Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Intel má do roku 2024 jasný plán. Menej ako 1-nanometrové procesory

Intel má do roku 2024 jasný plán. Menej ako 1-nanometrové procesory
Zdroj | Intel
Michal Sobek
Intel má do roku 2024 jasný plán. Menej ako 1-nanometrové procesory
Zdroj | Intel
Zdroj | Intel

Nový plán spoločnosti Intel, ktorá sa venuje výrobe počítačových procesorov, sa bude odteraz zameriavať aj na zmenšenie veľkosti tranzistorov. Tie budú menšie ako 1 nanometer. Intel si chce týmto získať náskok pred konkurenčným AMD.

Pozrite si

Intel predstavil 10nm procesory Intel Core H-série pre najvýkonnejšie notebooky

Intel mení názvy projektov

Projekt SuperFin Enhanced, ktorý má na starosti procesory Intel Alder Lake, mení názov na Intel 7. To však neznamená skorší príchod 7-nanometrových procesorov Rocket Lake. Tieto procesory sa nebudú dodávať ešte do roku 2023. Názov tohto projektu sa zrazu zmenil na Intel 4. To môže byť pre konečných používateľ dosť zmätočné.

Do roku 2024 Intel predpokladá, že dokončí svoju architektúru čipov s tranzistormi menšími ako 1 nanometer. Tie budú spojené s technológiou PowerVia, ktorá dokáže presunúť energiu na zadnú stranu čipovej doštičky a tým zefektívniť prenos signálu.

Zdroj | Intel

Ako uviedol nový generálny riaditeľ spoločnosti Intel, Pat Gelsinger, spoločnosť má teraz za cieľ byť do roku 2025 v oblasti výkonu  na vedúcom postavení. V ceste jej nemá stáť ani konkurenčné AMD, za ktorým aktuálne v oblasti výkonu stráca.

Spoločnosť má jasne nastavený plán

Aby spoločnosť vyplnila miesto medzi vydaním procesorov Rocket Lake v roku 2023 a novými menej ako 1-nanometrovými čipmi v roku 2024, plánuje vydať super výkonnú verziu 7-nanometrového procesora s nárastom výkonu o približne 18 %.

Pre konečných zákazníkov to znamená, že Intel procesory budú v najbližších piatich rokoch rýchlejšie a efektívnejšie. Spoločnosť má teraz jasne nastavený plán a bude mať čo robiť, aby to všetko stihla včas. Prednedávnom investovala 20 miliárd dolárov do dvoch výrobných závodov v americkej Arizone.

Zdroj | Intel
Zdroj