Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Intel predstavil Foveros, novú 3D metódu výroby procesorov

Intel predstavil Foveros, novú 3D metódu výroby procesorov
Zdroj | Intel
Stanislav Vinc
Intel predstavil Foveros, novú 3D metódu výroby procesorov
Zdroj | Intel
Zdroj | Intel

Intel na svojej aktuálnej konferencii Intel Architecture Days predstavil kľúčové novinky pre budúci rok, medzi ktorými je aj vertikálny spôsob ukladania procesorových častí.

Výrobcovia čipov sa snažia zmenšovať procesory, aby tak dosiahli nižšiu spotrebu a znížili produkciu tepla. Zmenšovanie však má svoje obmedzenia a výrobcovia sa približujú k hraniciam Moorovho zákona. Intel sa rozhodol tento problém riešiť 3D architektúrou, ktorú nazýva Foveros.

Intel chce Foveros využiť pri malých čipsetoch, ktoré budú môcť mať na sebe uloženú pamäť, napájanie, grafické jadro a dedikovaný čip pre umelú inteligenciu. Takéto čipy budú postavené na 10-nm architektúre a najprv ich uvidíme v menej výkonných počítačoch, respektíve v notebookoch.

Zdroj | Intel

Foveros do tohto segmentu prinesie lepšiu energetickú efektivitu a dlhšiu výdrž batérie. Podobné vlastnosti by mal ponúknuť procesor Snapdragon 8cx, prvý notebookový procesor od spoločnosti Qualcomm.

Pozrite si

Qualcomm Snapdragon 8cx – prvý 7-nm procesor pre notebooky

Intel mal v minulosti s výrobocu 10-nm procesorov problémy a aj z tohto dôvodu zrejme ešte pred nasadením technológie Foveros využije novú 2D integráciu komponentov na čip. Jednotlivé komponenty rozdelí do samostatných častí, ktoré môžu byť vyrobené rôznym spôsobom. Kým procesorové a grafické jadrá môžu byť vyrobené s 10-nm architektúrou, pamäťová časť môže byť vyrobená s 22-nm architektúrou.

Zdroj | Intel

Zatiaľ nie je jasné, v akej verzii čipov sa Foveros objaví. Intel totiž predstavil novú architektúru Sunny Cove pre 10-nm procesory s označením Ice Lake, no presnejšie nešpecifikoval, či bude súčasťou týchto procesorov aj Foveros, alebo tieto novinky dorazia na trh samostatne. Už dnes je však jasné, že súčasťou budúcoročných 10-nm procesorov bude aj 11. generácia integrovaného grafického jadra, ktorá by mala prekonať výkonnostnú hranicu 1 TFLOPS.