Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Kedy je ideálny čas na nákup Bitcoinu?

Kedy je ideálny čas na nákup Bitcoinu?
Zdroj | Hacker Noon
Jakub Kraľovanský
Kedy je ideálny čas na nákup Bitcoinu?
Zdroj | Hacker Noon
Zdroj | Hacker Noon

Toto určite otázka, ktorú si kladie každý, kto chce vstúpiť do sveta kryptomien. Pozrime sa na jednoduchý systém ako môžete minimalizovať riziko aj prípadné úvodné straty. Dokonalý čas totiž neexistuje. 

Zdroj | CoinMarketCap

Čo väčšinou robia ľudia?

Predtým ako predstavím svoje riešenie napíšem ako to asi bežne funguje. Keď bol Bitcoin nízko, tak to samozrejme nikoho nezaujímalo. Akonáhle začala cena Bitcoinu rásť a začal sa čoraz viac objavovať v médiách, tak stúpol aj záujem u ľudí hlavne u nováčikov.

Napríklad v marci 2020 stál Bitcoin zhruba 4 000 USD. V čase písania tohto článku stojí 47 000USD. To máme viac ako 1 000% za rok. Samozrejme, že väčšina nováčikov do tohto ,,vlaku“ naskočí až neskôr, keď sa o Bitcoine píše všade.

Väčšinou zoberie rovno celú sumu čo chce investovať a nakúpi Bitcoin. Pri tomto riešení je však problém to, že drvivá väčšina nováčikov naskakuje keď je cena už celkom vysoko. Navyše ak rovno nakúpia za všetky dostupné peniaze, tak je naozaj obrovské riziko, že krátkodobo môžu byť v strate.

Zdroj | CoinMarketCap

Riešenie? DCA – dollar cost averaging

Dajme si modelový príklad na sume 1 000 €. Bežný človek spraví to, že akonáhle sa rozhodne nakúpiť Bitcoin, tak ho nakúpi hneď za celú sumu spomínaných 1 000€. Neskôr, ak by aj chcel dokúpiť tak už nemá za čo, pretože všetky svoje prostriedky vložil do tohto jedného nákupu.

Zoberme si príklad, že by tento človek nakúpil Bitcoin na spomínanej hladine 47 000 USD. Po prudkom raste by však Bitcoin šiel na pár mesiacov do korekcie a klesol by napríklad na 25 000 USD. Daný človek by bol okamžite v strate a keďže je začiatočník, tak by to zrejme psychicky neustál a peniaze v strate vybral.

Preto je lepšie riešenie metóda DCA tzv. dollar cost averaging. Ako funguje táto metóda? Znova si zoberme pre príklad spomínaných 1 000€. Namiesto toho aby sme rovno za 1 000€ nakúpili Bitcoin, tak si túto sumu rozdelíme napríklad na štvrtiny.

Každý mesiac nakúpime Bitcoin za 250€. Celkovo teda nakúpime Bitcoin za rovnakých 1 000€. Avšak ak náhodou príde pokles, tak budeme mať ešte dostatok peňazí aby sme si ,,spriemerovali cenu.“

Týmito postupnými dokupmi totiž rozdelíme riziko na dlhší časový úsek a nemusíme sa teda ani báť poklesu, pretože stále budeme mať kapitál na dokúpenie. 

Zdroj | REUTERS/Marco Bello

Rôzne stratégie DCA

Teraz vám už asi napadajú rôzne možnosti. Ako to čo najlepšie rozdeliť? Odkryjem vám 3 základné spôsoby :

1. Platba v ten istý deň v mesiaci.

Zvoľte si jeden deň v mesiaci a vždy v tento deň nakúpte Bitcoin. Nepozerajte na cenu a nešpekulujte.

2. Platba pri poklesoch.

Ak ste už v kryptomenách trochu zbehlí a každý deň sledujete cenu, tak napríklad nakúpte vždy keď Bitcoin klesne o 10% od svojho maxima.

Možno sa pýtate na koľko platieb by ste si svoj nákup mali rozdeliť? To je samozrejme dosť subjektívne, ale ja odporúčam aspoň 3. Ideálne je však dokupovať pravidelne mesačne.

Zdroj | Grand Star Crypto