Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Kde (ne)sledovať meteorický roj? S touto stránkou ujdete svetelnému smogu

Kde (ne)sledovať meteorický roj? S touto stránkou ujdete svetelnému smogu
Zdroj | Theodor Vasile
Stanislav Vinc
Kde (ne)sledovať meteorický roj? S touto stránkou ujdete svetelnému smogu
Zdroj | Theodor Vasile
Zdroj | Theodor Vasile

Tým, ktorí radi sledujú dianie na nočnej oblohe, sa už stred augusta tradične spája aj s obdobím Perzeidov. Vesmírne divadlo v podobe meteorického roja vyvrcholí už budúci týždeň a nechať si ho ujsť by bola obrovská škoda. Ujsť vám však veľmi ľahko môže kvôli svetelnému smogu, ktorý trápi snáď už každé väčšie mesto. Ako mu uniknúť, resp. kde sa počas týchto dní presunúť?

Kľúčom k úspechu v tomto smere je tzv. mapa svetelnému smogu, ktorá vám aspoň približne ukáže, kde sa zhruba končia svetelné hranice väčších miest a v ktorej dedine, prípadne na ktorom poli, kopci či lúke, už budete mať perfektný výhľad na Perzeidy. Jednu z takýchto máp nájdete na príznačne pomenovanom webe lightpollutionmap.info.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tento portál má oproti iným výhodu v rýchlosti načítavania dát, nízkej náročnosti na zariadenie a plnom prispôsobení pre počítače i smartfóny. Nájsť vaše mesto na mape či už manuálne alebo podľa vyhľadávacieho poľa, je skrátka hračka a rovnako jednoduché je aj zorientovať sa na nej. Čím „teplejšia“ farba, tým väčší svetelný smog = horší výhľad na oblohu.

Samozrejme, nie všetko je iba o svetelnom smogu. Výhľad na Perzeidy vám veľmi ľahko môže zmariť aj oblačnosť. Skôr ako vyrazíte mimo mesto, by ste si tak mali skontrolovať nejaký meteorologický radar. V redakcii na tieto účely dlhodobo využívame český portál Ventusky, na ktorom si pre tieto účely stačí prepnúť mapovú vrstvu na „Oblačnosť“.

Stránky Light Pollution Map a Ventusky si môžete do smartfónu stiahnuť v podobe aplikácie. Prvá menovaná aplikácia Light Pollution Map je pre Android a iOS v predaji za 3,99 €.

Light Pollution Map

Aplikáciu Ventusky si pre Android a iOS môžete stiahnuť bezplatne.