Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

iPhone 12 mini - oplatí sa kúpiť najmenšiu z vlajkových lodí od Apple?

iPhone 12 mini - oplatí sa kúpiť najmenšiu z vlajkových lodí od Apple?
Michal Spiegel
iPhone 12 mini - oplatí sa kúpiť najmenšiu z vlajkových lodí od Apple?

Spoločnosť Apple túto jeseň predstavila štvoricu nových výkonných smartfónov, ktoré spája označenie iPhone 12. My sme mali možnosť testovať najmenší model iPhone 12 mini a zistiť, či sa oplatí kúpiť.

Miesto bežnej recenzie sme sa rozhodli zhodnotiť dôvody, kvôli ktorým sa oplatí alebo neoplatí túto novinku kúpiť. Tak totiž znela častá otázka od vás fanúšikov TECHBOX.sk na Instagrame v ankete k tomuto modelu. Preto bude pri každej časti položená otázka a rovno aj odpoveď, či sa iPhone 12 mini podľa nás oplatí kupovať.

Kvôli dizajnu? Určite áno

Apple patrí medzi najkvalitnejšie spoločnosti na svete v oblasti dizajnu hardvéru. Nech si hovorí kto chce, čo chce, nám v redakcii sa novinka neskutočne páči. To, že sa model 12 vrátil k vydarenému dizajnu iPhonu 4 sme vnímali ako pozitívny krok už od uvedenia novinky. Ostré hrany sú skrátka niečo, čo iPhonu dokonale svedčí a platí to aj pri najmenšom modeli.

Za jediný nedostatok dizajnu považujem veľké objektívy fotoaparátu, ktoré mohli byť lepšie zapracované do tela a hlavne nemuseli vytŕčať zo zvyšku telefónu. Ostatné časti sú na svojich klasických miestach, jedine port pre SIM kartu zmenil stranu z pravej na ľavú a samozrejme iPhonu 12 mini ostal aj nesympatický výrez, ktorý však na rozdiel od telefónu, nezmenil veľkosť oproti bežným iPhonom 12.

Pozrite si

Čo v sebe ukrýva iPhone 12 mini? Šikovné riešenia, aj menšie komponenty

Kvôli veľkosti? Áno

Uviesť v časoch, kedy trhu so smartfónmi dominujú veľké smartfóny so 6″ a väčšími displejmi model, ktorý má na dĺžku iba 13,5 cm a 5,4″ displej chcelo odvahu, no práve toto bude jeden z dôvodov, prečo sa bude iPhone 12 mini výborne predávať.

Nielenže zaplní prázdne miesto na trhu s menšími výkonnými smartfónmi, ale zároveň ponúkne najmenší smartfón s podporou nastupujúcej technológie 5G.

Stále však platí, že veľkosť smartfónu závisí od zvyku. Pre mňa osobne boli prvé dni s iPhonom 12 mini skôr ťažké, keďže používam iPhone X, no ku koncu testovania som si uvedomil, že mi táto veľkosť vyhovuje.

Miesta na ploche je rovnako ako pri väčšom modeli X a hlavne ovládanie jednou rukou je oveľa lepšie. Skvelé tiež je, že vo vrecku nosíte oveľa menší model. Pokiaľ však smartfón využívate na sledovanie videa či detailné úpravy fotografií, potom je jasnou voľbou väčší model.

Kvôli displeju? Určite Áno

Apple konečne pridal do nových vlajkových lodí OLED displej a výsledok stojí za to. Konkrétne ide o Super Retina XDR OLED displej, ktorý ponúka svietivosť až 1 200 nitov.

Displej reaguje rýchlo a pri testovaní som nepostrehol žiadne oneskorenie a to napriek tomu, že nedisponuje 120 ani 90 Hz displejom. Nechýba populárna funkcia haptickej odozvy.

Pozrite si

Apple iPhone 12 Pro – naspäť do budúcnosti?

Kvôli batérii? Nie

Menšie telo sa muselo odraziť aj na menšom vnútre a preto miesto bežnej 2 815 mAh batérie, ktorú nájdeme v iPhone 12, tu nájdeme iba 2 227 mAh batériu. Tá v kombinácii s OLED displejom ťahá výdrž rýchlo dole. Výsledkom je časté nabíjanie, ktoré musíte niekedy pri aktívnej práci opakovať aj dvakrát denne. To je niečo, čo by som pri smartfónoch novej generácie už nechcel vidieť.

Kvôli fotoaparátu? Áno

Mať vo vrecku maličký smartfón, ktorý však po stránke fotoaparátu patrí k špičke na trhu je niečo, na čo si zvyknete veľmi rýchlo. Napriek tomu, že zoom nedosahuje takých kvalít ako napríklad pri konkurenčných modeloch od Samsungu či Huawei, výsledná kvalita fotografií je dychberúca.

Osobitú pozornosť si zaslúži nočný režim, ktorý dokáže aj v zhoršených svetelných podmienkach zachytiť veľmi pekné fotografie.

Jediným nedostatkom je chýbajúci PRO režim a tiež nemožnosť ukladať fotografie v RAW. Práve absencia ukladania do RAW je paradoxom, keďže model Pro by túto možnosť mal ponúkať. Našťastie si túto funkciu viete sprístupniť cez aplikácie tretích strán. Viac o tom, ako fotí novinka iPhone 12 mini aj s reálnymi ukážkami nájdete v našom samostatnom článku.

Pozrite si

Vyľudnená Bratislava objektívom iPhone 12 mini

Kvôli výkonu? Áno

Podobne ako pri ostatných typoch, aj iPhone 12 mini disponuje najnovším procesorom A14 Bionic, ktorý sa postará o to, že aj tá najnáročnejšia hra vám nebude padať. V novinke sme našli niekoľko predinštalovaných hier, ktoré mali za cieľ ukázať, čo všetko procesor zvládne a musím povedať, že ani pri akčných hrách sa nestalo, že by systém padol alebo, že by sa aplikácia reštartovala.

Kvôli baleniu? Nie

Nech sa spoločnosť Apple tvári akokoľvek ekologicky, tvrdenie, že zmenšili balenie, aby znižovali uhlíkovú stopu tým, že sa na jednu paletu zmestí viac balení, jej jednoducho neverím.

Súhlasíme, že balenie je skutočne originálne a nič podobné sa nám predtým do ruky nedostalo, no predsa, keď zaplatíte za smartfón stovky €, očakávate, že okrem telefónu tam nájdete aspoň plnohodnotnú nabíjačku a nielen kábel USB-C to Lightning. V Apple si svoj konektor už mohli odpustiť a radšej mohli dať do balenia bežnú USB-C nabíjačku aj s minimalistickou prípojkou do zásuvky.

Porovnajte si ceny Apple iPhone 12 mini 64 GB v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Pozrite si

Ako kúpiť nový iPhone 12 a v predajni nezaplatiť nič?

Kvôli cene? Skôr nie

Najkritickejší bod našej recenzie je určite cena. Pravidlo „keď na to nemáš, nekupuj si to“ platí pri akomkoľvek výrobku, no predstava najlacnejšieho z nových iPhonov 12 v nás vyvoláva iné čísla než cenu 799 €. Stačilo by možno, aby bola cena nastavená o 100 € menej a už by to vyzeralo inak. Takto dostanete iba 64 GB smartfón za cenu, pri ktorej sa dobre zamyslíte, či novinku skutočne potrebujete.

Napriek tomu, že má vynikajúci výkon, displej, dizajn a fotoaparát, je to maličký telefón, ktorý sa predáva v cene veľkých vlajkových lodí konkurencie. Bežný iPhone 12 pritom začína na cene iba o 100 € vyššej a najlacnejší model iPhone SE (2020) stojí prijateľných 479 €.

Viacerí ste sa na Instagrame pýtali práve na porovnanie iPhonu SE 2020 a iPhonu 12 mini. Ide o veľmi odlišné smartfóny, ktoré sa podobajú hádam iba veľkosťou. Naše papierové porovnanie si môžete prečítať v samostatnom článku, no vyše 300 eurový rozdiel medzi obomi tohtoročnými novinkami je citeľný a preto záleží, na čo smartfón využívate. Ak je to hlavne telefonovanie, internet a správy, no vyhovuje vám iOS, potom je určite na mieste siahnuť po lacnejšej alternatíve. Ak je to fotoaparát, výkon a sledovanie videí, potom je odpoveď jasná – iPhone 12 mini.

Osobne by som si však novinku nekupoval, minimálne nie teraz za plnú cenu a radšej počkal, kým klesne aspoň o pár desiatok €. Na druhej strane, keby som si mal vybrať, ktorý zo štyroch modelov iPhone 12 by som si vybral, bol by to práve iPhone 12 mini a trúfam si povedať, že pôjde o jeden z najpredávanejších modelov iPhonov. Či už ide o fotoaparát, dizajn či procesor, smartfón ponúka špičku na trhu a to vo veľkosti, ktorá vám bude vyhovovať.

Verdikt

Odpoveďou na moju otázku z úvodu je, že áno oplatí sa novinku kúpiť, pokiaľ túžite vymeniť smartfón za lepší a máte na to odložené peniaze. V prípade, že máte 2-3-ročný starší model, ako v mojom prípade stále veľmi funkčný iPhone X, potom dôvod na výmenu a kúpu nového zatiaľ nevidím.

Apple neurobilo takú revolúciu, ako sme mnohí čakali a stále je tu veľa nedostatkov, ktoré mi prekážajú. Devízy ako OLED displej, dizajn, fotoaparát a procesor prekrývajú nedostatky v podobe prekážajúceho výrezu, slabej batérie, skromného balenia či ohraničených nastavení fotoaparátu.

iPhone 12 mini si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Za zapožičanie smartfónu ďakujeme operátorovi Slovak Telekom.