Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Končí éra tabletov?

Končí éra tabletov?
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Končí éra tabletov?
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Celosvetový predaj tabletov počas štvrtého štvrťroku 2019 medziročne poklesol o 0,6 %. Podľa spoločnosti IDC predstavoval objem predajov za 4Q len 43,5 miliónov kusov, za celý rok to bolo 144 miliónov predaných zariadení. Medziročný pokles o 1,5 percenta.

International Data Corporation (IDC) je popredným poskytovateľom informácií pre trhy so spotrebiteľskými a informačnými technológiami. Zamestnáva viac ako 1 100  analytikov, ktorí v 110 krajinách zbierajú potrebné dáta, vyhodnocujú ich a pripravujú náhľady trendov do budúcnosti.

Trh s tabletmi klesá od roku 2015, nižšie uvedená tabuľka teda neprekvapí. Ostatných zrejme poteší zistenie, že pokles predaja bol len 1,5 %.

Zdroj | IDC
Pozrite si

Začal už zvoniť umieráčik nad tabletmi?

Ako vidíme, Apple si s prehľadom udržal svoje vedúce postavenie a medziročne narástol o 22,7 %. Hlavným ťahúňom v predaji bol nový iPad, ktorý predstavoval v poslednom štvrťroku až 65 % všetkých predajov.

Zdroj | Apple

Druhé miesto patrí Samsungu. Ten zaznamenal pokles o 7,4 % pri predajoch 7 miliónov kusov. Rovnako ako Apple, ani Samsung neláme palicu na tabletmi, veď len nedávno predstavil prvý tablet s podporou 5G – Samsung Galaxy Tab S6.

Zdroj | Samsung

Huawei si pohoršil o 2,8 %, keď predal 4 milióny zariadení. Podľa IDC vďačil Huawei za dobré predaje modelu MatePad Pro 10,8. Jeho horšie výsledky musíme dať do kontextu s obchodnou vojnou s USA.

Pozrite si

Predaj tabletov prudko stúpne. Čo sa deje?

Na štvrtom mieste sa umiestnil Amazon, ktorý sa zároveň stal rekordérom v poklese predaja – až o 29 %. Hlavnú časť jeho predaja tvorili okrem modelov série Kids zariadenia Fire HD 10, Fire HD 8 a Fire 7.

Zdroj | Amazon

Na piatom mieste sa ocitlo Lenovo, ktoré spolu s Apple zaznamenalo nárast o 8,3 %. Lenovo je zároveň (spolu s Apple a Samsungom) neúnavný inovátor, jeho tablety so zabudovaným projektorom sa tešia stále veľkej obľube. Nás v redakcii naposledy zaujal model Lenovo Yoga Book C930.

Spoločnosť IDC tiež pripravila tabuľku s predbežnými výsledkami a kombinovaným prehľadom za aktuálny kvartál.

Zdroj | IDC

Priaznivci tabletov si môžu vydýchnuť, éra ich obľúbených zariadení nekončí. Musím však konštatovať, že priaznivci OS Android to majú v porovnaní s iOS ťažšie. Môžem len odhadovať, ako by stúpli ich predaje, ak by sa dokázali výrobcovia z druhého až piateho miesta priblížiť úrovni jednotky na trhu. Aj keď majú iPady od Apple veľa nedostatkov, zdá sa, že konkurovať im je nesmierne ťažké.

Zdroj