Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

JBL Inspire 500 - slúchadlá na šport i do prírody

JBL Inspire 500 - slúchadlá na šport i do prírody
Imrich Maťo
JBL Inspire 500 - slúchadlá na šport i do prírody
92 %
JBL poteší fanúšikov značky novými bezdrôtovými slúchadlami, vhodnými nie len na prechádzky v prírode, ale najmä počas športovania pre ich ľahkosť a odolnosť.

Výhody

  • výborný zvuk
  • pohodlné nosenie
  • dlhá výdrž batérie

Nevýhody

  • hrozí odtrhnutie krytu micro USB

Hneď na začiatok prezradím, že slúchadlá JBL Inspire 500 sú prioritne športovými slúchadlami. Takže na svoje si prídu ako profesionálni športovci, tak aj aktívni, športovo založení amatéri. Veď za pomoci nich, športovcov, tieto slúchadlá vznikli. Preto sú odolné voči potu i vode, napríklad pri daždi či ošpliechaní.

No po mojej skúsenosti, získanej počas niekoľkých týždňov testovania, ich s kľudným svedomím môžem odporučiť aj ostatným na bežné používanie. Ako som k tomuto presvedčeniu dospel?

Slúchadlá JBL Inspire 500 sú bezdrôtové. Teda s mobilným telefónom, alebo iným zdrojom hudby, sa spárujú prostredníctvom Bluetooth 4.1. Samotné meniče sú spojené káblom, ktorý je dlhý takmer 58 cm. Nie je to veľa, aby prekážal, no dosť na pohodlné nosenie.

Na ňom, bližšie k pravému meniču, je časť so zabudovaným mikrofónom, tromi ovládacími tlačidlami a micro USB konektorom pre nabíjanie. V strede kábla je hrubšia plastová časť s elektronikou, batériou a signalizačnou diódou. Tá signalizuje stav slúchadiel (zapnutie, párovanie, pripojenie) a tiež batérie, ak je slabá alebo sa nabíja.

Slúchadlá zapnete dlhším podržaním stredového ovládacieho tlačidla. Po prvom spustení sú pripravené na spárovanie s telefónom. Pri samotnom používaní slúchadiel stredovým tlačidlom príjmete, resp. ukončíte hovor, prípadne ho odmietnete podržaním tohto tlačidla.

Krajnými tlačidlami, ktoré sú dobre nahmatateľné a rozpoznateľné vďaka vhodnému vrúbkovaniu, ovládate hlasitosť hudby alebo hovoru postupným stláčaním. Ich podržaním prepínate medzi skladbami.

Ak si chcete slúchadlá spárovať s druhým zariadením, stlačte na cca 3 sekundy spolu tlačidlá stredové a horné (Volume Up). Áno, vďaka podpore Multipointu môžete mať slúchadlá pripojené naraz k dvom zariadeniam. Samozrejme, že som to vyskúšal a funguje to spoľahlivo.

Zaujímavosťou slúchadiel JBL Inspire 500 je patentovaná technológia TwistLock, ktorá zabezpečuje, že slúchadlá dobre držia v ušiach aj pri športovaní a technológia FlexSoft, vďaka ktorej pružné nadstavce z mäkkého medicínskeho silikónu netlačia v ušiach a umožňujú niekoľko hodinové nosenie.

Aby som to vysvetlil. JBL Inspire 500 nie sú klasické „štupľáky“. Samotné ukončenie slúchadiel v mieste meničov je ploché. To, ako vieme, tlačí v ušiach a ľahko z nich vypadáva. Preto výrobca použil spomenuté špeciálne nadstavce.

TwistLock vlastne funguje tak, že si slúchadlá vložíte do uší a mierne ich v ušiach pootočíte. Potom sa ku slovu dostane FlexSoft a koncovky sa v ušiach „uložia“.

Výrobcovi môžem dať za pravdu. S nosením slúchadiel som naozaj nemal žiadny problém. Navyše sú slúchadlá dostupné v dvoch veľkostiach. Pre mužov s 15,4 mm meničmi a pre dámy s veľkosťou meničov 12,2 mm.

Zdroj | JBL
Zdroj | JBL

Čo sa týka zvukového prejavu týchto slúchadiel, bol som milo prekvapený. Už počas prvých hodín počúvania hudby som si zapísal tieto poznámky:

V skladbe Heal the World (Michael Jackson) basgitara príjemne brumká a naopak, v titulnej skladbe soundtracku Forest Gump sú sláčiky vo vysokých tónoch jemne zvonivé. Basové linky sú dostatočne výrazné aj bez efektu zosilnenia basov.

Pri vyhratí sa s nastaveniami zvuku v telefóne po započúvaní sa do skladby zabúdam, že mám v ušiach slúchadlá za pár desiatok a nie stoviek eur.

Inspire 500 nesklamali ani po stránke výdrže 120 mAh batérie. Deklarovaných 8 hodín prehrávania som bez problémov dosahoval. Bez hudby, popri niekoľkých telefonátoch, vedeli vydržať jeden až jeden a pol dňa. Na slabú batériu a potrebu jej dobitia upozorní nie len dióda blikaním, ale aj hlasové upozornenie.

Jedinou slabinou slúchadiel je plastový kryt micro USB konektora, pri ktorom som mal obavu z jeho odtrhnutia. Možno neopodstatnene, ale radšej som s ním manipuloval opatrne. Predsa len som mal v rukách testovacie a nie vlastné slúchadlá. 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=n1k2ph0Nbs4

Hoci sú bezdrôtové slúchadlá JBL Inspire 500 určené športovcom, ich používanie odporúčam aj ostatným. Pri cene 59,90 € zaujmú výborným zvukom a dlhou výdržou. A vďaka špeciálnym silikónovým nadstavcom ich môžete nosiť celé hodiny bez toho, aby vám vypadli z uší, alebo vás v nich tlačili. V redakcii sme sa zhodli na udelení ocenenia DOBRÁ CENA.