Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

iRobot sa stáva súčasťou gigantu Amazon, zaplatil zaň 1,7 miliardy USD

iRobot sa stáva súčasťou gigantu Amazon, zaplatil zaň 1,7 miliardy USD
Zdroj | iRobot
Stanislav Vinc
iRobot sa stáva súčasťou gigantu Amazon, zaplatil zaň 1,7 miliardy USD
Zdroj | iRobot
Zdroj | iRobot

Spoločnosť iRobot známa primárne svojimi robotickými vysávačmi značky Roomba sa stáva súčasťou Amazonu. Stáva sa tak zhruba pol roka po tom, čo svetu predstavila svoju novú softvérovú platformu iRobot OS, ktorá sa zrejme pod túto akvizíciu výrazne podpísala.

Amazon odkupuje spoločnosť iRobot za 61 dolárov za akciu, čo odpovedá celkovej sume zhruba 1,7 miliardy dolárov. Túto čiastku Amazon vyplatí v plnej sume bez využitia možnosti protiplatby v podobe akcií, pričom v rámci nej už ráta aj s vyplatením dlhov spoločnosti. Po schválení tejto transakcie akcionármi zostane generálnym riaditeľom spoločnosti iRobot aj naďalej Colin Angle.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Výskumníci naučili AI skladať LEGO, môže ísť o začiatok zaujímavej revolúcie

Amazon v oficiálnej tlačovej správe o svojich ďalších plánoch so značkou, patentmi a zamestnancami spoločnosti iRobot nehovorí. Vzhľadom na jeho doterajšie aktivity v oblasti inteligentnej domácnosti a IoT je však takmer isté, že robotické vysávače, mopovače a ďalšie (plánované) produkty zahrnie do svojho ekosystému, ktorý tvoria primárne smart reproduktory a obrazovky Echo s hlasovým ovládaním Alexa či zvončeky, kamery a svietidlá značky Ring.

Okrem samotného hardvéru, ktorý iRobot vyrába a predáva vo veľkom už 20 rokov, mal podľa viacerých expertov Amazon zaujať najmä nový operačný systém iRobot OS postavený do veľkej miery na umelej inteligencii. Robotické vysávače a mopovače novej generácie sa vďaka nemu naučili lepšie rozpoznávať objekty v domácnosti, rozumieť viac ako 600 hlasových povelov a prispôsobovať svoje čistiace režimy aj potrebám domácich miláčikov.

Nový operačný systém má byť zároveň schopný spoznávať návyky domácností a na základe bežných rutín ich jednotlivých členov postupne zlepšovať kvalitu ich života. Okrem robotických vysávačov a mopov sa iRobot OS stal aj súčasťou čističiek vzduchu značky Aeris, ktorú iRobot odkúpil minulý rok.

Amazon touto akvizíciou dostane prístup k ďalším objemom cenných dát počnúc virtuálnymi mapami miliónov domácností, ktoré už celé roky upratujú robotické vysávače a mopovače značky iRobot a ktoré môže Amazon prepojiť so svojimi súčasnými produktami a službami pre upevnenie svojej už tak silnej pozície v oblasti smart home.

Zdroj