Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Jeden z najpopulárnejších elektromobilov asi dostane stopku. Aký je dôvod?

Jeden z najpopulárnejších elektromobilov asi dostane stopku. Aký je dôvod?
Zdroj | Nissan
Tomáš Šmidák
Jeden z najpopulárnejších elektromobilov asi dostane stopku. Aký je dôvod?
Zdroj | Nissan
Zdroj | Nissan

Podľa interných zdrojov sa Nissan Leaf svojej ďalšej generácie nedočká. Nahradia ho modernejšie elektromobily s vyšším potenciálom do budúcna.

Ak ste si mysleli, že Tesla prišla s komerčne úspešným elektromobilom ako prvá, boli by ste na omyle. Japonský výrobca totiž už v roku 2010 predstavil svoj plne elektrický, kompaktný hatchback Nissan Leaf. Mal výkon 107 koní a 280 Nm, jeden elektromobil na prednej náprave, 24 kWh batériu a dojazd približne 117 km. Nešlo teda o žiadny technologický zázrak, no vedel skvele poslúžiť ako druhé auto do rodiny. O sedem rokov neskôr predstavil Nissan druhú generáciu, ktorá zlepšila dojazd, výkon aj technológie. Tá s miernimi úpravami pretrvala až doteraz. A tak to si nanešťastie aj ostane.

Zdroj | Nissan

Interné informácie zo spoločnosti Nissan hovoria o tom, že ich čisto elektrický model Nissan Leaf, sa svojej tretej generácie nedočká. Japonský výrobca túto informáciu nepotvrdil, naopak povedal, že dostupné autá sú teraz kvôli ekonomickej situácií v kurze. Zároveň však existuje niekoľko dôvodov, ktoré naznačujú aký bude osud tohto populárneho kúsku.

Pozrite si

So spaľovákmi sa lúči aj Nissan, kvôli novej emisnej norme

Nízka cena Leafu má svoj dôvod. Technológia batérií, ktorou disponuje je zastaralá a nemá šancu konkurovať dnešným moderným elektromobilom. Chýba jej napríklad aj systém, ktorý by ju udržiaval v optimálnej teplote, či zabezpečil jej predhriate pred nabíjaním, čo výrazne znižuje jej životnosť. Ani nová generácia v roku 2017 nepriniesla v tomto ohľade veľké zlepšenia.

Zdroj | Nissan

Pre značku je teda ekonomicky výhodnejšie pozastaviť jeho výrobu a orientovať sa na novšie modely, ako od základu prekopať jeho pohon a fungovanie. Príkladom môže byť aj nový Nissan Ariya. Ten bude na výber s dvomi veľkosťami batérie: 63 kWh a 87 kWh.

Zdroj | Nissan

Vo verzií s predným pohonom a väčšou batériou, výrobca uvádza dojazd na úrovni 480 km čo je o 100 km viac ako ponúka aktuálny Nissan Leaf. Batéria v Nissane Aiya je narozdiel od Leafu chladená vodou (nie vzduchom) a je vybavená všetkými modernými systémami. Lepšie na tom bude aj výkon, ktorý bude v prípade najvyššej verzie 389 koní a 600 Nm.

Pozrite si

Po masívnom prepúšťaní z Tesly odchádza aj Slovák stojaci za Autopilotom

Svoj najlacnejší elektrický model pozastavila aj ďalšia veľká automobilka, Chevrolet. Model Bolt, bol vyrábaný od roku 2017 a za tú dobu si získal srdcia mnohých zákazníkov.

Zdroj | Nissan

Značka však potrebovala urobiť miesto novému elektrickému SUV Equinox. To bude svojou cenou nastavené podobne ako Bolt no technológiami je pred ním míľovými krokmi. Sú tieto príklady dôkazom toho, že segment malých elektrických áut už na trhu nemá miesto, alebo ide jednoducho o prirodzený proces zániku staršieho modelu? To ukáže len čas.

Zdroj