Kde sa dvaja bijú, SpaceX víťazí

ZDROJ | OneWeb

K tradičným satelitným operátorom poskytujúcim internetové pripojenie z družíc na geostacionárnej (GEO), ako tooway, alebo SES Broadband , alebo na strednej a nízkej orbite (MEO a LEO) – napríklad Iridium NEXT, či O3b mPOWER, sa pridávajú noví hráči na čele so SpaceX.

Nové satelitné siete by mali definitívne sprístupniť internetové pripojenie a tým aj telekomunikačné služby na celej planéte prostredníctvom obrovských flotíl stoviek, až tisícov satelitov. Najznámejšou a najpokročilejšou z nových sietí je Starlink z dielne SpaceX, ktorá už má na orbite okolo 2 000 satelitov a nové desiatky pribúdajú takmer každý týždeň.

Pozrite siOneWeb versus Starlink – trpaslík proti obrovi

Najväčší rival SpaceX, britská spoločnosť OneWeb, buduje svoju podstatne skromnejšiu flotilu, ale po dokončení má 648 jej satelitov pokrývať takisto veľkú časť povrchu Zeme rýchlym pripojením do siete.

V roku 2015 OneWeb uzavrela dohodu s európskou spoločnosťou Arianespace na vynesenie svojich družíc pomocou ruských rakiet Sojuz (v jednej várke sa väčšinou nachádzalo 36 satelitov). Od februára 2020 bolo takto dopravených 428 satelitov a zvyšok mal byť vynesený do augusta 2022. Lenže plány narušila vojna na Ukrajine a následné protiruské sankcie.

Arianespace zaisťovala štarty pre OneWeb v spolupráci s ruskými partnermi pomocou ruských Sojuzov Navyše väčšina štartov sa uskutočňovala z kozmodrómov v Rusku (Vostočnyj) a Kazachstane (Bajkonur), dva z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane.

36k družíc OneWeb na palube rakety Sojuz pred založením aerodynamického krytu.ZDROJ | Roskosmos

Po uvalení sankcií proti ruským firmám a oligarchom prišla reakcia aj zo strany Ruska. Medzi inými aj v podobe zákazu vynášať do vesmíru náklady prostredníctvom ruských rakiet Sojuz. To sa dotklo aj spoločnosti OneWeb, keď ruská vesmírna agentúra Roskosmos zrušila štart Sojuzu s nákladom 36 satelitov OneWeb, ktorý sa mal uskutočniť 4. marca z kazašského Bajkonuru.

Roskosmos prípadnú ďalšiu spoluprácu podmienil v zásade neprijateľným ultimátom – OneWeb by musela garantovať, že neposkytne svoje služby vojenským zložkám a musí sa zbaviť majetkových podielov britskej vlády. Táto kapitola spolupráce bola teda uzavretá a OneWeb mal kopu starostí pri hľadaní alternatívy za ruské Sojuzy.

ZDROJ | OneWeb

Údajne zvažoval viaceré americké, európske, indické a japonské rakety a s príchodom jari sa tento problém podarilo vyriešiť. Konšteláciu OneWeb pomôže dokončiť konkurenčná spoločnosť SpaceX, ktorá má ako jediná k dispozícii dostatok voľných kapacít na dostatočne silných nosičoch. Vynesenie potrebných  320 satelitov OneWeb zaistia rakety Falcon 9. Uzavretie dohody so SpaceX oznámila OneWeb 21. marca.

Pozrite siOneWeb buduje vesmírny internet, no objavujú sa otázniky

Už v začiatku súperenia oboch spoločností bolo jasné, že SpaceX má konkurenčnú výhodu voči OneWeb, ale aj ďalším záujemcom o budovanie rozsiahlych satelitných konštelácií, pretože ako jediná disponuje silnou nosnou raketou.

Greg Wyler, zakladateľ OneWeb (vľavo), Stéphane Israël, CEO Arianespace (v strede) a Richard Branson, zakladateľ Virgin Galactic (vpravo). ZDROJ | Spaceflight Insider

OneWeb však tvrdí, že so SpaceX si v zásade nebudú konkurovať, pretože každá z firiem sa zameriava na iný zákaznícky segment. Kým OneWeb chce primárne osloviť operátorov, firmy a inštitúcie, Starlink je určený hlavne pre koncových užívateľov.

Nuž, ak sa tým OneWeb chce utešovať, nemôžeme jej brániť. Skutočnosť bude podľa mňa omnoho prozaickejšia a jednoduchšia – Starlink ako parný valec vďaka svojej bezkonkurenčnej konektivite a pokrytiu zasiahne všetky trhové segmenty, vrátane telekomunikačných operátorov. A tým nemyslím len tých satelitných.

Na Falconoch 9 už z kozmodrómu Vostočnyj satelity OneWeb štartovať nebudú. ZDROJ | OneWeb

Momentálne je však pozitívne, že SpaceX pomôže svojmu konkurentovi z ťažkostí.  Generálny riaditeľ OneWeb Neil Masterson to ocenil slovami: „Ďakujeme SpaceX za podporu, ktorá odráža našu spoločnú víziu nekonečného potenciálu vesmíru. Teraz sme na dobrej ceste dokončiť budovanie celej našej flotily satelitov a poskytovať robustné, rýchle a bezpečné pripojenie po celom svete.“

ZdrojOneWeb,ElonX

Komentáre k článku