Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Konečne prídu LED žiarovky vhodné na prácu

Konečne prídu LED žiarovky vhodné na prácu
Juraj Procházka
Konečne prídu LED žiarovky vhodné na prácu

Nechajme na chvíľu bokom „umrlčie svetlo“ lacných kompaktných žiariviek a nepríjemnú studenú bielu LED žiaroviek. Samozrejme, LED žiarovky sa dajú kúpiť aj s nižšou farebnou teplotou, ktorá paradoxne zodpovedá tzv. teplej bielej, ale jedným z málo zdôrazňovaných problémov je ich nízky svetelný tok. Ak si do stolnej lampy namontujete vysnívanú LED žiarovku s elektrickým príkonom niekoľkých wattov, ktorá má ale svetelný tok ekvivalentný 25W, alebo v lepšom prípade 40W klasickej žiarovke, sotva budete spokojní. Usporíte síce za elektrinu, ale slušné bifokálne okuliare vás potom vyjdú aj na pár stoviek eur. Relatívne nízky svetelný tok je jedným z veľkých hendikepov LED žiaroviek. Alebo bol?

 Switch Lighting LED

Len pred troma rokmi sa objavili prvé LED žiarovky s výkonom na úrovni 60W klasických „hrušiek“, americká C.Crane však za GeoBulb II vtedy pýtala nekresťanských 119,95 USD. Ale tejto ére už pravdepodobne odzvonilo. Dnes sú ceny samozrejme nižšie a zlepšuje sa aj výkon a svetelné spektrum. Takže s trochou humoru môžeme povedať, že čoskoro budú LED žiarovky predstavovať svetelné zdroje prakticky použiteľné aj mimo zábavnej sféry.

 Switch Lighting LED

Nové LED žiarovky od Switch Lighting nebudú skúpe na svetlo 

Hneď niekoľko producentov totiž ohlásilo LED žiarovky so svetelným tokom na úrovni 100W žiaroviek, pričom príkon LED žiarovky je zhruba štyri- až šesťkrát nižší. Potom, čo pred mesiacom americká firma Switch Lighting ohlásila LED žiarovky so svetelným výkonom zodpovedajúcim 75W žiarovkám, teraz prichádza tento výrobca s novým modelom, ktorého svetelný tok je o tretinu vyšší a dosahuje 1700 lumenov. Z informácie o svetelnej efektivite 100 lm/W vychádza pri príkone 16W svetelný tok len 1600 lm, ale to je nepodstatný detail. Hlavné je, že tento LED zdroj produkuje toľko svetla, navyše v neutrálnej bielej, ako 100 W žiarovka. Tá má typický svetelný tok 1750 lm, ale účinnosť len 17,5 lm/W. Okrem toho je možné žiarovku stmievať v rozsahu 20 až 100% výkonu. Switch Lighting dosiahla vyššiu účinnosť LED kovovými zrkadlami v banke, ktoré prispievajú k lepšiemu chladeniu. Žiarovky by mali byť k dispozícii v druhej polovici roku 2012 za cenu 20-25 USD. Pred niekoľkými dňami predstavili stowattové ekvivalenty v podobe LED žiaroviek aj ďalší rivali – GE, Philips a Osram.

General Electric LED

LED favorit od GE má štvrtinovú spotrebu pri svetelnom výkone porovnateľnom so 100W klasickou žiarovkou

General Electric (GE) uviedol LED žiarovku s príkonom 27W a svetelnou efektivitou 60lm/W, ktorá produkuje svetelný tok takisto na úrovni 100W klasickej žiarovky. Energetická úspornosť je oproti Switch Lighting o 40% nižšia, no výrobca udáva životnosť viac ako 50 000 hodín, teda dvojnásobok.

Osram Sylvania Ultra

Osram Sylvania Ultra je ďalším LED kandidátom, ktorý nahradí 100W žiarovky

Výkonné LED žiarovky predstavili aj ďalší tradiční výrobcovia svetelných zdrojov Osram a Philips. Osram Sylvania série Ultra má pri príkone 20W svetelnú efektivitu 80lm/W a dosahuje teda svetelný tok tiež 1600 lumenov, čo je opäť takmer na úrovni klasickej „stovky“. Výhodou je aj príjemná teplá biela farba svetla s farebnou teplotou 2700 K. Aby sme uverili, že nostalgia za tradičným svetlom je naozaj silná, spomeňme, že napríklad Panasonic predstavil LED žiarovky dizajnom úplne identické s klasickou žiarovkou – nevidieť na nich žiadne chladiče elektroniky, len priehľadnú sklenenú banku a kovovú päticu so závitom.

Samozrejme, nie je to len o emóciách, ale aj o prirodzenom vnímaní svetla. Ak sa ľudský druh milión rokov vyvíjal pod Slnkom, ktorého spektrum obsahuje aj pre nás príjemnú teplú bielu s podielom žltej atď., nie je múdre direktívnymi opatreniami úradníkov vyvolať stav, keď je veľká časť populácie postihnutá eskaláciou studenej bielej z rôznych zdrojov, často navyše s nedostatočnou svietivosťou.

Mimochodom predaj klasických 100W žiaroviek je už nejaký čas na trhoch EÚ nelegálny, pritom náhrada v podobe LED ešte len prichádza. Nezdá sa vám, že súdruhovia v Bruseli nie vždy dokážu svoj legislatívny entuziazmus koordinovať s realitou?

 

Foto: Osram, GE, Switch Lighting