Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Konšpirátori nepresvedčili, 5G rastie rekordným tempom

Konšpirátori nepresvedčili, 5G rastie rekordným tempom
Zdroj | Vodafone
Juraj Procházka
Konšpirátori nepresvedčili, 5G rastie rekordným tempom
Zdroj | Vodafone
Zdroj | Vodafone

Ešte pred dvoma rokmi boli sociálne siete plné konšpirácií o tom, akú záhubu by mohli znamenať mobilné siete 5G a aktivisti v niektorých krajinách dokonca poškodzovali, alebo podpaľovali základňové stanice mobilných operátorov. Sem-tam sa im síce namiesto 5G stanice podarilo podpáliť „sajt“ s technológiou 3G/4G, ale to príliš neriešili.

Niektorí hoaxeri zašli dokonca tak ďaleko, že aj vznik koronavírusových epidémií v jednotlivých krajinách dávali do súvislosti so spúšťaním, či aspoň testovaním sietí novej generácie. Dnes majú siete 5G za sebou úspešný štart v mnohých krajinách sveta, vrátane Slovenska, a utešene rastú.

Pozrite si

5G siete naozaj ubližujú! Cez konšpiračné teórie o ich škodlivosti

Bilanciu roku 2021 a prognózu na ďalších päť rokov predstavila analytická spoločnosť Omdia. Novej technológii sa darí dobre, v súlade s „medzi-generačným zrýchlením“, ktoré sme pozorovali aj pri minulých prechodoch z 1G na 2G, z 2G na 3G, aj z 3G na 4G. Na konci roka 2021 sa globálne dosiahlo 540 miliónov pripojení 5G a v roku 2022 podľa Omdie tento počet presiahne 1,3 miliardy.

Zdroj | Omdia

Tento odhad výrazne prekonáva očakávania pred spustením komerčných sietí. Ericsson napríklad v novembri 2018 predpovedal, že v roku 2024 bude na svete 1,5 miliardy 5G účastníkov a pokrytie siete dosiahne viac ako 40% svetovej populácie. V roku 2019 svoj odhad síce navýšil na 1,9 miliardy) účastníkov, ale dnes je jasné, že takéto čísla prekoná základňa 5G pripojení už v roku 2023. Omdia očakáva, že v roku 2022 pribudne viac 5G zákazníkov ako za tri roky od spustenia komerčnej prevádzky tejto technológie v roku 2019.

Hoci je 5G stále v plienkach a predstavuje len 5 % všetkých mobilných pripojení, výnosy zo služieb v sieťach novej generácie majú v najbližších rokoch rýchlo rásť, ako sa bude rozširovať ponuka dátovo náročných aplikácií a dostupnosť smartfónov, modemov a smerovačov.

Zdroj | Omdia

Už v roku 2026 má 5G v oblasti výnosov dominovať s podielom 60 % z celosvetových 911,61 miliardy USD výnosov z mobilných služieb a operátori z týchto sietí získajú 540,01 miliardy USD. Omdia zároveň očakáva, že do roku 2026 bude 40 % všetkých mobilných účastníkov používať 5G, čo bude celkovo 4,8 miliardy.

Lídrom v absolútnom počte používateľov 5G je Čína s päťnásobkom (357 miliónmi) pripojení oproti druhým USA. Nasleduje Japonsko, Južná Kórea a Spojené kráľovstvo. Ak sa však pozrieme na percento populácie s pripojením 5G, potom je na čele Južná Kórea s viac ako 40 %-nou penetráciou, tesne pred Hongkongom (39 %) a Čínou (30 %). Naproti tomu Briti majú penetráciu nových mobilných sietí v populácii iba 8 %.

Vplyv 5G na zvýšenie priemerných výnosov na zákazníka (ARPU) je u operátorov zatiaľ menej výrazný, čo má minimálne dva dôvody. Prvým je zatiaľ väčšinou nízky podiel účastníkov 5G na celkovej účastníckej báze, tým druhým a hlavným je fakt, že operátori zatiaľ príliš nepokročili v ponuke špecifických služieb určených pre 5G, ako je rozšírená (AR) a virtuálna (VR) realita, holografické videohovory, či dokonca videokonferencie, streamovanie Ultra HD videa a podobne.

Pozrite si

Videli sme využitie 5G siete pri jazde elektromobilu v Bratislave

Nová technológia preto na väčšinu používateľov pôsobí len ako vylepšená 4G s vyššou rýchlosťou dát a nižšou latenciou, ktorú stále používajú na rovnaké služby a aplikácie ako predtým. Je však vysoko pravdepodobné, že 5G bude mať celkovo pozitívny efekt na výnosy operátorov, akonáhle dokážu ponúknuť nové atraktívne služby, ktoré v 4G/LTE nemôžu fungovať z kapacitných a technologických dôvodov.

Zdroj