Košice spúšťajú najväčší bikesharing na Slovensku

ZDROJ | Antik

Aj metropola východu má už svoj bikesharing a podľa prvých informácií je lepší než ten bratislavský. V Košiciach ho spustila firma Antik Telecom.

Zdieľanie bicyklov sa od minulého roku konečne dostáva do slovenských miest. Po Bratislave, Nitre, Prievidzi, Žiline či Trnave pribúda ďalšie mesto, v ktorom môžete zdieľané bicykle využiť. Služba dostala pomenovanie Verejný bicykel. Na zakúpenie programu a prehľad staníc slúži mobilná aplikácia dostupná pre iOS a Android.

K dispozícii sú tri tarify – 1 euro za hodinu pre občasných používateľov, mesačný paušál za 10 euro alebo sezónny lístok za 30 euro. V rámci mesačného a sezónneho paušálu môžete jazdiť hodinu zdarma a pokiaľ ste klient Antiku, tak dve hodiny. Ak hodinu presiahnete, odpočíta sa vám 1 euro za každú hodinu. Pri prvej registrácii môžete jazdiť 30 minút zdarma. Pri registrácii je nutné zložiť vratný depozit 20 euro.

ZDROJ | Antik

Pozrite siAké sú naše prvé dojmy zo SlovnafBAjk?

Košice plánujú ponúknuť až 1 000 bicyklov, čo je dvojnásobne viac ako má hlavné mesto. Na začiatku je dostupných 350 bicyklov a do konca leta má byť dostupná celá tisícka. Výhodou košického bikesharingu je, že bicykel môžete vrátiť aj mimo vyhradených stanovíšť.

ZDROJ | Antik

Po skončení jazdy ho tak môžete nechať kdekoľvek tak, aby nezavadzal na chodníku alebo aby neohrozoval cestnú premávku. Samotné odomykanie bicykla funguje pohodlne cez QR kód, takže netreba vyťukávať žiadne číselné kódy z telefónu.

ZDROJ | Antik

Antik Telecom pravdepodobne neostane iba v Košiciach, keďže plánuje rozšírenie do 30 slovenských miest, takže je možné, že Slovnaft BAjk dostane konkurenciu. Zároveň plánuje Antik do budúcnosti spustiť aj elektrické bicykle. Košice tento rok spustili aj vlastný carsharing s elektromobilmi čím ukazujú, že sú moderným mestom, ktoré sa nebojí alternatívnej dopravy.

ZdrojVerejný bicykel

Komentáre k článku