Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Intel predstavil 10nm procesory Intel Core H-série pre najvýkonnejšie notebooky

Intel predstavil 10nm procesory Intel Core H-série pre najvýkonnejšie notebooky
Zdroj | Intel
Stanislav Vinc
Intel predstavil 10nm procesory Intel Core H-série pre najvýkonnejšie notebooky
Zdroj | Intel
Zdroj | Intel

Po prvých modeloch procesorov Intel Core H-série 11. generácie vybavených maximálne 4 jadrami prichádzajú na rad už aj modely určené pre najvýkonnejšie notebooky na trhu, či už tie herné alebo aj pracovné. Oproti 10. generácii prinesú až 19 % nárast výkonu a v oficiálnych testoch porážajú aj konkurenčný AMD Ryzen 9.

Najnovšie procesory H-série sú postavené na 10nm výrobnej technológii SuperFin a tentokrát ponúknu maximálne 8 jadier so 16 vláknami. Na jednom jadre alebo aj v duálnom režime turbo ponúknu maximálny takt 5.0 GHz. Procesorom nechýba ani podpora pripojení PCIe 4.0 a Thunderbolt 4.

Zdroj | Intel

Vlajkovou loďou novej série je procesor Intel Core i9-11980HK, ktorý popri vyššie spomínaných maximách ponúka 24 MB L3 vyrovnávacej pamäte a samozrejme aj integrovanú grafiku Intel Xe s 32 EU jadrami. V základe pracuje na frekvencii 2,6 GHz a pri záťaži všetkých jadier na frekvencii 4,5 GHz. Procesor ponúkne aj odomknuté taktovanie, čo nie je pri mobilných čipoch úplný štandard.

Zdroj | Intel

Intel sa hrdí tým, že nová séria má ponúknuť najvyšší výkon na jedno jadro spomedzi všetkých aktuálne dostupných mobilných procesorov na trhu. V porovnaní s konkurenčným procesorom AMD Ryzen 9 5900HX má i9-11980HK dosahovať v hre Rainbow Six Siege o 21 % vyšší výkon a v hre Grid 2019 dokonca až o 26 %. Podobne v oficiálnych tabuľkách predbieha stredný Intel Core i5-11400H aj svoj proťajšok AMD Ryzen 9 5900HS.

Zdroj | Intel

Tieto výsledky sú samozrejme úctyhodné, no ako vždy je najlepšie počkať si aj na nezávislé testy. Prvých notebookov, na ktorých budeme môcť výkon nových procesorov vyskúšať, sa možno dočkáme už v priebehu leta. Notebooky využívajúce jednotlivé nové modely predstavil aj Acer, ASUS, HP, Lenovo, MSI, Razer, Alienware a ďalší.

Pozrite si

Nokia má dnes narodeniny. Koľko má vlastne rokov?

Na svoje si ale s 11. generáciou procesorov H-série prídu aj tí, ktorí ich výkon využijú pri práci. Spolu s klasickou spotrebiteľskou verziou totiž na trh mieria aj ich Intel vPro verzie určené najmä pre firemné notebooky a pracovné stanice. Celkovo pôjde o päť modelov, tri spadajúce pod sériu Core a dva pod Xeon W.

Zdroj | Intel

Pracovné procesory sú vybavené ECC pamäťou, ktorá poskytuje automatickú opravu chýb, Intel Hardware Shield pre hardvérovú ochranu podnikových dát aj pomocou umelej inteligencie, šifrovanie pamäte, dočasné navýšenie výkonu pomocou strojového učenia a samozrejme aj nástroje na ich vzdialenú správu.

Zdroj