Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Klipsch Horn AK5 - mohutný rozmermi aj zvukom

Klipsch Horn AK5 - mohutný rozmermi aj zvukom
Zdroj | TECHBOX
TECHBOX
Klipsch Horn AK5 - mohutný rozmermi aj zvukom
Zdroj | TECHBOX
Zdroj | TECHBOX
94 %
Múdrosti typu „na rozmere nezáleží“, alebo „aj s malým šašom sa dá zahrať veľké divadlo“ musia ísť bokom. Americká firma Klipsch už roky dokazuje pravý opak. Testovali sme ich vlajkovú loď a prišli na to, že nie je na škodu byť občas veľkí.

Výhody

  • dokonalý zvuk
  • zaujímavý dizajn

Nevýhody

  • vysoká cena
  • nepraktické rozmery

V dnešnej dobe neustálej miniaturizácie je netradičné pozorovať, že niektorí výrobcovia idú presne opačným smerom. Ak však čerpáte z histórie a dlhoročného vývoja, ste skalopevne presvedčení o svojej myšlienke a neriešite konvencie, potom idete podobnou cestou, ako Paul Klipsch.

Zdroj | TECHBOX

Ten si už v roku 1946 dal patentovať špecifický trúbkovitý tvar reproduktora, ktorý dnes poznáme pod názvom „horn“. Nenazval ho nijak inak, ako Klipschhorn a vyrába sa v podstate v drobných obmenách už 70 rokov.

Firma však nespí na vavrínoch a drží krok s dobou, no v iných segmentoch. Klipsch vyrába aj širokú paletu slúchadiel. Filozofiu firmy ozvučovať veľké priestory rozvíja nielen v oblasti Hi-Fi a domáceho audia.

Zdroj | TECHBOX

Špeciálna divízia PRO sa zase venuje profesionálnemu ozvučeniu, ako sú napríklad line-array systémy, pódiové odposluchy či full range reproboxy. Reproduktory tejto firmy môžete nájsť okrem iného aj vo veľkých kinosálach.

Všetky však majú jedno spoločné. Ukrývajú v sebe hornu, ktorá robí zvuk špecifickým. Vlajková loď Horn AK5 na prvý pohľad pripomína svojím tvarom staré klasické reprodbedne od Tesly, ktorými sa kedysi ozvučoval nejeden kultúrny dom.

So svojimi rozmermi 129 x 79 x 72 cm je teda poriadny mastodont aj na druhý pohľad. Nezainteresovaným môže evokovať skôr klasickú komodu starej mamy, než poriadnu audiofíliu a návšteve budete musieť chvíľu vysvetľovať, že je to fakt trojpásmová reprobedňa.

Zdroj | Klipsch

Za mriežkou horného panelu sa ukrýva samotný zdvojený horn výškového a stredového reproduktora. Prednej časti dominuje už len krycia doska. Tiež mi chvíľu trvalo, kým som objavil basový reproduktor. Ten je ukrytý v „koši“ za predným dreveným panelom a mriežky má vyvedené do strán.

Tento tvar samozrejme nie je náhodný. Reproduktor bol navrhnutý s predpokladom, že bude umiestnený v rohoch miestnosti. Tým, že má zatvorenú prednú a otvorenú zadnú časť, vytvára v kombinácii so stenami a podlahou rozšírenie hornu.

Rozloženie má väčšinou 2 následky: zásadné presúvanie nábytku vo vašej obývačke a excelentný zvuk. Cítite v ňom tú masívnu silu, špičkové basy a dokonalé výšky. Čím väčšia miestnosť, tým lepšie.

Zdroj | Klipsch

Chvíľami máte pocit, že sedíte rovno pred orchestrom. Pridávaním hlasitosti si zvuk o to viac užívate, až sa prichytíte pri tom, že sa navzájom nepočujete a susedia búchajú na stenu.

Mať totiž v obývačke reprobedne z MDF dosiek s výkonom 2x 100 W RMS (v špičke dokonca 2x 400 W) je na zváženie a minimálne na dohodu so susedmi.

Maximálny akustický tlak je na úrovni 121 dB pri impedancii 8 Ω a citlivosti 105 dB na 1 m. Samotné reproduktory sú z rozdielnych materiálov. Výškový a stredový majú fenolplastické membrány, basový je z kompozitných vlákien.

AK5 je samozrejme aj kusom nábytku, preto ho Klipsch vyrába v 3 farebných prevedeniach – v čiernej, alebo v imitácii austrálskeho orechu a čerešne.

Zdroj | Klipsch

Každý z modelov je ručne vyrábaný vo fabrike v americkom Arkansase a každý reproduktor nesie nielen vlastnoručný podpis človeka, ktorý ho vyrábal, ale aj osoby, ktorá ho testovala.

To len keby ste náhodou chceli vedieť meno človeka, ktorému sa môžete poďakovať, že to tak bombovo hrá. AK5 by si určite trúfol aj na väčšie priestory, naopak pri menšej obývačke budete musieť počítať s radikálnymi kompromismi.

Klipsch Horn AK5 je zaujímavý rozmerný reproduktor, ktorý najprv odradí svojím tvarom, no jednoznačne si vás získa svojím zvukom. S minimálnymi obmenami sa vyrába už 70 rokov a aj preto ho výrobca zaradil do Heritage Series. Nesie cenné dedičstvo zakladateľa značky v podobe jedinečného zvuku hornu. Za jeden kus tohto tohto jedinečného reproduktora zaplatíte 6 380 €.