Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Konzola Xbox oslavuje 20 rokov od oznámenia

Konzola Xbox oslavuje 20 rokov od oznámenia
Zdroj | Jeff Christensen/AFP/Getty Images
Michal Spiegel
Konzola Xbox oslavuje 20 rokov od oznámenia
Zdroj | Jeff Christensen/AFP/Getty Images
Zdroj | Jeff Christensen/AFP/Getty Images

Trhu s konzolami dlhé roky dominovali japonské firmy. To sa však zmenilo príchodom konzoly Xbox od Microsoftu. Konzola oslavuje 20 rokov od svojho oznámenia.

Portál Bloomberg priniesol článok o histórii tejto dnes už úspešnej konzoly, ktoré mala premiéru na hernej výstave CES 2001 v Las Vegas, kde ju spolu s Billom Gatesom odprezentoval herec a wrestler Dwayne “The Rock” Johnson.

Zdroj | Microsoft
Pozrite si

ZNAČKY | Microsoft – história softvérového giganta

Už v roku 1998 začal Microsoft pracovať na hernej konzole, ktorá bola založená na grafickej technológii DirectX, ktorej počas vývoja prirástol názov DirectXbox. Ten sa nakoniec skrátil na súčasné pomenovanie Xbox. Počas vývoja však mala konzola aj iné krycie mená ako Windows Entertainment Platform alebo Midway. Vytvorenie hernej konzoly spoločnosťou Microsoft bol odpoveďou na populárnu konzolu Sony PlayStation 2, ktorá sa začala predávať už v roku 2000.

Kým konzola uzrela svetlo sveta, problémom bola nedôvera zo strany investorov, ktorí nechceli investovať do zariadenia bez operačného systému Windows.

Po schválení však nastal ďalší problém a to s prilákaním herných vývojárov, aby vydávali na novú konzolu, ktorú nikto nepoznal. Japonská Sega zrovna stratila podporu od významného vývojára Electronic Arts.

Vtedajší výkonný riaditeľ EA na osobnom stretnutí so zástupcom Microsoftu počítačovú firmu vysmial s tvrdením, že „vy nemáte ani poňatia, čo to znamená urobiť hernú konzolu“.

Asi najzaujímavejším faktom je, Microsoft sa pokúsil kúpiť aj veľkých vývojárov. Príkladom je pokus o kúpu samotnej spoločnosti Electronic Arts a dokonca Nintenda. V Nintende ich vraj tiež vysmiali.

Z menších štúdií bol tiež záujem kúpiť vývojára Square (dnes úspešné štúdio Square Enix) a Midway (herná séria Mortal Combat).

Zdroj | Microsoft
Pozrite si

Sony, Microsoft a Nintendo sa spojili, aby chránili hráčov v online priestore

Nakoniec sa podarilo kúpiť malé nezávislé štúdio Bungie, ktoré malo v tom období finančné problémy a ktoré zrovna dokončilo herný titul Halo: Combat Evolved. Titul vyšiel spolu s Xboxom v novembri 2001 a išlo o okamžitý úspech ako pre začínajúcu hernú sériu, tak pre konzolu Xbox.

Zdroj | 343 Industries

Konzola bola niekoľkonásobne výkonnejšia ako PlayStation 2 a disponovala vysokorýchlostným pripojením na internet.

Zdroj