať prémiové vozidlá, určite by sme si poradili aj s jemnou elektronikou, zvlášť ak sa predáva v stovkách miliónov kusov a ponuka často nestíha pokryť dopyt.

ZdrojEconomic Times

Komentáre k článku