Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

iRobot Roomba j7+ dokáže rozpoznať aj tie najnebezpečnejšie veci na podlahe

iRobot Roomba j7+ dokáže rozpoznať aj tie najnebezpečnejšie veci na podlahe
Zdroj | iRobot
Števo Porubský
iRobot Roomba j7+ dokáže rozpoznať aj tie najnebezpečnejšie veci na podlahe
Zdroj | iRobot
Zdroj | iRobot

Americký iRobot predstavil svoj najnovší robotický vysávač, Roomba j7, resp. Roomba j7+. Rozdiel je opäť iba v tom, či má, alebo nemá stanicu s automatickým vyprázdňovaním. Rozdiel oproti iným modelom a akejkoľvek konkurencii je však v tom, že dokáže na podlahe detegovať tú najnebezpečnejšiu vec, výkaly po domácich miláčikoch.

Ak máte domáceho miláčika a náhodou ste mali aj robotický vysávač, je vysoká pravdepodobnosť, že robota už nemáte. Dôvod? Aj ten najlepší domáci miláčik občas po sebe zanechá v byte či dome na podlahe nepeknú spomienku na jeho zažívacie ťažkosti či vyprázdňovanie.

Robotický vysávač ale nikdy nebol dostatočne múdry na to, aby takéto zvyšky rozpoznal a jednoducho cez ne prešiel. Výsledok asi netreba rozpisovať.

Zdroj | iRobot

IRobot ale tvrdí, že je s tým koniec, pretože model Roomba j7 dokáže vďaka kamerám rozpoznávať prvky na podlahe a podľa potrieb sa im aj vyhnúť. Tento model vyššej strednej triedy je prvým robotom amerického výrobcu, ktorý má tzv. PrecisionVision Navigation.

Súčasťou novej navigácie je aj sľub – Pet Owner Official Promise, teda P.O.O.P. (hovienko po anglicky), ktorý predstavuje výmenu robota v prípade, že vysávač prejde po zvyškoch z domácich miláčikov v prvom roku vysávania. Prečo iba rok je otázne, no pravdepodobne preto, že v USA po 1 roku produktom končí záruka a tak by to mohli mnohí zneužívať.

Zdroj | iRobot

Inak je to takmer identický model s modelom i7, resp. i7+ spred troch rokov. Rozdiel je hlavne v základňovej stanici, ktorá je nižšia, ale zároveň širšia vďaka čomu sa zmestí aj pod nižšie kusy nábytku (napríklad i konferenčný stolík) a prednej kamere.

Zdroj | iRobot

Pôvodne ju i7-čka mala zhora a sledovala hlavne všetko nad vysávačom. Teraz je vpredu a sleduje to najpodstatnejšie, čo je práve pred vysávačom. Ak Roomba niečo nebezpečné na podlahe objaví, okrem vyhnutiu sa prekážke aj o tom notifikuje majiteľa cez appku.

Výsledkom by mali byť aj menej obité nábytky či soklové lišty na stenách. Systém PrecisionVision Navigation má využívať umelú inteligenciu a strojové učenie, takže čím viac bude Roomba j7 fungovať v domácnosti, tým ju bude lepšie poznať a vysávať rýchlejšie. Roomba si do pamäte ukladá aj mapy.

Zároveň vďaka rozpoznávaniu prvkov, okrem výkalov domácich miláčikov dokáže rozpoznávať aj predmety ako slúchadlá či iné káble na zemi, hračky a podobne. Umelá inteligencia v Roombe si zapamätá ich pozíciu a povysáva priestor pod nimi neskôr, keď tam už nebudú.

Bližšie technické špecifikácie iRobot nezverejnil, nepoznáme tak kapacitu či výdrž batérie. Vieme iba toľko, že pred vybitím sa vide ísť nabiť a dokončiť svoju prácu.

Zdroj | iRobot

Samozrejmosťou sú všetky vymoženosti vyšších tried, vrátane ovládania hlasom pomocou Amazon Alexa alebo Google Assistant, možnosť tvorby Keep Out Zones, ale i podpora Genius 3.0 od iRobot. Roomba j7 tak vie spolupracovať napríklad s mopovačom na kompletné upratanie podláh či navrhovať rôzne praktickosti.

Zdroj | iRobot

Novinka je na domácom trhu dostupná za necelých 850 dolárov (bez tamojších daní), resp. za 650 dolárov (bez Clean Base), čo je zhruba 718 €, resp. 549 €. Kedy a za akú cenu sa dostane na Slovensko zatiaľ nevieme presne. IRobotu trvá ale zhruba rok, kým sa produkty objavia aj an iných trhoch. Zároveň s cenou môžme počítať na úrovni tej americkej, ale v eurách.

Zdroj | iRobot
Zdroj