Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Internetom sa šíri podvod zameraný na Google reklamy

Internetom sa šíri podvod zameraný na Google reklamy
Zdroj | Google
Michal Biznár
Internetom sa šíri podvod zameraný na Google reklamy
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Zaplať alebo zabezpečíme, aby ti Google zablokoval príjem z reklamy. Tak znie názov článku, ktorý priniesol portál KrebsOnSecurity, ktorý odhaľuje anonymné vydieranie prevádzkovateľov stránok.

Niektoré internetové stránky žijú z reklamy na internete cez službu Google AdSense. Útočníci sa zamerajú na vlastníkov webových stránok, ktorí tieto reklamy využívajú a posielajú im výhražný mail, v ktorom žiadajú 5 000 dolárov v Bitcoinoch, inak zahltia stránku botmi čo bude mať za cieľ demonetizáciu zo strany Google kvôli automatickému programu proti podvodom.

Zdroj | KrabsOnSecurity
Pozrite si

5 tipov ako sa vyhnete podvodníkom na internete

Anonym sa v podstate vyhráža, že pokiaľ Google zistí, že na stránke je podozrivý „pohyb“ a automatizované kliknutia, pošle výstražný mail a môže zablokovať príjmy z reklám.

Útočník chce vylákať peniaze od ľudí, ktorých hlavný príjem tvoria práve reklamy cez Google AdSense a možno niektorí radšej zaplatia 5 000 dolárov než aby si ohrozili zdroj príjmu.

Ide o klasický prípad vyhrážania sa. Google tvrdí, že má dostatočné nástroje na zabránenie podobným sabotážam a falošným aktivitám. Väčšina falošnej aktivity by tak mala byť filtrovaná bez toho, aby sa o tom inzerenti alebo tí, čo reklamy uverejňujú, vôbec dozvedeli.

Zdroj | European Commission
Pozrite si

Pozor na túto podvodnú stránku, ktorá sľubuje rýchly zárobok

V prípade, že by niekomu takýto výhražný mail došiel, Google radí nepokračovať v komunikácií a kontaktovať klientske centrum dostupné priamo na stránke Google AdSense. Viacerí používatelia sa však sťažujú na komplikovanosť procesu vôbec dostať sa k ľudskému pracovníkovi, ktorý by pomohol problém riešiť a nie iba odkazovať na druhé stránky s informáciami.

Podobné útoky sú známe aj z platformy YouTube, ktorú tiež vlastní Google. YouTube tvorcom sa zase vyhrážajú, že budú nahlasovať obsah alebo rovno celý kanál, pokiaľ majitelia účtu nezaplatia.