Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

JBL Charge 4 – pohodový reproduktor aj do nepohody

JBL Charge 4 – pohodový reproduktor aj do nepohody
Imrich Maťo
JBL Charge 4 – pohodový reproduktor aj do nepohody
86 %
Štvrtá generácia prenosného Bluetooth reproduktora radu JBL Charge zaznamenala niekoľko nezanedbateľných zmien. Viacero z nich je zásadných. Zároveň však reproduktoru JBL Charge 4 niečo chýba.

Výhody

  • odolnosť voči vode IPX7
  • dlhá výdrž batérie

Nevýhody

  • chýba mikrofón a možnosť telefonovania
  • iba jeden aktívny menič

JBL disponuje zaujímavým portfóliom prenosných Bluetooth reproduktorov od modelov Flip, cez Charge až po Xtreme. A hoci hovoriť o reproduktore Boombox ako o prenosnom, vzhľadom na jeho masívnejšie rozmery a vyššiu hmotnosť, je na hranici preháňania, predsa len ho sem výrobca zaraďuje. Ja ho skôr vidím ako samostatnú kategóriu.

Aktuálne sme si však mohli vyskúšať najnovší z radu Charge, reproduktor JBL Charge 4. Ten je na prvý pohľad takmer na nerozoznanie od svojho predchodcu s číslom 3. Až detailnejší pohľad prezrádza dizajnové úpravy, ktorých sa mladší zo súrodencov dočkal.

Pozrite si

JBL Xtreme 2 – skutočný zvukový extrém

Zato podstatnejšie zmeny sa udiali v jeho vnútri. Najskôr si však JBL Charge 4 trochu popíšme. Typický valec narástol na rozmery 220 x 95 x 93 mm a pribral viac ako 160 gramov. S hmotnosťou 965 g je však stále jeho prenášanie v batohu či taške bezproblémové. Škoda, že mu po vzore Flip 4, prípadne Xtreme 2 chýba pútko, resp. popruh na pohodlnejšie držanie v ruke, alebo nosenie na pleci.

Pozrite si

JBL Flip 4 – s týmto perfektným reproduktorom sa môžete aj okúpať

Jednou z podstatných zmien vnútri reproduktora JBL Charge 4 je, že dvojicu meničov s výkonom 2 x 10 W nahradil iba jeden 50 x 90 milimetrový menič, pričom výkon modelu Charge 4 je o polovicu väčší než u predchodcu, teda 30 W.

Výrobca do tohto reproduktora zabudoval batériu s vyššou kapacitou. Jej hodnota je 7 500 mAh, čo je o 1 500 mAh viac ako v Charge 3. Teoretická výdrž sa síce nepredĺžila, je to však daň za vyšší výkon. Reálna výdrž sa jej približuje. Pri priemernom dennom používaní 5-6 hodín som Charge 4 nabíjal zhruba každé 3 až 4 dni. Zároveň tomuto reproduktoru zostala zachovaná možnosť, ktorú deklaruje jeho pomenovanie.

Pozrite si

S prenosným reproduktorom JBL PartyBox 300 zažijete poriadnu párty

Je ňou schopnosť nabíjania druhého zariadenia, povedzme napríklad smartfónu, alebo tabletu. Táto zmienka prezrádza prítomnosť USB konektora typu A. Pri pohľade na konektorovú výbavu, ktorá sa nachádza pod masívnym krytom, môžeme vidieť tiež 3,5 mm AUX vstup.

Aj tu sme zaznamenali pozitívnu zmenu. Je ňou použitie novšieho USB-C konektora, ktorý slúži na nabíjanie reproduktora JBL Charge 4. Je mi však záhadou, kam sa podel mikrofón a podpora profilov HFP a HSP, aby bolo možné uskutočňovať hovory cez pripojený telefón. Charge 3 ich mal, Flip 4 ich má a má ich aj Xtreme 2. Dokonca aj Boombox…

Pozrite si

JBL Boombox – prenosný reproduktor, ktorý vás poriadne rozvibruje

Bolo by asi na čase zmieniť sa aj o zvukovom prejave prenosného reproduktora JBL Charge 4. Tak, ako jeho predchodca, a tiež ostatní noví členovia portfólia prenosných reproduktorov, ktorých som už spomenul, má i Charge 4 odolnosť voči vode IPX7 (hĺbka 1 m, 30 min.). Na druhej strane sa to však prejavuje zastretými výškami. Basové frekvencie sú posilnené bočnými pasívnymi meničmi, typickými pre takéto prenosné JBL reproduktory.

Isteže, s Charge 4 nebudete robiť koncert, ani veľkú párty, no bežné stretnutie s priateľmi ním dostatočne ozvučíte. Pritom tiež môžete využiť funkciu JBL Connect+ a prepojiť ho s kompatibilným JBL reproduktorom. Aspoň tak dosiahnete reálny stereo zvuk, ktorý modelu Charge 4 chýba.

Ako je spomenuté v názve recenzie, JBL Charge 4, ktorého cena je 179 €, je skutočne pohodovým reproduktorom aj do nepohody. Dobre plní úlohu na vytváranie zvukovej kulisy počas relaxu či stretnutia partie kamarátov. Je stále dobre a pomerne ľahko prenášateľný, no zišlo by sa mu aspoň pútko.

Pozitívom je aj dlhá výdrž batérie a jej nabíjanie cez nový USB-C konektor. A to nehovorím o možnosti nabíjania druhého zariadenia týmto reproduktorom. Na potulkách prírodou, či už pri vode alebo v horách, oceníte jeho pevnú konštrukciu a odolnosť voči vode. A to v ktoromkoľvek ročnom období. Pri výbere farby môžete popustiť uzdu fantázii. JBL Charge 4 je dostupný v desiatich farebných variantoch.

Quatro ti teraz ponúka možnosť vziať si prenosný Bluetooth reproduktor JBL Charge 4 na splátky. Ak ho splatíš do polroka, získaš 0% úrok. Viac informácií a zoznam predajných miest nájdeš TU.

Pozrite si

JBL ukázalo štyri produkty zo série Link s Google Asistant

Bluetooth reproduktor JBL Charge 4 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Na testovaní a príprave recenzie spolupracoval Slavomír Maťo.