Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Huawei Mate 9 s prepracovaným fotoaparátom a nadpriemerným výkonom

Huawei Mate 9 s prepracovaným fotoaparátom a nadpriemerným výkonom
Marek Šimunek
Huawei Mate 9 s prepracovaným fotoaparátom a nadpriemerným výkonom
94 %
Mate 9 je jasným dôkazom, že Huawei to so snahou byť najväčším výrobcom myslí vážne. Ponúka totiž len to najlepšie.

Výhody

  • dobrý pomer telo/displej
  • modernizovaný Leica fotoaparát
  • výdrž na jedno nabitie

Nevýhody

  • duálny slot pre karty
  • veľké upozornenia aplikácií
  • vyššia cena

Podobne ako pri ostatných súčasných modeloch, aj v prípade Mate 9 zacítite prémiovosť už pri jeho rozbaľovaní. Elegantné čierne balenie skrýva bohaté príslušenstvo, medzi ktorým nájdete aj redukciu z microUSB na USB-C, ochranné sklo nalepené priamo na displeji či jednoduchý plastový obal.

Po stránke dizajnu sa toho až tak veľa nezmenilo, no kov dáva Mate 9 punc luxusu a precízne spracovanie je v tejto triede už samozrejmosťou. Huawei si zaslúži pochvalu za to, že dokázal zariadenie s 5,9“ displejom vtesnať do tak malého pôdorysu.

Na pravidelné používanie v jednej ruke to nie je, ale aj napriek tomu sa smartfón používa skutočne pohodlne. Jeho rozmery sa totiž blížia k modelom s 5,5“ displejom. Aj napriek tomu, že Huawei sa v prípade Mate 9 rozhodol pre Full HD IPS displej, nemám mu čo vytknúť.

V tomto smere ide o špičku na trhu, pričom nižšie rozlíšenie má pozitívny vplyv na výdrž. Batéria s kapacitou 4 000 mAh umožní celodenné používanie aj tým najnáročnejším, tí, ktorí svoj smartfón občas aj pustia z ruky, budú Mate 9 nabíjať každý druhý deň.

Ak potrebujete svižný smartfón, ktorý bude svojím výkonom len ťažko hľadať konkurenta, Mate 9 je pre vás stvorený.

Kombinácia osemjadra Kirin 960 a 4 GB RAM hravo postačí aj na náročnejšie aplikácie a hry. Neviem, či to spôsoboval nový Android, alebo grafická nadstavba, ale počas používania som sa párkrát stretol s miernym zaváhaním systému. Pripisujem to však skôr konkrétnemu kusu, ako samotnému smartfónu.

64 GB integrovanej pamäte v základe je viac ako dostatok. Ak by vám táto hodnota nestačila, môžete využiť duálny slot na microSD, ktorý pojme kartu s kapacitou až 256 GB. V tejto konfigurácii však prídete o možnosť využívania dvoch SIM kariet.

O nabíjanie a pripojenie k počítaču sa stará USB-C konektor. Navyše je Mate 9 vybavený technológiou Super Charge, takže s dodávanou nabíjačkou dosiahnete rýchlejšie nabíjanie. Z nuly na sto to bude trvať o niečo viac, ako dve hodiny, ale už za prvých 30 minút budete mať 50% batérie.

Čo sa týka softvéru, zmenilo sa toho pomerne dosť. Mate 9 je prvým smartfónom výrobcu s Androidom 7.0 a grafickou nadstavbou EMUI 5.0. Tešiť sa tak môžete na prepracované grafické prostredie v modrej farbe, ktoré ponúkne aj niekoľko nových možností.

Nechýba napríklad rýchle prepínanie aplikácií tlačidlom multitaskingu, možnosť pridávania skratiek aplikácií do notifikačnej lišty, podpora paralelných aplikácií, či dokonca možnosť nechať si aplikácie zobraziť v štandardnom menu aplikácií.

Osobne mi prekážalo až prehnane veľké písmo pri upozorneniach, ktoré sa zobrazovali pri žiadosti o povolenia aplikácií. Akosi sa to do celého systému nehodilo. Inak je však EMUI 5.0 výrazným krokom vpred.

Aj napriek tomu, že Mate 9 je primárne pracovným smartfónom, nezaostáva ani po multimediálnej stránke. Sledovanie filmov na 5,9“ skutočne vydarenom displeji vám budú spríjemňovať aj stereo reproduktory.

Mate 9 totiž podobne, ako iPhone 7, používa ako druhý reproduktor slúchadlo pre hovory. BoomSound to síce nie je, ale oproti predchádzajúcim verziám je to oveľa lepšie.

Samotnou kapitolou je fotoaparát. Predná kamera postačí aj náročnejším selfistom, ktorí môžu na vytvorenie fotografie využiť neskutočne rýchly snímač odtlačkov prstov na zadnej strane. Navyše ako blesk využíva obrovský displej, takže aj v tme na fotografii určite rozpoznáte grimasu, ktorú ste spravili.

Zadný fotoaparát, resp. dvojica zadných fotoaparátov s logom Leica prešli vylepšeniami. Najmä v tme, kde P9 už nestíha, Mate 9 ešte stále vytvorí použiteľnú fotografiu. Samozrejme za takýchto extrémnych podmienok už musíte rátať aj so šumom, no niekedy aj ten fotografii dodá šmrnc.

Čiernobiele fotografie sú doslova synonymom spolupráce Huawei a Leica a ich ostrosť vás dostane. Nechýbajú ani známe umelecké režimy a obľúbený skener, ktorý automaticky odfotí prezentáciu tak, ako keby ste mali pred sebou papier. UHD video so stabilizáciou patrí k tomu lepšiemu, aj keď občas nepríjemne trhne.

Huawei Mate 9 má prepracovaný fotoaparát, neskutočný výkon a dobrú výdrž. Zamrzí len cena, ktorá sa blíži väčšine vlajkových lodí na trhu. Takto to bude mať Mate 9 ťažké. Od našej redakcie získal ocenenie TIP REDAKCIE.