Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Kia Sportage má široký výber motorov, nechýba 4x4 a pribudne aj plug-in hybrid

Kia Sportage má široký výber motorov, nechýba 4x4 a pribudne aj plug-in hybrid
TECHBOX
Kia Sportage má široký výber motorov, nechýba 4x4 a pribudne aj plug-in hybrid

Séria článkov, ktorú venujeme slovenskej Kia Sportage, pokračuje tretím dielom, v ktorom sa bližšie pozrieme na dostupné motorizácie, typy pohonov či dokonca elektrifikované verzie. Výrazné zmeny v dizajne, nové technológie, vyšší komfort a lepší využiteľný priestor sú len niektoré z mnohých vlastností, prečo môže byť Sportage vašim novým rodinným SUV.

Obľúbené mestské SUV je veľmi previazané so žilinským závodom Kia, kde sa zrodila aj nová generácia Kia Sportage. Ide o jedno z prvých áut vyrábaných v slovenskom závode, pričom aj po šestnástich rokoch zostáva verné kraju pod regiónom Kysúc. Pripravené je na všetky výzvy, ktoré vychádzajú z aktuálnych požiadaviek trhu a potrieb zákazníkov. Ako už bolo spomenutá, táto téma je aktuálna aj z pohľadu technológií pohonu, komfortu alebo vnútorného priestoru s ohľadom na celkové rozmery.

Pozrite si

Slovenská Kia Sportage stavila na impozantný dizajn a výnimočnú priestrannosť

Súčasná doba ale čoraz viac tlačí aj na otázku pohonu, ktorú nová Kia Sportage rovnako berie vážne a prináša veľmi jasné odpovede. Aj vďaka tomu je k dispozícii s rôznymi motormi, pohonom všetkých štyroch kolies a dokonca aj v elektrifikovaných verziách. Vybrať si tak môžete presne podľa vašich preferencií. Máte radšej naftu ako benzín?

Potrebujete pohon všetkých štyroch kolies a zároveň by ste radi znížili emisie a spotreby vďaka hybridnej technológií? Prípadne viete využiť aj plne elektrický režim? Nie je problém siahnuť po ktorejkoľvek zo spomenutých verzií.

Slovenský cenník Kia Sportage myslí naozaj na každého. Jediný parameter, kde voľba nehrá rolu, je objem motora. Všetky dostupné motorizácie majú motor s objemom 1,6. Benzínový motor T-GDi je dostupný v kombinácií s manuálnou alebo 7-stupňovou automatickou prevodovkou DCT, zvoliť si môžete verziu s pohonom prednej nápravy, všetkých štyroch kolies či mild-hybridnú verziu. Samozrejme, v ponuke sa môžete orientovať aj na základe výkonu. Benzínový motor je k dispozícii s výkonom 110 kW (150 koní) alebo 132 kW (180 koní).

Veľmi podobná ponuka je aj pri naftových motoroch CRDi. Taktiež sa môžete rozhodnúť medzi manuálnou a 7-stupňovou automatickou prevodovkou DCT, pohonom prednej nápravy alebo všetkých štyroch kolies a mild-hybridnou motorizáciou. Z pohľadu výkonu sú možnosti v podobe 85 kW (116 koní) a 100 kW (136 koní) verzie. Už budúci mesiac, teda vo februári, sa do ponuky dostane aj plug-in hybridná verzia, vďaka ktorej budete môcť prejsť aj niekoľko desiatok kilometrov v čisto elektrickom režime.

Ako vlastne fungujú jednotlivé hybridné verzie? V prípade, že nechcete vozidlo pravidelne pripájať k sieti, prípadne s autom by ste len málokedy jazdili maximálne pár desiatok kilometrov, no zároveň stále chcete jazdiť efektívnejšie a s nižšími emisiami, siahnuť môžete po mild-hybridnej verzii. Ide o kombináciu benzínového alebo naftového motora s menšou vysokonapäťovou batériou a elektromotorom. Kapacita batérie je 1,49 kWh a energia do nej sa dostáva buď priamo roztáčaním generátora so spaľovacím motorom alebo rekuperáciou pri brzdení.

Pozrite si

Nová Kia Sportage je opäť zo Slovenska a prichádza s parádnymi inováciami

Vďaka tomu sa pohybová energia premieňa na elektrickú, čím sa využíva inak zbytočne stratená energia na brzdových platničkách. Celý tento proces nepriamo zvyšuje efektivitu spaľovacieho motora, teda zároveň znižuje spotrebu paliva a emisie. Elektrický motor sa následne využíva aj na pohon vozidla, ale maximálne iba niekoľko stoviek metrov, prípadne najmä pri rozbehu. Plug-in hybridná verzia je vybavená až 13,8 kWh batériou, ktorú je možné nabíjať z elektrickej siete a vďaka tomu môžete jazdiť v plne elektrickom režime aj niekoľko desiatok kilometrov.

Zdroj | Kia

Ak denne najazdíte maximálne 30 až 50 kilometrov, v práci alebo doma máte možnosť batériu dobíjať, no zároveň potrebujete často jazdiť stovky kilometrov, ide pre vás o ideálne riešenie ako skombinovať nízke náklady na prevádzku v okolí domova a rýchlu jazdu po celej Európe. Kia Sportage tak skutočne môže byť všestranné rodinné auto vhodné do mesta, na dlhé trasy ale aj horšieho terénu. Nepochybne veľmi dôležitou súčasťou každého vozidla je bezpečnosť, v ktorej Sportage taktiež vyniká.

Zdroj | Kia

Spoľahnúť sa môžete na množstvo aktívnych, ale aj pasívnych bezpečnostných prvkov, na ktoré sa bližšie pozrieme v poslednej časti seriálu. Cena Kia Sportage začína na 22 690 € so štvorvalcovým benzínovým motorom 1,6 T-GDi a manuálnou prevodovkou. Mild-hybridy s efektívnejšou prevádzkou, teda lepšou spotrebou, si môžete kúpiť už od 28 590 €. V cene je už zarátané aktuálne cenové zvýhodnenie vo výške 1 000 €. Pre verzie s motormi 1,6 CRDi je platné zvýhodnenie až 1 500 €. Vo februári 2022 ponuku doplní spomínaná plug-in hybridná verzia.

Článok vznikol v spolupráci s Kia Motors Slovakia.