Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Huawei Mate 10 Pro po 72 hodinách v redakcii

Huawei Mate 10 Pro po 72 hodinách v redakcii
Marek Šimunek
Huawei Mate 10 Pro po 72 hodinách v redakcii

Ak sledujete naše novinky, už istotne viete, že Huawei tento pondelok v Mníchove predstavil svoju najnovšiu generáciu phabletu Huawei Mate 10 a Mate 10 Pro. Práve druhý z dvojice modelov už aktívne testujeme a preto vám prinášame naše prvé dojmy.

Pozrite si

Huawei Mate 10 Pro – Umelá inteligencia prichádza

Hneď na úvod sa pozrieme na balenie. Huawei Mate 10 Pro k vám príde v elegantnej čiernej krabičke, v ktorej nájdete pomerne bohaté príslušenstvo.

Okrem samotného smartfónu sa tu nachádza aj nabíjačka s technológiou Huawei SuperCharge, ktorá nabije 4 000 mAh batériu novinky oveľa rýchlejšie. Už za pol hodinku budete mať takmer 50 % kapacity batérie k dispozícii.

Samozrejme nechýba ani USB kábel a nové slúchadlá. Tie nie sú nové ani tak dizajnom, ktorý poznáme už z iných modelov výrobcu, ako konektorom. Namiesto stále obľúbeného 3,5 mm audio konektoru tak Mate 10 Pro ponúkne len USB-C konektor.

Prečo sa tak Huawei rozhodol, keď v prípade lacnejšieho modelu Huawei Mate 10 3,5 mm audio konektor nechýba netuším.

Keď som sa na toto riešenie počas uvedenia opýtal, dostal som odpoveď, že to má niečo spoločné s tvarom a hlavne odolnosťou voči vode. Mate 10 Pro totiž podporuje certifikát IP67, kým Mate 10 iba IP53.

Pozrite si

Huawei Mate 10 Pro vs 10 najväčších konkurentov

Osobne toto rozhodnutie aj tak nechápem, keďže miesta na umiestnenie audio konektoru je na smartfóne dosť. Tak, či tak, ako budúci majitelia Mate 10 Pro sa budete musieť spoľahnúť na Bluetooth, alebo USB-C slúchadlá.

Okrem nich však v balení nájdete aj jednoduchý plastový obal, ktorý sadne na Mate 10 Pro ako uliaty. V obale sa smartfón podstatne lepšie drží a hlavne je chránená aj jeho zadná strana. To, či bude tento obal aj súčasťou balenia na Slovensku však zatiaľ nevieme.

Huawei v prípade nového modelu Mate 10 zmenil dizajn od základov. Preč je kovové telo a novinka namiesto toho disponuje zadnou časťou tvorenou zo špeciálneho tvrdeného skla.

Pozrite si

Huawei Mate 10 Pro – najvýkonnejší phablet s AI procesorom

Zadná časť je navyše zakrivená, aby sa Mate 10 Pro ešte lepšie držal v rukách. Z časti je to pravda, mám však obavy z odolnosti smartfónu voči pádom. Predsa len je kovové telo o niečo odolnejšie.

Navyše na novom povrchu budete okamžite vidieť všetky odtlačky. Ak si však smartfón budete pravidelne leštiť, budete podobne ako ja nadšení z toho ako úchvatne a luxusne novinka vyzerá.

K dispozícii je niekoľko farieb. Mne sa osobne najviac pozdáva modrá verzia, ale testovaná hnedá má tiež niečo do seba.

Takmer celú prednú stranu zaberie displej s uhlopriečkou 6“, pomerom strán 18:9 a OLED technológiou. Prekvapivo však nemá QHD rozlíšenie, ale len FHD+ (1 080 x 2 160 px). Na túto plochu to je viac ako postačujúce rozlíšenie.

Pozrite si

Huawei Mate 10 Lite – bude toto nový kráľ strednej triedy?

Ak by ste chceli nejaké to percento nabitia batérie ušetriť, môžete na to využiť aj zníženie rozlíšenia displeja. V nastaveniach totiž nájdete možnosť prepnutia rozlíšenia na HD+ (720 x 1 440 px).

Vďaka OLED technológii ponúkne Mate 10 Pro nielen živšie farby, ale možnosť využitia displeja pre zobrazenie notifikácií a hodín. Toto nastavenie je však skryté hlboko v menu bezpečnosti a zámku obrazovky.

Na ľavej strane nájdete slot pre dve nano SIM karty. Bohužiaľ sem skutočne vložíte iba nano SIM kartu. Pamäťové karty totiž Huawei Mate 10 Pro nepodporuje. Pritom Mate 10 ponúkne duálny slot pre dvojicu SIM kariet, alebo kombináciu SIM karty a pamäťovej karty.

Pochvalu si Huawei Mate 10 Pro zaslúži za kvalitu reproduktorov. Podobne ako Huawei P10 aj tento model používa pre získanie stereo reprodukcie hlavný reproduktor a slúchadlo pre hovory.

Kým hlavný reproduktor sa stará o hĺbky, slúchadlo poskytuje vysoké tóny. Ako kombinácia toto riešenie funguje veľmi dobre a sledovanie videí je tak zážitkom nielen vďaka veľkému displeju.

Mate 10 Pro je prvým smartfónom výrobcu, ktorý prichádza s novým operačným systémom Android 8.0 Oreo. Ten je samozrejme skrytý pod grafickú nadstavbu EMUI 8.0. Tá oproti predchádzajúcim verziám veľa zmien neprináša.

Pozrite si

Huawei Mate 9 s prepracovaným fotoaparátom a nadpriemerným výkonom

Obsahuje síce nové témy, ktoré si navyše môžete podľa potreby prispôsobiť, ako aj prístup k aplikácii Google Now posunom doľava z hlavnej obrazovky, ale inak sa veľa toho nezmenilo. Pribudla však možnosť doplnkového menu podržaním ikony aplikácie.

Osobne aj tak radšej používam alternatívny spúšťač Nova Launcher, ktorý mi umožní umiestniť na jednu obrazovku viac informácií.

Huawei Mate 10 Pro je tiež prvým zariadením tohto výrobcu, ktoré využíva nový procesor HiSilicon Kirin 970. Ten ponúka viac, ako slušný výkon. V benchmarku AnTuTu získal Mate 10 pro 175 084 bodov a v benchmarku GeekBench to bolo 1 903 bodov pre Single-Core a 6 729 bodov pre Multi-Core.

Hlavnou novinkou tohto procesoru je však dedikovaný čip pre AI, ktorý sa stará o optimalizovanie výkonu, ale aj spotreby energie. Počas prvých dní s novinkou mi aj napriek viac ako aktívnemu používaniu Mate 10 Pro bez problémov vydržal viac ako jeden deň.

AI si však v tomto smartfóne našlo miesto aj v prípade vynoveného fotoaparátu. Ten je opätovne duálny (12 Mpx RGB + 20 Mpx monochrome) a Huawei na ňom spolupracoval so spoločnosťou Leica.

Oba objektívy pritom ponúknu svetelnosť až f/1,6. Vďaka tomu sa môžete tešiť na citeľne lepšie zábery v slabšom svetle. Nechýba pritom ani optická stabilizácia. Fotografie vytvorené za tých pár dní si môžete pozrieť v galérii nižšie.

Škoda však, že stabilizácia, teda aspoň tá elektronická, ktorá ešte vylepší video nie je dostupná pri rozlíšeniach vyšších ako 1080p/30 fps. Huawei Mate 10 Pro pritom zvládne natáčať aj UHD video.

Huawei Mate 10 Pro je teda ako vidíte vydareným smartfónom, ktorý si určite nájde svojich milovníkov. Všetky detaily vám o novinke prinesieme v samostatnej recenzii, ktorú pre vás už pripravujeme.