Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ktorý elektromobil má najväčší dojazd a ktorý sa vybije ako prvý?

Ktorý elektromobil má najväčší dojazd a ktorý sa vybije ako prvý?
Zdroj | carwow
Števo Porubský
Ktorý elektromobil má najväčší dojazd a ktorý sa vybije ako prvý?
Zdroj | carwow
Zdroj | carwow

Britský porovnávač cien a parametrov nových a jazdených automobilov, carwow, vymyslel zaujímavý test – maximálnu výdrž aktuálnych elektromobilov na trhu. Do testu sa síce nedostali všetky, to by bolo celkom náročné, no podarilo sa porovnať Audi e-tron, Jaguar I-Pace, Kia e-Niro, Mercedes-Benz EQC, Nissan LEAF a Tesla Model 3. Ktorý má najväčší dojazd?

Zdroj | carwow

Podobne, ako v našom megasúboji 4 elektromobilov pred pár rokmi, všetky elektromobily mali identické podmienky – rovnaké miesto štartu, rovnaké poveternostné podmienky, klimatizáciu na 21°C, pripojený smartfón na nabíjačke, maximálne šetriaci režim, všetky dodržiavali maximálnu povolenú rýchlosť a všetky mali rovnako plne nabitú batériu.

Zdroj | carwow
Zdroj | carwow

Pre úplnosť ale treba dodať, že carwow nabil batérie všetkých elektromobilov doplna večer pred testom, aby ráno mohol spustiť test. Ako je známe, batérie elektromobilov sa vybíjajú aj keď stoja bez pohnutia. Niektoré sa vybíjajú viac, iné menej. Pred štartom mali ale všetky elektromobily viac ako 95% kapacity batérie.

Kto je rekordér?

Ako prvý odpadol Mercedes-Benz EQC. Prešiel 312 km, čo je 75% toho, čo tvrdí o dojazde výrobca. Druhé skončilo Audi e-tron, ktoré prešlo 331,5 km, čo je 81% toho, čo tvrdí výrobca. Tretím odpadlíkom na ceste bol Nissan LEAF, ktorý prešiel takmer 335 km, čo je 87% dojazdu, ktorý udáva japonský výrobca.

Zdroj | carwow

Na treťom mieste v teste skončil Jaguar I-Pace, ktorý zdolal takmer 359 km. Podobne, ako EQC, aj I-Pace dosiahol len 76% dojazdu aký udáva výrobca. Na druhom mieste skončila Kia e-Niro s prejdenou vzdialenosťou 410 km, čo je až 90% toho, čo udáva výrobca. Na prvom mieste sa umiestnila Tesla Model 3, ktorá prešla až 434 km, no ide len o 78% toho, čo tvrdí Tesla.

Zdroj | carwow

Hoci sa zdajú byť dojazdy pomerne malé, hlavne čo sa týka percenta toho, čo tvrdia o dojazde výrobcovia, treba povedať, že test bol v pomerne chladnom počasí, okolo 7°C. Zároveň s dojazdom elektromobilov je to rovnako, ako so spotrebou bežných automobilov. Iba málokto dokáže jazdiť so spotrebou, akú udáva výrobca. Najväčším prekvapením je tak Kia e-Niro s 90% dojazdom ako udáva výrobca.

Zdroj | carwow

Plusom však je i dojazd Tesly Model 3. Pre predstavu, prejdená vzdialenosť Modelu 3 v teste carwow by vám stačila, aby ste prešli z Bratislavy do Košíc bez dobíjania južnou trasou, resp. s krátkym dobíjaním v dĺžke maximálne bežného tankovania, ak by ste šli severnou trasou.

Zdroj