Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #iOS
  • 4 min.
  • 30.1.2023

iOS 16 prinesie ešte ďalšie zaujímavé funkcie

iOS 16 prinesie ešte ďalšie zaujímavé funkcie
Zdroj | Malte Helmhold/Unsplash
Richard Pliešovský
iOS 16 prinesie ešte ďalšie zaujímavé funkcie
Zdroj | Malte Helmhold/Unsplash
Zdroj | Malte Helmhold/Unsplash

Aj keď je súčasný iOS 16/iPadOS 16 najnovším systémom pre iPhony či iPady, špekulácie o iOS 17 sú už v plnom prúde. Aj to je dôkazom, že Apple vie stále udržiavať pozornosť svojich „ovečiek“.

Nech už prinesie nový iOS čokoľvek, pravdou je, že sme ešte nedostali všetko, čo nám Apple minulý rok sľuboval. Nejde pritom o nejaké triviálne vylepšenia, ale pomerne zaujímavé funkcie či služby.

Hudobná služba Apple Music Classical mala byť k dispozícii do konca roka 2022. Apple už v roku 2021 kúpil službu Primephonic, následne odstránil jej aplikáciu z App Store a integroval obsah do svojej vlastnej služby Music. Druhým krokom malo byť vydanie novej hudobnej služby kombinujúcej „klasické používateľské rozhranie Primephonic s ďalšími pridanými funkciami“. Máme za sebou prvý mesiac ďalšieho roku a stále nič. Dobrou správou pre milovníkov vážnej hudby je, že odkazy na službu boli zaznamenané v kóde iOS.

Obsah pokračuje pod reklamou

Apple ešte na WWDC 2022 oznámil podporu webových push upozornení pre Safari na iOS a iPadOS. Podpora webových upozornení v prehliadači Safari je na Macoch k dispozícii už pár rokov, no na zariadeniach iPhone a iPhone stále chýba. Apple tvrdí, že nová funkcia bude k dispozícii v priebehu tohto roku. Zatiaľ sa však neukázala ani v beta verziách iOS 16.

Vynovená appka Domácnosť prišla v októbri v iOS 16.2. Predstavila sa v nej voliteľná architektúra pre HomeKit a mala priniesť „vylepšený výkon a spoľahlivosť príslušenstva v domácnosti“. Stal sa však pravý opak a aplikácia robila veľké problémy. Apple ju napokon stiahol a dodnes sme sa opravenej verzie nedočkali. Dokonca ani nevieme, kedy Apple plánuje znovu implementovať túto novú architektúru HomeKit, z nedávnych verzií beta verzií iOS vidíme, že spoločnosť pokračuje v práci na platforme.

Overenie kľúča kontaktu iMessage má priniesť lepšie zabezpečenie a súkromie. Aj táto funkcia má podľa Apple prísť do iOS tento rok. Bude určená pre používateľov, ktorí čelia mimoriadnym digitálnym hrozbám, dobrým príkladom môžu byť investigatívni novinári, aktivisti za ľudské práva, ale i tí, ktorí informujú o zverstvách vojny na Ukrajine.

Na WWDC bola ohlásená nové generácia CarPlay. Už vtedy však spoločnosť upozornila, že nebude tak skoro k dispozícii. Nové rozhranie bude úplne prepracované, ponúkne viacero obrazoviek na displeji a dokáže sa lepšie integrovať s hardvérom automobilu. Nový dizajn CarPlay môže v podstate úplne nahradiť vlastné digitálne rozhrania výrobcu vrátane ukazovateľa rýchlosti, hladiny paliva či teploty, umožní dokonca reguláciu teploty v interiéri. Najnovšie informácie hovoria, že nové CarPlay bude uvoľnené až koncom roka.

Pozrite si

Je naozaj iOS lepší ako Android? Pozreli sme sa obom systémom na zúbky

Je tu ešte niekoľko funkcií, ktoré zrejme na Slovensku neuvidíme. Apple Play Leter bola takisto predstavená na WWDC 2022. Umožní rozdeliť nákupy cez Apple Pay do štyroch rovnakých platieb s nulovým úrokom, rozložených do šiestich týždňov. Podľa Marka Gurmana mali vývojári problém túto službu spojazdniť. Apple Pay Later k dispozícii len tam, kde je služba Apple Pay akceptovaná on-line alebo v aplikácii.

Apple v októbri oznámil, že používatelia Apple Cardi budú mať k dispozícii sporiaci účet s vysokým výnosom priamo do aplikácie Wallet. Aj táto novinka bude k dispozícii len pre používateľov v USA.

Ako môžete vidieť, je toho ešte dosť, čo nám Apple ešte „dlží“. Je teda pravdepodobné, že iOS 16.4 príde rýchlejšie, ako by sa mohlo zdať. Otázkou je, koľko nami vymenovaných funkcií v aktualizácii príde.

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.