Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

IBM si patentovalo smartwatch aké svet ešte nevidel!

IBM si patentovalo smartwatch aké svet ešte nevidel!
Zdroj | LetsGoDigital
Richard Pliešovský
IBM si patentovalo smartwatch aké svet ešte nevidel!
Zdroj | LetsGoDigital
Zdroj | LetsGoDigital

Najväčší predajcovia inteligentných hodiniek, Apple, Samsung či Garmin môžu dostať v budúcnosti nečakaného konkurenta. Jeho zaregistrovaný patent dokáže premeniť smartwatch na 8-palcový tablet!

IBM dnes nepatrí medzi ťahúňov v predaji prenosných počítačov a už vôbec nie smartfónov a nositeľných zariadení. Súčasnosť však nemusí zodpovedať budúcnosti, zvlášť ak sa jedná o legendárneho priekopníka v technológiách.

Zdroj | USPTO

Holandský portál LetsGoDigital, ktorý priniesol informáciu o schválení patentu, vytvoril niekoľko pôsobivých 3D renderov, ktoré nám ukazujú využitie takýchto inteligentných hodiniek v praxi.

Hodinky sú vo svojom kompaktnom prevedení na prvý pohľad „normálne“, i keď o niečo hrubšie.

Zdroj | LetsGoDigital

Tajomstvo konštrukcie je ukryté v ďalších častiach obrazovky, ktoré sú zložené pod primárnym displejom. Tieto obrazovky sa dajú nezávisle na sebe vysúvať z krytu hodiniek. Priestor v hodinkách má miesto na štyri oddelenia, každé z nich môže mať maximálne dve časti obrazoviek.

Používateľ si môže zvoliť, aké rozhranie chce používať. Zvyšné časti displejov ostávajú ukryté.

Zdroj | LetsGoDigital

Z hodiniek je tak v priebehu okamihu k dispozícii uhlopriečka ako na modernom smartfóne. Na nej sa dá okrem skontrolovania notifikácii aj odpovedať na správu, či poznačiť termín do kalendára.

Pozrite si

Samsung Galaxy Fold – prvý skladací smartfón, ktorý si môžete kúpiť

Najväčší efekt a padnutie sánok širokého okolia zaručene spôsobí maximálne využitie všetkých ôsmych obrazoviek v tabletovom režime.

Zdroj | LetsGoDigital

V patente sa neuvádza, či sa takéto zväčšenie displeja vykonáva automaticky, alebo ručne. Zdá sa však, že to bude mať na starosti automatika.

Z patentu sa však dozvieme rozmery jednotlivých obrazoviek, každá ma 2 x 3 palcov. V režime smartfónu dostaneme formát 4 x 6 palcov a v tabletovom režime 6 x 8 palcov.

Zaujímavo pôsobí informácia, že patent s názvom Variabilná veľkosť displeja pre elektronické zobrazovacie zariadenie bol podaný v roku 2016, no schválený a uverejnený v databáze USPTO (United States Patent and Trademark Office) bol až 11. júna 2019.

Pozrite si

IBM má najmenší počítač na svete, je ako zrnko soli

Najväčšou otázkou ostáva praktická stránka využitia takýchto hodiniek. Kto používa smartwatch, istotne potvrdí, že už po pár minútach zdvihnutého zápästia v neprirodzenej polohe je používateľ rád, keď môže dať ruke oddych.

V prípade hodiniek s rozkladacím displejom by sa to zrejme riešilo ich odopnutím zo zápästia. Tu však prichádza na rad ďalší problém, malá kapacita batérie. Prenosnosť a univerzálnosť takéhoto zariadenia by sa zrejme riešila externým zdrojom energie. A to by už príliš prenosné a miniatúrne nebolo.

Nechajme sa prekvapiť. Vývoj ide raketovo dopredu a ktovie, možno o pár rokov budeme dobíjať bezdrôtovo všetky zariadenia, presne tak ako sa dnes pripájame k Wi-Fi. To tiež nebolo pred pár rokmi predstaviteľné.