John Deere má prvý autonómny traktor, pole poorie bez vodiča

ZDROJ | John Deere

Americký gigant na poli poľnohospodárskych a lesných strojov John Deere ešte na výstave CES 2022 v Las Vegas predstavil svoj prvý plne autonómny traktor, ktorý je pripravený na výrobu. Spoločnsoť totiž predpokladá, že do roku 2050 vzrastie populácia ľudstva na 10 miliárd, čo výrazne zvýši dopyt po potravinách. Farmári tak vraj potrebujú maximálny možný úžitok z aktuálnych i budúcich technológií. Jednou z nich je aj plná autonómia.

John Deere už dnes ponúka farmárom unikátne technologické vychytávky, ktoré si nevieme ani predstaviť. Hoci stoja tisíce či desiatky tisíc eur, veľkofarmárom určite pomôžu maximalizovať výsledok ich úsilia. John Deere využíva napríklad umelú inteligenciu a strojové učenie, automatizáciu či cloud.

ZDROJ | John Deere

Teraz ale prichádza s čímsi ešte výraznejším – autonómnym traktorom. Ten nepotrebuje vodiča, hoci ho stále môže ovládať aj vodič. O všetko sa postará sám a tak farmári ušetria obrovské množstvo času a ľudskej energie. Vodič, farmár, totiž môže vykonávať akúkoľvek inú činnosť, kým autonómny traktor orie. A keďže o všetko sa starajú vyspelé technológie, traktor môže orať 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Autonómny traktor sa orientuje pomocou 6 stereokamier, ktoré dokážu sledovať priestor okolo traktora v 360°. Obraz z kamier spracováva výkonný počítač schopný spracovávať každý pixel z obrazu každý 100 milisekúnd. Samozrejmosťou je sledovanie prekážok a ich aktívne obchádzanie, ak je to možné. Na orientáciu na poli využíva presné GPS, nastaviť je možný aj geofence, teda ohraničenie, v ktorom sa traktor môže pohybovať.

ZDROJ | John Deere

Traktor sa ovláda cez mobilnú aplikáciu. Tá farmára informuje o všetkom, čo sa s traktorom deje, je možné sledovať obraz z kamier vpredu i vzadu, nechýba stav paliva, ovládanie rýchlosti a hĺbky orby a dokonca ponúka aj výstražné notifikácie ak sa na poli objaví niečo nečakané (spadnutý strom, ale pokojne aj diera po meteorite).

ZDROJ | John Deere

Jediné čo traktor potrebuje od človeka je dopraviť ho na pole a cez aplikáciu určiť čo má robiť. A dolievať palivo, keďže traktor je stále na naftový pohon.

ZDROJ | John Deere

Traktor má byť na trhu dostupný už tento rok. Predpokladáme, že najskôr bude na domácom, americkom, trhu, zvyšok sveta príde na rad neskôr.

ZDROJ | John Deere

ZdrojJohn Deere

Komentáre k článku