Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

KtoPomozeSlovensku, keď nie my sami?

KtoPomozeSlovensku, keď nie my sami?
Zdroj | Kelly Sikkema
Števo Porubský
KtoPomozeSlovensku, keď nie my sami?
Zdroj | Kelly Sikkema
Zdroj | Kelly Sikkema

V súvislosti so šíriacim sa vírusom SARS-CoV-2 aj na Slovensku a možným skolabovaním zdravotníctva, vznikol projekt KtoPomozeSlovensku. Cieľom unikátneho projektu je pomôcť slovenským zdravotníckym zariadeniam zvládnuť pandémiu koronavírusu cez prehľadný systém financovania a zabezpečenia materiálnej pomoci pre nemocnice, domovy sociálnych služieb aj služby pre zraniteľné skupiny ľudí. Zapojiť sa môže každý. Finančne aj nefinančne.

 

Cez výzvu #KtoPomozeSlovensku, ktorá vznikla s cieľom koordinovať a spájať žiadateľov o pomoc s možnými darcami, sa do dnešného dňa podarilo od firiem ale najmä jednotlivcov vyzbierať už takmer 515 000 €. Všetky prostriedky budú použité výlučne na pomoc zdravotníckym organizáciám, ktoré o ňu požiadajú.

O pomoc môžu žiadať všetky zdravotnícke zariadenia — štátne aj súkromné, ktoré sa starajú o pacientov nakazených koronavírusom. Rovnako tiež domovy sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov, ako aj samosprávy a organizácie poskytujúce starostlivosť o zraniteľné skupiny obyvateľstva. Žiadať je možné iba špecifické pomôcky, ktorých je aktuálne veľký nedostatok, žiadatelia si ich jednoducho naklikajú zo zoznamu, nechýba ale možnosť požiadať aj o iné špecifické pomôcky.

Šimon Šicko z Pixel Federation ako iniciátor projektu, sa dnes vyjadril, že o pomoc požiadalo už viac ako 500 organizácií z celého Slovenska. Problémom je, že mnohé zdravotnícke pomôcky, hlavne tie ochranné sa v súčasnosti veľmi ťažko zháňajú, výrobcovia i predajcovia sa na nich pritom snažia zarobiť obrovské sumy iba pre to, že sú nedostatkovým tovarom.

„Čo sa týka nákupu ochranných prostriedkov, sme presvedčení, že vo väčších množstvách je ich možné nakúpiť najmä v zahraničí, konkrétne v Ázii,“ hovorí Š. Šicko. „Ale je potrebné urobiť to veľmi rýchlo, pretože s vývojom situácie v Európe dopyt rastie a ponuka bude obmedzená aj finančne náročnejšia. Máme už ponuky, ktoré sú zatiaľ cenovo akceptovateľné a sme v kontakte aj s inými organizáciami a štátom, aby sme flexibilne reagovali a koordinovali nákup aj dovoz týchto vecí na Slovensko.“

Ako pomôcť?

Pomôcť môže ktokoľvek, buď finančne zaslaním ľubovoľnej sumy na transparentný účet SK2683300000002901467117, ale aj nefinančne vyplnením formulára na webe výzvy. Darovať pritom môžete hlavne pomôcky, ktoré lekárom a zdravotnému personálu aktuálne chýbajú najviac.

Iniciatíva spúšťa aj pilotný projekt s Magistrátom hl. mesta Bratislavy a samosprávou na pomoc seniorom a zraniteľným skupinám obyvateľstva. Pripravuje sa nákup potravinových balíčkov, ktoré sa budú distribuovať osamelým seniorom a ľuďom v núdzi, aby mohli zostať doma a dodržiavať preventívne opatrenia a zostať doma. 

Aktuálne bolo z projektu podporených viac ako 35 subjektov. Všetky podporené subjekty je možné sledovať v prehľadnom zozname taktiež na stránke KtoPomozeSlovensku.sk. Podľa autorov projektu, všetky vyzbierané prostriedky budú použité pre vyššie spomínané subjekty aj v prípade, že skončí vírové ochorenie COVID-19.
Z finančne náročnejšieho vybavenia pre zdravotníkov už bol zrealizovaný nákup 6 prístrojov čističov vzduchu, ktoré sú určené na rýchlu sanáciu vo veľkých priestoroch a situáciách s vysokým rizikom infekcie. Na Slovensko budú dovezené tento piatok a poskytnuté do Univerzitnej nemocnici  Bratislava.

O použití prostriedkov bude rozhodovať komisia zložená z iniciátorov a garantov výzvy. Garanti projektu sú Ing. Ľudmila Kolesárová, Dobrý anjel, MUDr. Pavol Andel, zubný lekár a Ing. Mgr. Ľubica Kočanová, predsedníčka Asociácie sestier a pacientov. Za projektom stoja Šimon Šicko, Pixel Federation, Lukáš Fila, Denník N, Demo, Demotivacia, Zuzana Suchová, Fundraising, marketing a PR konzultantka a Lucia Pašková, CURADEN Slovakia.

Finančne projekt už podporili väčšie organizácie. Sumu 40 000 € venovala VÚB banka, 20 000 € poskytol Pixel Federation, po 10 000 € darovali Corwin, IPM, Keen Software, Berlin Brands a Curaden Slovakia, 3 000 venoval PMP Montex. Nefinančne výzvu podporili Finstat, Hamala Kluch Víglaský a Sashe.