Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

iRobot Braava jet 240 - mopovač nielen pre lenivcov

iRobot Braava jet 240 - mopovač nielen pre lenivcov
Števo Porubský
iRobot Braava jet 240 - mopovač nielen pre lenivcov
87 %
Po väčšom modeli Braava série 300 prišiel na trh aj jeho malý súrodenec Braava jet 240. Je omnoho menší, spratnejší a aj šikovnejší. Nie je však určený pre veľké plochy v domácnosti.

Výhody

  • malé rozmery
  • jednoduchá obsluha
  • tichosť mopovania

Nevýhody

  • pomerne drahé utierky
  • zlé odstraňovanie zaschnutých škvŕn
  • chýba automatický režim

Kým model Braava série 300 zvláda cez 90 m² suchého a 33 metrov štvorcových mokrého mopovania podlahy, jeho menší súrodenec Braava jet 240 dokáže efektívne poutierať 25 m² a poumývať 20 m² plôch v domácnosti. To ale nie je jediný rozdiel, oproti väčším súrodencom.

Braava jet 240 je asi najmenším robotom od amerického iRobotu, ktorý kedy vyrobil. Jeho rozmery sú len 17 x 17 x 8,4 cm, hmotnosť dosahuje cez 1,2 kg. Vďaka pomerne malým rozmerom sa dostane aj tam, kde má vysávač Roomba či väčší mopovací a umývací súrodenci problémy.

Prejde aj okolo kvetináča, kde Roomba nevysáva, dostane sa aj pod zavesené WC, po ktorým sa Scooba vždy zachytí. Vyskúšané. Ešte keby bol o čosi nižší, dostal by sa aj pod posteľ s nízkym profilom v detskej izbe.

Hranatá krabička so zaoblenými rohmi je pomerne múdra. Pritom jej stačí jediné tlačidlo na ovládanie. V prednej časti je v akomsi nárazníku umiestnená tryska na vodu, ktorú stačí raz za čas skontrolovať a utrieť suchou handričkou, hlavne ak máte v domácnosti tvrdú vodu.

V zadnej časti doslova svieti sivá batéria s kapacitou 1 950 mAh. Hoci sa zdá byť veľmi malá, Braave stačí na zhruba 2 hodiny mopovania. Pri mopovaní na mokro sa vybije skôr, no hodinu zvládne vždy. Nabíja sa približne rovnakú dobu v samostatnej nabíjačke, čo je ale tak trochu otrava, keďže ju musíte vybrať, nájsť nabíjačku a strčiť do zásuvky.

Riešením by bola bezdrôtová nabíjačka v štýle nabíjania smartfónov. Stačilo by ju zapojiť do elektrickej siete a Braavu k nej položiť. Možno v ďalšom modeli…

V hornej stene je spomínané tlačidlo na zapnutie a spustenie Braavy. Okrem toho má ale jednu funkciu navyše – spustenie virtuálnej steny. Stačí ho vypnutom stave chvíľku stlačiť až kým nezablikajú dve LED diódy po stranách na modro a je to. Braava jet 240 sa automaticky nastaví, že nesmie ísť za líniu tvorenú jej zadnou časťou.

Okrem toho je tu šikovne skrytá rúčka na prenášanie, pod ktorou sú dva zaujímavé prvky – odisťovanie utierky a kryt nádobky na vodu. Ten je celkom nepraktický a voda sa doň nalieva komplikovanejšie, no dá sa na to zvyknúť.

Vodu mimochodom výrobca odporúča používať len teplú. Tú z vodovodného kohútika. Teplá voda predsalen odstraňuje škvrny a špinu lepšie, ako studená. Má to ale jeden háčik. Ak Braava mopuje napríklad pol hodinu, voda v nádobke aj tak vychladne a tým stráca účinok.

Vnútorná nádobka má objem zhruba 300 ml. Tento obsah vody dokáže Braava spotrebovať za necelú hodinu mopovania na mokro. Pri vlhkom mopovaní spotrebuje zhruba polovicu. Nádobku je po skončení potrebné úplne vyprázdniť, čo je ale ďalší problém. Bez niekoľkominútového vyhrkávania z nej všetku vodu nedostanete. Toto mohol iRobot vymyslieť aj jednoduchšie.

Ak vodu nedostanete totiž von a Braavu odložíte postojačky napríklad do skrinky pod drezom, môže sa vám stať, že o pár hodín v nej nájdete vodu (osobná skúsenosť).

V spodnej časti nárazníku má aj dvojicu senzorov proti pádu zo schodov. Nemôže sa tak stať, že niekde spadne. Senzory snímajú aj koberce a iné nízke prekážky, takže sa na ne nedostane. Senzory sú pre istotu aj v zadnej časti spodnej strany.

Pozitívom je, že 240-ka utiera/mopuje logicky a súvisle. Naviguje sa pomocou systému iAdapt 2.0. Napríklad pri obdĺžnikovej miestnosti (chodba) sa najskôr pohne smerom vpred, po asi dvoch metroch sa otočí vpravo a ide späť na úroveň, kde ste ju vypustili. Po tom sa opäť otočí a ide na úroveň, z ktorej sa otočila.

Keď takto prejde celú šírku miestnosti zľava doprava, popri pravej stene prejde až na koniec miestnosti a utiera v líniách smerom k miestu, kde ste ju zapli. Takto dokáže vcelku rýchlo a efektívne utrieť podlahu bez toho, aby ste nevedeli, či už určitú časť spravila, alebo nie.

Ak však nepoužijete virtuálnu stenu, Braava po dokončení miestnosti pokojne prejde do ďalšej časti domácnosti. Z chodby sa tak presunie do obývačky, resp. kuchyne, no to je už pre ňu príliš.

Po odskúšaní môžem povedať, že Braava dokáže upratať aj väčšie miestnosti, no nie už tak dôkladne, ako tie menšie.

Zaujímavosťou je mopovanie okolo prekážok. Keď na nejakú narazí, zistí či je v priestore a ak áno, otočí sa okolo nej. Ide napríklad o nohy nábytku, toaletu, nohu umývadla apod. Potom pokračuje v klasickom mopovaní ďalej.

Sklamalo ma však jedno – cez Bluetooth sa Braava jet 240 vie spojiť s mobilnou appkou iRobot, no okrem základných funkcií v nej nič nenájdete. Očakával som, že ju bude možné časovať, podobne, ako Roombu. Žiaľ, nejde to. Pritom na udržiavanie poriadku by som si vedel predstaviť nechať behať Roombu po byte jeden deň a druhý deň by mohla Braava jet-ka utrieť prach v najfrekventovanejšej miestnosti, teda chodbe alebo kuchyni.

Teraz nehovorím o mokrom či vlhkom mopovaní, ale iba o utieraní prachu. K tomu nepotrebuje žiadny zásah človeka. Stačilo by jej stále miesto niekde v rohu miestnosti a odtiaľ by vedela spolu s virtuálnou stenou celú miestnosť prejsť aj sama. Škoda. Možno v ďalšej verzii sa dočkáme aj takejto funkcie.

Taktiež mi v appke chýbala výborná funkcia dvojitého upratovania. Hodilo by sa to aj pre Braavu, keďže niektoré zaschnuté škvrny na prvý pokus málokedy zídu aj pri mokrom mopovaní. Ak by ale mala Braava automaticky nastavené dvojité mopovanie, verím tomu, že už navlhčené škvrny by pri druhom pokuse už zmizli.

Z textu ste už asi pochopili, že Braava jet 240 vie nielen mopovať namokro, ale dokáže fungovať aj v režime jemného vlhkého utierania alebo úplne nasucho. Pre každý z týchto režimov využíva rôzne jednorazové utierky. Tie Braava rozpozná automaticky po nasadení a zvolí konkrétny program upratovania.

Pre mokré a vlhké mopovanie sa používajú modré a oranžové utierky, pre suché zas len biele. Prvá dvojica je napustená čistiacim prípravkom, ktorý navyše celkom príjemne vonia. Nečakajte ale vôňu ako pri bežnom ručnom mopovaní, keď do vedra nalejete pre istotu dve-tri odmerky prípravku navyše. Vôňa z utierok je jemná.

Mokré mopovanie je ideálne pre tvrdé podlahy v kúpeľni, WC či kuchyni, no môžete ho zapnúť na vlastnú zodpovednosť (ako ja) na plávajúcej podlahe. Braava jet 240 až toľko vody na podlahu nestrieka a hneď ju aj roztiera, takže nehrozí nejaké masívne oblievanie podlahy. Odhadujem, že v mokrom mopovaní sa na podlahu dostane asi toľko vody, ako keď to robíte ručne s mopom.

Vlhké mopovanie je už pre akýkoľvek povrch a je vhodné aj na plávajúce podlahy. Vody sa na podlahu dostáva zhruba tretina oproti mokrému mopovaniu. Nie je však také účinné voči škvrnám z nápojov či zaschnutej vody, ako pri mokrom mopovaní.

Suchá utierka je vhodná len na utieranie prachu a aj keď vonia, nenecháva vôňu na podlahe tak ako ostatné dve utierky. Ak máte domáceho miláčika, vie pozbierať aj srsť, no odporúčam používať radšej robotický vysávač. Ten ich povysáva, Braava ich iba tlačí pred sebou a ak náhodou narazí na koberec, časť z nich sa tam vždy zachytí.

Pri suchom utieraní prachu má byť Braava je 240 úplne tichá. Nie je to celkom tak. V režime mokrého mopovania hladina hluku dosahuje v priemere 55 decibelov, pri suchom utieraní podlahy 47 decibelov. Na screenshotoch si všimnite aj aj maximálnu hodnotu. Tá vzniká pri narážaní do nábytku.

Takto to vyzerá, keď Braava jet 240 dokončí upratovanie. Nižšie môžete vidieť rozdiel medzi nepoužitou a použitou utierkou.

Utierky sú jednorazové, čo znamená, že po každom utieraní/mopovaní sa vyhadzujú. Na to má Braava špeciálne vypúšťacie tlačidlo, ktorého stlačením utierka z mopovača odpadne. Inak sa doň zasúva do tenkých úchytov. Osobne nepoznám nič jednoduchšie.

Utierka je pomerne komplikovaná, jednu sme preto aj rozobrali.

Zadarmo to ale nebude. Balenie 10 kusov utierok stojí 10,99 €. Jedno mopovanie vás tak stojí minimálne 1,099 € + minimálna spotreba elektriny. Ak chcete mopovať na mokro, na vlhko aj utierať prach, za tri balenia zaplatíte takmer 33 €. Nie je to málo, ak chcete Braavu využívať častejšie.

Pri mopovaní alebo utieraní prachu každý druhý deň vás budú utierky stáť ročne (v prípade prestupného roka) 201,10 €! Pri mopovaní alebo utieraní každý tretí deň cena ročnej spotreby klesne na 134,10 €. Ak Braavu zapnete len raz týždenne, aj tak si pripravte 77,35 € ročne. Asi nielen ja by som tak ocenil nejaké maxi balenia za výrazne výhodnejšiu cenu.

V predaji sú síce aj prateľné utierky na mokré mopovanie, no s nimi je už robota navyše. Na rok by vám ale pri týždennom mopovaní stačilo jedno balenie (2 ks) s cenou 19,99 €. Výrobca tvrdí, že ich môžete oprať až 50x.

iRobot Braava jet 240 dokáže mimochodom mopovať aj na určitom mieste, tzv. spote. Túto funkciu je možné spustiť len cez mobilnú aplikáciu, pričom Braavu je nutné dať do stredu okraja štvorca (1×1 m), ktorý chcete upratať.

Drobný postreh na koniec. Ak máte náhodou doma robotický vysávač od iRobota a používate virtuálne steny, dávajte si na ne pozor. Braava jet 240 nemá problém do nich naraziť a zhodiť, takže nebudú pre Roombu použiteľné a bude vysávať kde sa jej zachce.

iRobot Braava jet 240 je šikovný doplnok k napríklad Roombe. Miniatúrny mopovač sa dostane aj tam, kde Roomba nie. Nie je však určený na tak veľké priestory, ako Roomba, no poradí si napríklad s kuchyňou, kúpeľnou či inými menšími izbami. Aj Braava dokáže šetriť čas svojho majiteľa. Lacné to ale nebude.