Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #iOS
  • 9 min.
  • 3.6.2019

iOS 13 prináša tmavý režim, iPad dostáva vlastný iPadOS

iOS 13 prináša tmavý režim, iPad dostáva vlastný iPadOS
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
iOS 13 prináša tmavý režim, iPad dostáva vlastný iPadOS
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Vývojárska konferencia WWDC spoločnosti Apple priniesla predstavenie očakávanej aktualizácie iOS 13. Tešiť sa môžeme na rýchlejší, tmavší a praktickejší systém.

Predstavenie aktualizácie iOS 13 bolo otvorené všeobecnou optimalizáciou systému. Nová aktualizácia zrýchli odomykanie pomocou Face ID až o 30 % a až dvojnásobne zrýchli zapínanie aplikácií. Optimalizované boli aj aktualizácie aplikácií, ktoré sa vďaka novému archivovaniu zmenšia až o 60 %.

Tmavý režim

Rok po operačnom systéme macOS sa tmavý režim dostáva aj do operačného systému iOS. V spojení s OLED panelmi, ktoré dokážu zobrazovať dokonale čiernu farbu, pomôže tmavý režim šetriť zrak používateľov, ako aj batériu zariadenia.

Zdroj | Apple

Tmavý režim samozrejme podporujú všetky vstavané aplikácie, vrátane natívnej klávesnice. Tá sa priblíži Androidu a klávesniciam 3. strán a s aktualizáciou iOS 13 začne natívne podporovať písanie jedným ťahom. Zatiaľ nevieme, či táto funkcia bude podporovať aj slovenskú klávesnicu.

https://www.youtube.com/watch?v=E5Jg4Wm9b7o

Do tmavého režimu sa dokáže prepnúť aj notoricky biela aplikácia – Apple Music. Tá okrem čiernej farby ponúkne aj texty presne synchronizované s piesňami.

Zdroj | Apple

Safari, Mail a Pripomienky

Výraznejšou zmenou prejdú aj vstavané aplikácie Safari, Mail a Pripomienky. Internetový prehliadač Safari ponúkne špecifické nastavenia pre jednotlivé webové stránky, Mail dostane formátovanie textu na úrovni desktopovej aplikácie, vrátane možnosti úpravy písiem.

Aplikácia Pripomienky je prerobená od základov a je to na nej vidieť. Nezmenila sa však len navonok, ale aj pod kapotou. V iOS 13 budú Pripomienky rozumieť kontextu, priamo z textu si budú môcť vytiahnuť dátum a čas pripomienky a ak v pripomienke označíte nejakú osobu, daná pripomienka sa vám následne zobrazí pri označenej osobe priamo v aplikácii Správy.

Zdroj | Apple

Mapy

Apple Mapy sa postupne doťahujú na konkurenčné Mapy Google a v istom smere ich priam kopírujú. Apple totiž za posledný rok zmapovalo tisíce míľ v Spojených štátoch, aby do aplikácie pridalo nové 3D mapy, vrátane kópie funkcie StreetView.

Zdroj | Apple

Apple toto 360-stupňové zobrazenie ulíc nazýva 3D View a oproti funkcii StreetView ponúka výrazne plynulejšie posúvanie po ulici. Posun na ďalšiu sférickú fotografiu tak skôr pripomína zrýchlené video.

Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Súkromie

Súkromie je silnou zbraňou Apple proti spoločnostiam Facebook a Google, ktoré majú na narušovaní súkromia svojich používateľov postavené podnikanie. Priamo týmto spoločnostiam bude Apple konkurovať vlastným prihlasovacím tlačidlom, ktoré na rozdiel od prihlasovacích tlačidiel od Googlu a Facebooku neukladá žiadne súkromné údaje o používateľovi.

Zdroj | Apple

Keď sa používateľ prihlási do novej služby pomocou tlačidla “Prihlásiť sa s Apple”, prevádzkovateľ danej služby nezíska žiadne konkrétne údaje o používateľovi. Ak však služba pre svoje fungovanie vyžaduje e-mailovú adresu, Apple dokáže vytvoriť unikátnu adresu pre danú službu, resp. aplikáciu, ktorá o používateľovi neprezrádza žiadne informácie a používateľ ju môže kedykoľvek zrušiť, aby sa tak napríklad odhlásil z prijímania newsletterov.

Zdroj | Apple

Tento spôsob prihlasovania bude podporovať technológie Face ID a Touch ID. Do služieb sa tak používatelia iOS a macOS zariadení budú môcť prihlasovať bez zadávania hesiel.

Nový iOS 13 bude môcť chrániť používateľov aj proti neželanému sledovaniu polohy. Používatelia budú môcť povoliť aplikácii sledovať ich polohu len počas jej prvého spustenia. Pri nastavení nepretržitého sledovania bude systém používateľovi z času na čas pripomínať, že daná aplikácia používa jeho polohu.

Zdroj | Apple

V súvislosti so súkromím dostal svoju pozornosť aj HomeKit, ktorý slúži na ovládanie inteligentných zariadení v domácnosti pomocou zariadení od Apple. Tentokrát sa Apple zameralo na bezpečnostné kamery, ktoré zvyčajne odosielajú záznam z domácností na vzdialené servery, aby tam následne analyzovali obraz a napríklad informovali používateľa o detekovanom pohybe.

Zdroj | Apple

Vynovený HomeKit túto možnosť obmedzí a analýzu videa presunie priamo na zariadenia v domácnosti, či už Apple TV, iPad alebo iPhone. Zaujímavým ohlásením bol aj príchod HomeKitu do routerov, čím budú proti útoku chránené všetky kompatibilné zariadenia v domácnosti. Ako prvé budú HomeKit podporovať routre spoločnosti Linksys, Eero a Spectrum.

Správy

Aktualizácia samozrejme neobišla ani aplikáciu Správy, ktorá sa postupne začína podobať na četovacie aplikácie 3. strán. Používatelia služby iMessage si budú môcť nastaviť vlastné používateľské mená a profilové fotografie alebo Memoji.

Zdroj | Apple

Aj samotné animované Memoji dostávajú výrazné vylepšenia, ktoré potešia najmä Instagramové influencerky. Používatelia po novom budú môcť svojim Memoji postavičkám pridať make-up, doplnky a dokonca aj slúchadlá AirPods.

https://youtu.be/3x7_w9Oz8lQ

Systém z Memoji automaticky vytvorí balík nálepiek a dokonca aj emoji smajlíky, ktoré bude možné vložiť aj do četovacích aplikácií 3. strán. Tieto nálepky budú fungovať aj na zariadeniach bez technológie Face ID od zariadení s procesorom Apple A9.

Zdroj | Apple

Kamera a Fotky

Do aplikácie fotoaparátu pribudne nový portrétový režim, ako aj nový posuvník pre nastavenie osvetlenia tváre. Zaslúžené vynovenie dostáva aj vstavaný editor fotografií, ktorý ponúkne nové ovládanie a nové možnosti úpravy. Editor bude konečne dostupný aj pri videách, ktoré bude možné otáčať priamo v galérii aplikácii Fotky.

Zdroj | Apple

Aplikáciu Fotky prerobilo Apple už X-krát a tento rok to nebude inak. Aktualizácia iOS 13 prinesie celkom nové zobrazenie fotografií, ktoré skryje duplikáty a snímky obrazovky. Galéria fotografií tak bude pôsobiť prehľadnejšie a čistejšie.

Zdroj | Apple

iPadOS

Postupné vylepšovanie operačného systému iOS v prospech iPadu vyústilo k vzniku samostatného operačného systému iPadOS. Ide v podstate o iOS 13 s mnohými funkciami, ktoré budú dostupné iba na iPade a iPade Pro.

Zdroj | Apple

Zmeny môžeme vidieť už na domovskej obrazovke, na ktorej môžu byť jediným gestom zobrazené Widgety aplikácií. Pre jednoduchšie využívanie multitaskingu prinesie iPadOS nový prepínač naposledy použitých aplikácií v okne Slide Over a možnosť použitia funkcie Split View v rámci jednej aplikácie.

Zdroj | Apple

Pri písaní poznámok alebo mailu si tak používatelia iPadOS budú môcť zobraziť viacero poznámok alebo mailov súčasne, aby medzi nimi mohli presúvať text a obsah. Nový Split View s podporou viacerých okien budú môcť podporovať aj aplikácie 3. strán.

Zdroj | Apple

Nový iPadOS taktiež konečne odpovedá aj na veľkú kritiku aplikácie Súbory, ktorá nebola prispôsobená na skutočnú prácu so súbormi na cestách. V iOS 13 už aplikácia podporuje zobrazenie súborov v troch stĺpcoch, zdieľanie dát cez protokol SMB a dokonca aj čítanie súborov z USB kľúčov, SD kariet alebo aj priamo z fotoaparátov.

Zdroj | Apple

Pre iPadOS bol prispôsobený aj internetový prehliadač Safari, ktorý začne zobrazovať desktopové verzie stránok. Na iPade vďaka tomu začne fungovať veľké množstvo webových programov, ako napríklad editor stránok Squarespace alebo kancelársky balík Google Docs. Veľmi dôležitou novinkou je aj nový manažér sťahovania, ktorý po prvý krát umožní sťahovanie súborov cez Safaci priamo do iPadu.

Zdroj | Apple

Pre iPadOS boli vytvorené aj nové ovládacie gestá, ktoré zjednodušia prácu s textom. Tromi prstami bude možné kopírovať a vkladať text, ako aj vrátiť späť posledné zmeny v texte.

Vývojári budú mať k dispozícii nový iOS 13 už dnes, verejné beta verzie budú vydané v júli. Finálne verzie všetkých dnes predstavených aplikácií budú už tradične vydané na jeseň.