Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Kia má odpoveď na Porsche Taycan – s 800 V nabíjaním

Kia má odpoveď na Porsche Taycan – s 800 V nabíjaním
Zdroj | Kia
Juraj Procházka
Kia má odpoveď na Porsche Taycan – s 800 V nabíjaním
Zdroj | Kia
Zdroj | Kia

V súčasnosti je jediným sériovo vyrábaným elektromobilom s technológiou nabíjania 800 voltov Porsche Taycan a dostane ju aj produkčná verzia konceptu Audi E-Tron GT. Ale konkurencia nespí.

Automobilka Kia plánuje uviesť na masový trh túto technológiu v roku 2021, keď predstaví európsky elektromobil novej generácie. Má byť postavený na novej platforme, vyvinutej špeciálne na podporu elektrických vozidiel (EV).

Pozrite si

Kia Niro EV pozná svoj finálny dizajn aj parametre

Kia mieni uviesť na trh do roku 2025 celosvetovo najmenej 11 modelov EV a potvrdila, že niektoré z nich budú vybavené nabíjacím systémom s napätím 800 V, ktorý sľubuje skrátiť časy nabíjania a zároveň znížiť hmotnosť hnacej jednotky.

Zdroj | Kia

Pokiaľ bude takýto elektromobil nabíjaný z kompatibilnej rýchlej nabíjačky s podporou 800 V nabíjania, čas plného nabitia batérie na dojazd 500 km (310 míľ) by sa mal skrátiť pod 20 minút. Stále to nie je pár minút ako pri tankovaní benzínu, ale ide už o akceptovateľné časy v podobe krátkej prestávky počas cesty. Kia verí, že aj vďaka tomuto 800 V nabíjaniu oslovia elektromobily čoraz väčší segment zákazníkov.

Zdroj | Kia

Tí, čo si nepotrpia na hektické chovanie na cestách, budú mať možnosť kúpiť si niektorý z modelov vybavených pomalším 400 V nabíjaním a trochu ušetriť. Súčasné elektrické vozidlá juhokórejskej spoločnosti Niro EV a e-Soul sú variantmi benzínových modelov, ale nové modely budú postavené na samostatnej platforme.

Zdroj | Kia

Modely zamerané na cenovo citlivých zákazníkov budú mať nabíjací systém s napätím 400 V, ktorý bude už v roku 2020 dostupný na mnohých nabíjacích staniciach. Nabíjanie s 800 voltovým systémom však nebude vyhradené iba pre vlajkové modely Kia, uviedol Pablo Martinez Masip, riaditeľ produktového plánovania a cien produktov pre európsku divíziu Kia. Oba systémy nabíjania budú okrem rýchlonabíjačiek použiteľné aj v domácich podmienkach.

Pozrite si

Nová KIA e-Soul ponúka krajší dizajn a dojazd cez 450 km

Kia patrí k značkám, ktoré berú e-mobilitu vážne. Svedčí o tom nielen počet pripravovaných 11 modelov elektrických áut, ale aj plány do budúcnosti. V roku 2026 chce automobilka dodať na trh 500 000 áut s batériovým pohonom, takže niektoré z nich budú možno vyrobené aj na Slovensku.

Zdroj