Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Kryptomena Libra bude mať čo robiť s reguláciami Európskej únie

Kryptomena Libra bude mať čo robiť s reguláciami Európskej únie
Zdroj | Facebook
Michal Biznár
Kryptomena Libra bude mať čo robiť s reguláciami Európskej únie
Zdroj | Facebook
Zdroj | Facebook

To, že žijeme v Európskej únii, má pre nás množstvo výhod, no pre finančné projekty to predstavuje prísne európske pravidlá. Príkladom je aj kryptomena Libra od Facebooku.

Mnohí kryptomenoví nadšenci sa už nevedia dočkať spustenia kryptomeny Libra, budú si však musieť počkať na schválenie od inštitúcií. Kryptomenu od Facebooku kontrolujú aj centrálne banky. Európska centrálna banka napríklad nedávno varovala pred Librou z dôvodu podkopávania monetárnej politiky a možného ohrozenia eura. Podľa ekonomického denníku Financial Times sa Európska komisia aktívne zaujíma o kryptomenu Libra a od Facebooku získava informácie týkajúce sa finančnej stability a ochrany dát.

Zdroj | Libra Association
Pozrite si

Európska centrálna banka varuje pred kryptomenou Libra od Facebooku

Dôležitým procesom je tiež dodržiavanie pravidiel boja proti financovaniu terorizmu a praniu špinavých peňazí. Európska komisia potrebuje na základe týchto otázok nastaviť proces regulácií a konkrétnych pravidiel. Tie bude musieť spoločnosť dodržiavať v celom regióne EÚ. Na koniec ostáva otázne, či kryptomena Libra bude vôbec povolená v Európskej únii, keďže už teraz sa proti nej stavia francúzska vláda.

Kryptomena Libra to bude mať v najbližších mesiacoch ešte ťažké. Nedávno stratila podporu spoločnosti PayPal, ktorá mala byť súčasťou asociácie Libra, do ktorej majú patriť uznávané spoločnosti ako Mastercard, Visa, Uber, Spotify či Coinbase. Denník Wall Street Journal priniesol informáciu, že o podobnom kroku uvažujú kľúčové firmy Visa a Mastercard. Budúcnosť Libry v Európe môže predstavovať precedens aj pre iné kryptomeny a hlavne pre tie, ktoré sa rozhodnú založiť nadnárodné spoločnosti.

Zdroj | Facebook
Pozrite si

Čo je to Libra? Kryptomena od Facebooku môže urobiť prevrat v bankovníctve

Niet divu, že štátne aj medzinárodné inštitúcie sa cítia Librou ohrozené, keďže pripravovaná kryptomena má byť krytá rezervnými aktívami so stabilitou na úrovni amerického dolára. Okrem bežných platieb medzi používateľmi, má Libra podporovať aj iné bankové služby vrátane pôžičiek.