Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Kao the Kangaroo je ideálna behačka pre deti za vysvedčenie

Kao the Kangaroo je ideálna behačka pre deti za vysvedčenie
Zdroj | Tate Multimedia
Michal Korec
Kao the Kangaroo je ideálna behačka pre deti za vysvedčenie
Zdroj | Tate Multimedia
Zdroj | Tate Multimedia
75 %
Výborná chytľavá behačka pre malých hráčov (a nostalgicky aj ich rodičov).

Výhody

  • výborná hrateľnosť ako zo starej školy
  • jednoduché, uchopiteľné ovládanie aj pre laikov
  • rozličné svety, pestré levely
  • vyrovnané možnosti skákania i boja
  • zber množstva predmetov i tajných úrovní
  • súboje s bossmi sú zväčša dobre vyvážené
  • české titulky potešia

Nevýhody

  • iba štyri svety
  • menšia dĺžka
  • pre niektorých slabšia grafika

Ak vám je meno Kao the Kangaroo trochu povedomé, nie ste úplne vedľa. Sympatická behačka s kengurou sa totiž objavila u hráčov po prvý raz ešte v roku 2000, kedy ju dali dokopy poľskí vývojári. V tom čase mala celkom slušný úspech, vyšlo k nej niekoľko pokračovaní, no potom sa hrdina odmlčal. Novinka prišla po 17 rokoch, ale obrovská výhoda je, že hrdinu nemusíte poznať – hra vám všetko vysvetlí, postupne sa dostanete do nej a osvojíte si pravidlá, všetko tu klape.

Zdroj | Tate Multimedia

Od začiatku v češtine

Hneď na začiatku treba vyzdvihnúť aj lokalizáciu: Kao the Kangaroo má české titulky, čo by výrazne mohlo pomôcť hráčom v celej rodine – dokonca aj dospelí si možno oddýchnu pri lokálnych názvoch a pochopia čo sa v hre očakáva, najmä ak nič podobné nehrali. Titulky sú k dispozícii v menu, animáciách, aj priamo v hre, takže prístupnosť titulu takto veľmi získala.

Pritom dej je pomerne jednoduchý, pochopia ho všetci hráči – v hlavnej úlohe je kengura Kao, ktorá sa vydá na cestu po svete za stratenou sestrou Kaiou a pritom odhaľuje tajomstvá nevideného otca. Zápletka slúži na štart veľkej výpravy a napríklad mama nie je úplne proti, ale od začiatku vyžaduje, aby Kao podstúpil tréning a vo svete obstál. Kao rýchlo získa ikonické boxerské rukavice a postupne sa vo svete stretne so silnými esami – akurát tie sú ovplyvnené temnými silami a za tými stojí Večný bojovník. Je to prostý námet, ale stačí na to, aby ste sa vydali do sveta a začali skákať, zbierať vecičky a bojovať.

Zdroj | Tate Multimedia

Skáčeme a boxujeme

Všetky tieto aktivity absolvujete s Kaom v prvej polhodine a slúžia ako šikovný tutoriál, ešte sa zoznámite aj s niekoľkými postavičkami. Základom je pohyb: skoky a dvojité skoky sa učíte už v prvej lokalite, kde sa dá vyskočiť na plážové domčeky, vysunuté skaly a iné chuťovky, na ktorých čakajú diamanty. Neskôr nájdete aj veľké množstvo rôznych plošiniek, na ktoré treba skočiť v správnej chvíli – alebo sa zachytiť o konár, hák alebo lianu. Je tu toho strašne veľa a podľa prostredia sa mení aj forma nástrah. Takže niekde na vás vyskočí nôž, inde stačí priekopa, ale v príslušnom svete sa budete vyhýbať aj láve či časovať pohyb na zradnom ľade. Nechýbajú ani obľúbené úrovne, kde vás niečo naháňa a kamera sa otočí smerom k vám a makáte naplno, čo sily stačia.

Zdroj | Tate Multimedia

Pokiaľ ide o boj, tasíte boxerské rukavice a naučíte sa s nimi ľahké údery, trio úderov alebo silný dorážací chmat. Ovládanie je jednoduché, takže na údery vám stačia dve tlačidlá a ich kombinácia. Proti vám stoja aj rozliční nepriatelia, od malých krabov po veľké žaby či iných bossov. Ale oponenti majú tiež rôzne triky: pár sa na vás bezhlavo valí, iní lietajú, ďalší vyrážajú zboku. K dispozícii majú tiež zbrane, môžu na vás hádzať rozličné predmety. Samostatnou kapitolou sú bossovia, ktorí sú vyzbrojení slušným ukazovateľom zdravia – a tak sa učíte ich taktiky, kam ich zasiahnuť, kedy sa uhnúť rane a čo na nich platí. Netreba sa hanbiť, ak sa vám nejakého nepodarí zdolať na prvý pokus a budete súboj opakovať.

Zbierame mincee, diamantyy, aj písmenkáá

V správnej behačke nechýba zber všakovakých predmetov. Taaaaakže, sú tu notoricky známe mince, ktoré slúžia ako mena v hre na kupovanie predmetov. Okrem nich zbierate modré diamanty. Mimoriadne dôležité sú fialové fragmenty, ktoré slúžia na otváranie ďalších častí sveta – ak ich máte dosť, otvorí sa vám brána do ďalšej časti sveta. A každá úroveň obsahuje aj tri veľké písmená K, A, O na tajných miestach, kde sa hrdina snaží dostať, ale musíte mať oči na stopkách a skúmať nenápadne cestičky, priestor za vodopádom, prisunúť si niekam panel alebo hrať sa s prostredím. Veteráni s podozrením na všetky tajomstvá si hľadanie užijú. A je to aj dobrá motivácia pre opakované hranie.

Zdroj | Tate Multimedia

Kao the Kangaroo má jednoduchú štruktúru: centrálny ostrov kengúr, z ktorého vyrážate do štyroch svetov. Prvým je domáci svet s lesmi, jaskyňami i žltými plážami. Nechýbajú ani runy a tajomné časti. Druhý svet je džungľa, kde je veľa opíc i nepríjemných pascí. Tretí svet sa hrá s elementom ľadu a snehu, finálny je temný a tam všetko dianie vrcholí. Každý svet má niekoľko levelov a úroveň s bossom, takže ideálna štruktúra pre pohodové hranie, môžete si ho dávkovať po polhodinách (a aj svojim deťom, ak majú stanovený limit na PC či konzole).

Rýchla grafika, ale nie úplne retro

Odlišné svety prispievajú aj grafickým možnostiam. Kao the Kangaroo je graficky pomerne jednoduchá hra, ale striedanie prostredí dobre pôsobí. Hra vyzerá veľmi slušne na Nintendo Switch (najmä OLED verzii), kde sa ľahšia grafická stránka pretaví do solídnej rýchlosti. Iste, na PS5 či Xbox Series X nájdete oveľa krajšie behačky, ale táto má všetko potrebné a nepotrebuje ohúriť 4K grafikou. Stačí to na užitie? Stačí! Je Ratchet & Clank: Rift Apart niekde v inej lige? Áno, ale zase za Kao si pýtajú tvorcovia polovičnú sumu.

Zdroj | Tate Multimedia

Takže vo výslednom hodnotení ideálna behačka zo starej školy, resp. spred troch generácií konzol, keď sa na PS2 či okolo rokov 2000-2005 všetci predháňali, kto lepšie využije 3D svety a urobí krajšiu úroveň. Kao je sympatický a prístupný hrdina, české titulky potešia lokálneho hráča a štruktúra je priaznivá.

Behačka Kao the Kangaroo vyšla 27. mája 2022 na PS5, Xbox Series, PS4, Xbox One, Switch a PC. Štandardná cena je 40 eur.