Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Jednotná nabíjacia infraštruktúra pre všetkých? Monta mieri na nový kontinent

Jednotná nabíjacia infraštruktúra pre všetkých? Monta mieri na nový kontinent
Zdroj | Monta
Tomáš Šmidák
Jednotná nabíjacia infraštruktúra pre všetkých? Monta mieri na nový kontinent
Zdroj | Monta
Zdroj | Monta

Jeden z najdôležitejších aspektov elektromobility je budovanie infraštruktúry. Potenciálni používatelia totiž potrebujú mať istotu, že sa so svojim batériovým vozidlom bez problémov dostanú z bodu A do bodu B.

Spolu s fyzickou výstavbou nových nabíjacích staníc, by však mali napredovať aj riešenia v oblasti softvéru. Jednou zo spoločností, ktoré sa tejto problematike venujú je aj Monta, ktorá už viac ako dva roky buduje platformu na zjednotenie nabíjacej infraštruktúry. A teraz prichádza už aj do USA.

Zdroj | Monta
Obsah pokračuje pod reklamou

Spoločnosť sa sústreďuje na riešenia pre jednotlivcov, firmy ale aj partnerov. Ako vodič elektromobilu máte možnosť cez ich aplikáciu vyhľadávať najbližšie body nabíjania alebo si spravovať vaše domáce nabíjanie. Navyše môžete prostredníctvom platformy Monta nabíjať u väčšiny poskytovateľ nabíjacích staníc, vďaka čomu vám odpadá povinnosť otvárania si niekoľkých samostatných účtov.

Aktuálne už majú v ponuke viac ako 200 000 bodov nabíjania a ich počet stále rastie. Portál TechCrunch informoval, že Monta vďaka viac ako 50 miliónovej investícii od Energize Ventures dosiahla trhovú hodnotu 155 miliónov dolárov. Aj vďaka tejto finančnej injekcii sa spoločnosť presúva aj za hranice Európy a to konkrétne do USA.

Spoločnosť s týmto oznámením priniesla aj niekoľko zaujímavých štatistík. Ak by sa mal naplniť cieľ Európskej Komisie aby mala Európa do roku 2025 jeden milión nabíjacích staníc, potrebovali by sme postaviť približne 3 000 nových verejných nabíjačiek týždenne.

Zdroj | Monta

CEO Monta Casper Rasmussen sa tiež vyjadril, že záujem o kúpu elektromobilov stojí a padá na veľkosti infraštruktúry. Aby nabíjacie stanice držali krok s pribúdajúcimi elektromobilmi, bolo by treba v najbližších troch rokoch vybudovať 20 miliónov súkromných a 1,6 milióna verejných nabíjacích staníc. Ide o súčet počtu v Európe a Amerike.

„Súčasný systém nabíjačiek je pomerne dosť rozbitý. V cestná nám stojí široká škála dodávateľov, vlastníkov nabíjacích bodov či proprietárnych riešení. Dnešné limity v rámci nabíjacej infraštruktúry môžu u kupcov elektromobilov vyvolať oprávnené obavy. My sa snažíme, aby naša platforma pomohla preklenúť tieto medzery a v budúcnosti umožnila jednoduchšie a spoľahlivejšie nabíjanie elektromobilov pre všetkých,“ dodal.

Zdroj